اگه دندوناتون خوب ردیف نشده باشن، تمیز کردن اونا خیلی سخته.
نداشتن دندون، مشکلات زیادی به دنبال داره، کیفیت زندگی افت پیدا می کنه و به دلیل کاهش توانایی جویدن غذاها، انتخاب غذاها محدود می شه، یعنی نداشتن دندون باعث می شه غذاها رو درست نجویم، پس هر غذایی رو دیگه نمی تونیم بخوریم. نداشتن دندون روی وضعیت تغذیه ای و در نتیجه سلامت کل بدن اثر میذاره. هم اینکه باعث فرورفتگی صورت، بدجور صحبت کردن و … می شه.

از دست دادن دندانا، دلایل زیادی داره که افزایش سن از اونا نیس. اینجا تعدادی از این دلایل رو میگیم.

1- تمیز نگه نداشتن دهن و دندون ها باعث می شه باکتریای تولیدکننده اسید روی سطح دندون جمع شن (پلاک دندون) و با نابود کردن مینای دندون، سوراخایی در دندون بسازن. هم اینکه باعث مریضیای لثه می شن که بافت نگهدارنده دندون مثل رباطا و استخونا رو تخریب می کنه. اینا باعث افتادن دندون می شه.

2- حتی با رعایت بهداشت دهن و دندون، باید هر شش ماه یه بار پیش دندانپزشک برید تا دندوناتون رو معاینه کنه. مراجعات بی نظم و دل بخوای به دندانپزشک باعث می شه علائم هشداردهنده از دست دادن دندون رو متوجه نشیم. ممکنه شما پلاکای سختی رو که زیر خط لثه وجود دارن، نبینید و یا حرکت جزیی دندون خود رو متوجه نشید که این موارد نیاز به درمان تخصصی دندونپزشکی دارن. اگه درمان به موقع شروع شه، میشه دندانی رو که کمی حرکت کرده، نگه داشت و نگهداشت.

3- درمان به موقع از آسیبای بزرگ بعدی جلوگیری می کنه. مثلا پر کردن دندون پوسیده، از آسیب بیشتر اون مثل رسیدن پوسیدگی به عصب دندون جلوگیری می کنه. آسیب پالپ داخلی دندون باعث مرگ بافت پالپ و تجمع چرک در دور و بر ریشه دندون می شه. اگه دندون خیلی آسیب دیده باشه، دندانپزشک دیگه نمی تونه اونو نگه داره و باید اونو کشید.

4- تغذیه کم و نادرست به دلیل کمبود مواد مغذی در برنامه غذایی، مقاومت دهن و دندونا رو به عفونت کم می کنه. کلسیم، مسئول فشردگی املاح در استخون نگهدارنده دندانه. دریافت کم کلسیم روی حفظ دندونا موثره و با افزایش خطر از دست دادن دندونا رابطه داره. هم اینکه، مصرف زیاد مواد غذایی شیرین (مثل آب نبات، شکلات و…) و غذاهای اسیدی (مثل نوشابه گازدار)، دندونا و لثهاتون رو خراب می کنه.

5- واسه شما اتفاق افتاده که در کودکی بر اثر زمین خوردن و یا افتادن از جایی، دندون خود رو از دست داده باشین. حتی اگه بعد از یه حادثه و وارد اومدن ضربه به دهن، دندون نیفتد، ممکنه باعث ترک خوردگی ریشه شه که چند ماه یا چند سال بعد باعث عفونت دندون می شه. عفونت باعث از بین رفتن ریشه دندون و در نتیجه افتادن دندون می شه. ورزشای برخوردی مثل بوکس، فوتبال و… هم باعث وارد اومدن ضربه به  دندون و در نتیجه شکستگی یا آسیب دندون و افتادن اون می شن.

6- به هم ساییدن دندونا در دندون قروچه باعث ترک برداشتن و ساییدن و شکستن دندونا می شه و فشار زیادی روی بافت نگهدارنده دندون وارد می کنه و باعث از بین رفتن استخون دور و بر دندون می شه. اگه استخون نگهدارنده دندون از بین بره، دندون شل می شه و میفته.

7- جانشین نکردن دندون افتاده باعث ایجاد یه سری مشکلات می شه که دندونای دیگه رو تخریب می کنه. وقتی یه دندون میفته و یا کشیده می شه، استخون در برگیرنده اون تحلیل میره. اگه دندون افتاده جانشین نشه (با بریج یا ایمپلنت یا دندون مصنوعی)، دندونای بغل دستی و مقابل اون (در فک دیگه) وارد فضای خالی اون می شن و مشکلات لثه رو ایجاد می کنن که منتهی به افتادن بقیه دندونا می شه.

8- درست نکردن جای ناجور دندونا می تونه باعث افتادن دندون شه. اگه دندوناتون خوب ردیف نشده باشن، تمیز کردن اونا خیلی سخته. اینجور دندونایی بیشتر دچار پلاک دندون و در نتیجه مشکلات لثه و بافت دور و بر دندون می شن که از دلیلای اصلی افتادن دندانه.

9- اثرات مضر کشیدن سیگار و نوشیدن الکل روی سلامت دندون خوب شناخته شده. براساس تحقیقات میشه گفت افراد سیگاری دو برابر افراد غیرسیگاری دندونای خود رو از دست میدن. کشیدن سیگار و به کار گیری اجناس دخانی و نوشیدن الکل خطر دچار شدن به مریضیای لثه و در نتیجه افتادن دندونا رو زیاد می کنه. سیگار روی جریان خون لثه ها هم اثر میذاره و شدت مریضیای دندانی رو زیاد می کنه.

10- حتما می دونین مریضی دیابت به چشما، اعصاب، کلیه ها و قلب آسیب می زنه و مقاومت بدن به مریضیای عفونی رو کم می کنه و مراحل خوب شدن و درمون (مثلا درمون زخم ها) رو آهسته می کنه. اما می دونستین که دیابت می تونه روی دندونا و لثه هم اثر بزاره؟ دیابت، قدرت دفاعی و ایمنی بدن رو کم می کنه و تشکیل پلاک دندون رو زیاد می کنه. در افراد دیابتی، مریضی لثه بیشتر اتفاق میفته، شدیدتره و زمان بیشتری زمان میبره تا بهبود یابد. در مراحل پیشرفته مریضی لثه، استخون و بافت همبند دهن از بین میره و در نتیجه باعث افتادن دندون می شه.

منبع : روزنامه آرزو

جمع آوری سلامت اکاایران

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *