.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

اگه شما بیشتر از دوهفته احساس خستگی و کمبود انرژی دارین حتما به یه روان دکتر مراجعه کنین.

شاید شمام از اون دسته آدمایی باشین که همیشه احساس خستگی میکنین.انرِژی لازم رو واسه انجام کاراتون ندارین و همیشه خمیازه میکشین .در مقاله زیر بعضی مواردیکه منتهی به بروز خستگی میشه رو بررسی میکنیم

1-کمبود خواب
زمانیکه برنامه خواب شما به هم می ریزه و یا خوابتون کمتر از حد معموله دچار خستگی و خواب آلودگی میشین طوریکه این مشکل میتونه صدمات جدی به سلامت شما وارد سازه.
واسه رفع این مشکل خواب رو در اولیت بذارین .برنامه خوابتون رو منظم کنین و در صورت بروز دوباره این مشکل با دکتر مشورت کنین.

2-آپنه خواب

ممکنه فکر کنین که به اندازه کافی خوابیده اید اما ممکنه دچار آپنه خواب شدین. آپنه خواب به طور خلاصه توقف تنفس در طول شبه که بدون اینکه شما فهمیده باشین منتهی به بیدار شدنتون میشه.
از دست دادن وزن , ترک سیگار به شما کمک میکنه تا خواب راحت تری داشته باشین.


3-خوردن زیادتر از اندازه و خوردن اشتباه

خوردن زیادتر از اندازه منتهی به خستگی میشه .هم اینکه خوردن مواد غذایی اشتباهی هم همین مشکل رو بوجود میاره. با در نظر داشتن یه رژیم غذایی مناسب قند خون خود رو متعادل نگه دارین.
افرادیکه همیشه صبحونه می خورن و در هر وعده غذایی مواد پروتئین دار رو از یاد نمیبرن و انرژی از دست رفته خود رو با خوردن میان وعده های مناسب باز میابند هیچوقت با خستگی کلنجار نمی رن

4-کم خونی

کم خونی یکی از دلیلای اصلی خستگی در زنونه.قاعدگی و از دست دادن مقداری خون باعث کمبود اهن در زنان شده و سلولهای قرمز که واسه حمل اکسیژن به بافتها و ارگانها به آهن نیاز دارن در خطر قرار می گیرن.
واسه رفع کم خونی به وجود اومده به وسیله کمبود آهن با نظر دکتر مصرف مکملهای آهن و خوردن غذاهایی غنی از اهن مثل گوشت , جگر , حلزون صدف دار ,حبوبات و غلات غنی شده پیشنهاد میشه.

5-افسردگی

خستگی و سردرد میتونه عامل مشکلات عاطفی مخصوصا افسردگی باشه.
اگه شما بیشتر از دوهفته احساس خستگی و کمبود انرژی دارین حتما به یه روان دکتر مراجعه کنین.

6- کم کاری تیروئید

تیروئید غده کوچیکی در گردن شماس که سوخت و ساز بدن رو کنترل میکنه و واسه تبدیل سوخت به انرژیه.
اگه شما به کم کاری تیروئید گرفتار باشین سوخت و ساز بدنتون زیادتر از اندازه آروم میشه با انجام یه آزمایش خون هورمونهای تیروئید شما اگه پائین باشدبه راحتی تشخیص داده میشه و با مصرف دارو و هورمونهای مصنوعی شما سرعت لازم در تبدیل سوخت و انرژی رو کسب میکنین.

7- کافئین زیاد از حد

با اینکه کافئین در دوز پائین و متوسط هوشیاری و تمرکز رو بهبود میبخشه اما مصرف زیادتر از اندازه اون منتهی به افزایش فشار خون شده و در واقع یکی از علل خستگی در بعضی افراد میشه.
اگه شما از این دسته افراد هستین کم کم مصرف قهوه , چای , شکلات رو کم کنین .

8-عفونت ادراری مخفی

همیشه عفونت ادرار با نشونه هایی مثل سوزش و درد همراه نیس.بعضی وقتا خستگی میتونه علامتی واسه عفونت ادراری باشه.
تست ادرار و مصرف آنتی بیوتیک واسه درمان با تائید دکتر معمولا طی یه هفته خستگی رو پنهون میکنه.

9- دیابت

در افراد گرفتار به دیابت به طور غیر طبیعی قند از جریان خون باقی میمونه و این منتهی به بروز خستگی میشه. اگه شما همیشگی احساس خستگی میکنین حتما از دکتر بخواین براتون آزمایش دیابت تجویز کنه.
واسه درمان دیابت با تغییرات در روش زندگی و به کار گیری دارو و رژیم غذایی مناسب و انجام ورزشهای منظم دست به کار شین.

10- کم آبی

خستگی شما میتونه نشونه ای از کم آبی بدنتون باشه.بدن واسه خوب کار کردن نیاز به مصرف مقدار کافی آب داره که در صورت فراموشی اینجور مشکلاتی رو به بار می آورد.
دست کم دو فنجون طی یه ساعت از بروز این مشکل جلوگیری میکنه

منبع:salamatnews.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *