.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

پستانا بخشی از بدن خانوما هستن که باید توجه روزانه به اونا شه و ندیده گرفته نشن پستانا هر اندازه ای که دارا باشن و به هر رنگ و شکلی که باشن، بخشی از بدن خانوما هستن که باید توجه روزانه به اونا معطوف شه و ندیده گرفته نشن.

از اونجائیکه وضعیت کلی اونا نشون دهنده سلامت بدنه، همیشه باید به نکات زیر توجه داشت.

1. افزایش اندازه

اگه پستون هاتون بزرگ تر شدن، شایدً دلیلش زیاد شدن وزن (چون سینه ها بیشترً از سلولای چربی و بافت غده دار تشکیل شدن)، بارداری (مجاری شیر واسه شیردهی بیشتر می شن)، قرصای ضدبارداری، و/یا تغییرات هورمونی مربوط به قاعدگی (سینه ها به تغییر سطح استروژن و پروژسترون بسیار حساس هستن). پس خیلی جای نگرانی نیس.
2. کاهش اندازه
اگه فکر می کنین سینه ها دارن آب می رن، شاید وزن کم کرده باشین، یا سطح استروژن بدنتون پایین اومده باشه، یا مصرف قرص ضدبارداری رو متوقف کرده باشین یا یائسگی تون نزدیک شده باشه. اگه تماشاگر آب رفتن پستون هاتون هستین و هیچیک از این موارد براتون صادق نیس (به خصوص اگه ریزش مو، جوش و موی صورت دارین) بهتره واسه سندروم تخمدان پلی کیستیک آزمایش بدین که شاخصه اون سطوح بالای هورمونای تستوسترون و DHEAه یا اینکه به کلی از قهوه و نسکافه دوری کنین. مطالعه ای که در مجله سرطان بریتانیا منتشر شده نشون داده که نوشیدن سه فنجون قهوه در روز باعث می شه پستانای بعضی خانوما آب بره و هر چند فنجون قهوه بیشتر موجب افزایش این اثر می شه. دلیل اونم ژنیه که ثابت شده اندازه پستون رو به مصرف قهوه ربط میده.
3. پستانای بزرگ
اگه پستون هاتون مادرزادی بزرگ هستن، شاید باید از دی ان ای خود تشکر کنین (یا به اون لعنت بفرستید!) با اینکه در بعضی تحقیقات نشون داده شده که سینهای بزرگتر خطر بالاتری در اول به سرطان سینه دارن، ولی هنوز دلایل کافی واسه اثبات این نگرانی موجود نیس. دنیل ممان، جراح سینه و استادیار بالینی جراحی در دانشکده پزشکی مونت سینای در منهتن میگه: «حداقلش اینه که باید تحقیقات بیشتری قبل از هرگونه نتیجه گیری انجام شن.»
 
4. تغییر شکل
این دی ان ای شماس که شکل بدنتون رو می سازه، ولی با گذشت زمان بدن تغییر شکل میده. ممان در این مورد میگه: «شکل و ظاهر سینه خیلی به سن و سابقه فرزندآوری و شیردهی ربط داره.» پس از دوران شیردهی و با بالا رفتن سن، رباطا کش میان، بافتای همبند از بین می رن و پوست خاصیت کشسانی اش رو از دست میده و همینا باعث می شن که پستانا بیشتر به اشک دربیایند و آویزون شن. دکتر ممان اعلام میکنه: «استفاده نا تموم از سینه بند یکی از چیزهاییه که خانوما می تونن واسه مقابله با مشکلات نیروی جاذبه بکنن.» از رژیم گرفتن های بی نظم هم باید دوری شه، چون نوسانات وزنی منتهی به کش اومدن پوست می شن. عوضش بهتره ورزشایی مانند شنا سوئدی و کار با دمبل باعث می شن که عضلات صدری تون و در نتیجه عضلات سینه ها قوی شن و پستانا قشنگ تر خود رو نشون بدن.

درد پستون ممکنه به خاطر فقر آهن باشه که هورمونای تیروئید رو تنظیم می کنه

5. توده ها و برآمدگیا
در طول مدت قاعدگی تون، ممکنه حس کنین پستون هاتون توده یا برآمدگیایی دارن، چون تغییرات هورمونی باعث می شن که کیستای خوشخیمی پر از مایع تشکیل شن. لورن استایکر، متخصص زنان و دانشیار بالینی بیماریای زنان و زایمون در دانشکده پزشکی دانشگاه نورث وسترن میگه: «در دوران قاعدگی خانوما، این تغییرات فیبروکسیتیک، بخشی از ساز و کار روتین پستانا حساب می شن.»

توده ها – که بیشترً در کنارهای سینه ها و در قسمت پائینی زیر بغل و/یا جلوی بالاتنه و بالاتر از نوک سینه ها شکل می گیرن – ممکنه دردناک باشن یا نباشن، به خصوص در چند روز قبل از شروع پریود، ولی عموماً دلیلی واسه نگرانی موجود نیس، به خصوص اگه توده ها برابر باشن. اگه نگرانین با پزشکتون مشورت کنین.
6. تراکم
اگه شمام جزو پنجاه درصد زنائی هستین که پستانای متراکمی دارن – یعنی بافتای فیبردار و غده دار بیشتری دارن – شاید تشخیص توده ها یا تومورها در ماموگرافی در مورد شما سخت باشه. دلیلش اینه که بافتای متراکم پستون و هم اینکه بافتای سرطانی در عکسبرداری با <a href="https://100daraje.ir/search/%D8%A7%D8%B4%D8%B9%D9%87+%D8%A7%DB%8C%DA%A9%D8%B3/" title="اشعه ایکس“>اشعه ایکس، سفید دیده می شن.
از اونجائیکه داشتن پستانای متراکم می تونه به معنی خطر بالای دچار شدن به سرطان باشه، دست کم 22 ایالت در آمریکا قانونی تصویب کردن مبنی بر اینکه پزشکان باید به خانمایی که پستانای متراکم دارن این مسئله رو اطلاع بدن. خانمایی که پستانای بسیار متراکم دارن باید از دکتر خود بخوان که تستای بیشتری از جمله ام آر آی و سونوگرافی براشون بکنه. این وسط خانوما باید خودشون هم مراقب باشن. دکتر ممان در این مورد میگه: «در مورد تست کردن بدنتون حواستون باشه. باید پستون هاتون مرتباً لمس کنین و بدونین که در چه حالتی باید به دکتر خود مراجعه کنین.»
7. دردها
فهرست چیزایی که ممکنه به درد در ناحیه پستون منجر شن بسیار طولانیه که بیشتر اونا هم خوش خیم هستن. استرایکر میگه: «درد دو طرفه پستون یعنی درد در هر دو پستون بیشتر وقتا هورمونی و به خاطر مصرف زیاد کافئین است.» چون کافئین تغییرات فیبروکیستیک رو شدید شدن می کنه. عوامل موثر دیگه شامل تغییرات قبل از قاعدگی، سینه بند ناجور، ضربه ملایم به قفسه سینه و حتی حمل کردن کیف دستیای سنگین و فشار هر روزه روی یه شونِه می شن.
درد پستون ممکنه به خاطر فقر آهن هم باشه که هورمونای تیروئید رو تنظیم می کنه. در مطالعه ای که در سال 2004، انجام شد مشخص شد که با اضافه کردن 6 میلی گرم مکمل ید، درد پستون کم میشه، چون کارکرد تیروئید رو بهتر کنه. درد فقط یه پستون ممکنه نشونه سرطان سینه باشه. استرایکر در این مورد میگه: «بیشتر مردم می گن که سرطان پستون درد نداره ولی این باور غلطه؛ سرطان می تونه درد داشته باشه. البته هزار و یه چیز غیر سرطانی دیگه هم هست که ممکنه منتهی به درد در پستانا شه و همه اونا تقریباً عادی و بی خطر هستن.»
 
8. تو رفتگی نوک سینه
تو رفتگی نوک سینه چیزی به طور کاملً عادی و طبیعیه، اگه همیشه همینطوری بوده باشه. استرایکر میگه: «مشکل وقتی بزرگ می شه که نوک سینه همیشه بیرون بوده و یه روز بیدار شید و فهمیده باشین که نوک سینه تون تو رفته. در این صورت باید فوراً به پزشکتون مراجعه کنین.»
9. ترشح پستون
ترشح پستون عجیب نیس – ممکنه در اثر تحریک جنسی اتفاق بیفته – ولی ممکنه که نشونه وجود مشکل در پستون باشه. استرایکر میگه: «بیشتر خانوما فوراً به فکر سرطان سینه می افتن و در بعضی موارد شک اونا درسته، ولی ترشح پستون می تونه دلایل زیادی داشته باشه.» به خصوص وقتی ترشح از هر دو پستون باشه، شایدً مشکل هورمونیه. مشکل معمولی بیشتر خانوما سطوح بالای پرولاکتینه که به خاطر داروهایی که مصرف می کنن (مانند قرص ضدبارداری یا بعضی از داروهای ضد افسردگی) پیش میاد یا به دلیل داشتن تیروئید کم کار، اتساع مجاری شیر در پستون، یا در بدترین حالت تومور مخاطی، اینجور حالتی اتفاق می افته.
تومور خوش خیمی که پاپیلوما اسمشه بعضی وقتا ممکنه منتهی به ترشح خونی از نوک پستون شه. بعضی وقتا هم ترشح ممکنه به معنی بارداری باشه به این معنا که پستانا در حال شروع روند تولید شیر هستن. حتی ترشح شیر می تونه تا بیشتر از دو سال و پس از توقف شیردهی، ادامه داشته باشه.
 
ممان در این مورد اعلام میکنه: «بیشتر وقتا ترشح از نوک پستون طبیعیه ولی هنوزم باید اونو نشونه ای بر انجام تست دونست. به خصوص وقتی این ترشح خونیه، یا فقط از یه پستون ترشح می شه یا وقتی که با تغییراتی در پوست همراه می شه و به وجود توده پستانی مشکوک هستین.»
10. تغییرات در رنگ
با اینکه سرطان پستون پیشرفته می تونه به تغییر در رنگ پوست و تو رفتگی در اون منجر شه، تغییر رنگ معمولاً نشونه بارداریه و نوک سینه و هالها ممکنه بزرگ شن و تیره تر گردند. با بالا رفتن سن هم ممکنه نوک سینه هاتون تیره تر شن و این به طور کاملً طبیعیه، حتی اگه اونو دوست نداشته باشه.

.

منبع :


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *