تب یکی از اولین علائم سندرم زیاد ویروسیه که می تونه به صورت تب ناچیز تا شدید خودنمایی کنه.

ایدز که یکی از بیماریای خراب کننده دنیای امروزیه به وسیله ویروس مشکل ایمنی انسانی یا HIV (HIV) ایجاد می شه. ویروس HIV با ورود به بدن می تونه به مریضی AIDS و یا سندروم مشکل ایمنی منجر شه. علائم HIV متفاوت ان و خیلی از مردم تا چند سال بعد از دچار شدن، هنوز نمی دونن به این مریضی گرفتار شدن. در حالی که دونستن علائم این مریضی می تونه در تشخیص هرچه سریع تر مریضی به درد بخور باشه. ویروس HIV در تموم مایعات بدن پخش می شه. پس این ویروس می تونه از راه خون، مایع منی و مایع واژینال منتقل شه. HIV در شیر مادر گرفتار هم هست، پس می تونه از راه شیردهی هم به نوزاد منتقل شه. با اینکه نوزاد در دوران جنینی هم به دلیل انتقال خونی با مادر می تونه به این مریضی گرفتار شه.
نداشتن اطلاعات کافی دربارهٔ این مریضی دلیل نگرانی رو به رشد مردم واسه دچار شدن یه این مریضی می شه، مخصوصا اشخاصی که اطلاعات نصفه نیمه ای دربارهٔ این مریضی دارن. اگه شمام از این دسته افراد هستین و نگران دچار شدن به این مریضی، پیشنهاد می کنیم تستای آزمایشگاهی رو انجام بدین. از طرفی حدود یک تا دو ماه بعد از ورود ویروس HIV به بدن، ۴۰ تا ۹۰ درصد افراد علائم مثل سرماخوردگی رو گزارش می کنن. به این علائم در کنار هم سندرم زیاد ویروسی یا همون ARS می گن.
ما اینجا ۱۰ علامت شایع مریضی ایدز رو بررسی می کنیم. اگه شما فردی در خطر دچار شدن به این مریضی می باشین و این علائم رو هم تجربه کردین، مراجعه هرچه سریع تر به دکتر و انجام تستای آزمایشگاهی رو به شما پیشنهاد می کنیم.

۱- تب
تب یکی از اولین علائم سندرم زیاد ویروسیه که می تونه به صورت تب ناچیز تا شدید خودنمایی کنه. این تب به دلیل ورود ویروس ایدز به عروق خونی و تجمع اون در تعداد بالا و در نتیجه تحریک سیستم ایمنی ایجاد می شه.

۲- درد عضلات، درد مفاصل و ورم غدد لنفاوی
سندرم زیاد ویروسی معمولا با سرماخوردگی و یا هر عفونت ویروسی دیگه، حتی سیفلیس و هپاتیت اشتباه گرفته می شه. به طور کامل طبیعیه. خیلی از علائم این مریضی با بیماریای دیگه مشابهه، مثل درد عضلات و مفاصل. ورم گره های لنفاوی هم که به دلیل ورود عفونت به بدن ایجاد می شه، در این سندرم به دلیل ورود ویروس HIV ایجاد می شه.

۳- خستگی
جواب التهابی سیستم ایمنی تحریک شده می تونه دلیل احساس خستگی و بی حالی شه. پس خستگی می تونه هم علامت اولیه مریضی ایدز و هم نتیجه این مریضی باشه. این رو هم یادتون نره که خستگی می تونه علامت خیلی از بیماریا باشه و هر خستگی هم نشونه مریضی HIV نیس. این علامت وقتی  ارزش پیدا می کنه که همراه بقیه علائم و مخصوصا در افراد در خطر دچار شدن باشه.

۴- گلودرد و سردرد
مثل بقیه علائم نام برده، گلودرد و سردرد هم مختص مریضی ایدز نیس. اما اگه شما تازگیا رفتار خطرناکی در مورد دچار شدن به HIV داشتین و خود رو مستعد دچار شدن به اون می بینین، دیدن این علائم می تونه اخطاری به شما باشه که هر چی سریع تر تستای تشخیصی رو انجام بدین.

۵- راشای پوستی
راشای پوستی هم از نشونه هایی هستن که میشه اونا رو هم به عنوان علائم شروع مریضی و هم آسیب دچار شدن به HIV در نظر گرفت.

۶- تهوع ، استفراغ و اسهال
حدود ۳۰ تا ۶۰ درصد مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه دچار شدن به این مریضی، تهوع، استفراغ و اسهال رو داشتن. اما از اونجایی که این علائم می تونن نشونه بسیار از بیماریای دیگه هم باشه، معمولا ندیده گرفته می شه.اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اسهال و استفراغ مقاوم به درمان می تونه علامت محکم تری واسه دچار شدن به HIV باشه. در این صورت عامل اصلی یا ویروس HIVه و یا هر ویروسی که سیستم ایمنی رو شدیدا هدف گرفته باشه.

۷- کاهش وزن
میشه گفت نزدیک به اتفاق مبتلایان به ایدز اشخاصی لاغر اندام هستن، بدون اینکه رژیم لاغری گرفته باشن و یا از دلیل اون باخبر باشن. این افراد وزن کم می کنن، در حالی که همه تلاش خود رو واسه بیشتر غذا خوردن و چاق شدن به کار می گیرن. کاهش وزن اولیه معمولا حدود ۱۰ درصد وزن فرده و بسیار وقتا از اسهال مقاوم به درمان ناشی می شه.

۸- پنومونی یا ذات الریه
همراهی کاهش وزن و سرفه های خشک می تونن دلیل قطعی تری واسه ورود یه عفونت و تحریک شدید سیستم ایمنی باشه. البته بازم نمیشه تشخیص قطعی داد. عفونت با توکسوپلاسموز و عفونتایی که مغز رو مورد هدف قرار میدن مثل سیتومگالوویروس هم می تونن دلیل این علائم شن. با اینکه گسترش این بیماریا هم بسیار نیس، پس این علامت ما رو به تشخیص نزدیک تر می کنه.

۹- تعریق شبونه
حدود نصف مبتلایان به ایدز در مراحل اولیه آلوده شدن به HIV ، تعریق شبونه رو تجربه کردن. این آسیب می تونه رابطه بیشتری با ویروس داشته باشه و با تعریق به وجود اومده به وسیله گرما یا ورزش کردن به کلی فرق می کنه. تعریقی یهویی و شدید که فرد رو مجبور می کنه واسه عوض کردن لباس هاش از خواب بیدار شه.

۱۰- تغییر شکل ناخنا
کلفت و خم شدن ناخنا، ورم ناخنا و تغییر رنگ اونا با ایجاد خطوط قهوه ای و حتی مشکی می تونه از تغییر شکل ناخنا در مراحل اولیه دچار شدن به مریضی ایدز باشه. بیماریای بسیاری وجود ندارن که مشابه این علامت رو بسازن. هر چند یه عفونت قارچی به نام قارچ کاندیدا هم می تونه منتهی به ایجاد این آسیب شه.

دچار شدن به عفونتای قارچی مخصوصا قارچ کاندیدا، احساس گیجی و مشکل در تمرکز، زخم، تبخال و زگیل تناسلی، احساس مورمور شدن پاها و دستا و مشکلات سیکل قاعدگی از دیگر تغییراتی هستن که در مراحل اولیه دچار شدن به HIV به وسیله افراد گزارش شده. در کنار هم قرار دادن این علائم و داشتن سابقه رفتارای خطرناک واسه دچار شدن به ایدز، اخطاری واسه شماس تا هرچه سریع تر به فکر پیگیری اون باشین.

این رو هم بدونین که بدن در روزای اول ورود ویروس HIV شروع به ساخت آنتی بادی بر علیه اون نمی کنه. پس ممکنه تست آزمایشگاهی اول نتیجه رو به اشتباه منفی گزارش کنه. ممکنه افزایش سطح آنتی بادیا چند هفته تا چند ماه هم طول بکشه. پس یه تست منفی هیچوقت نشونه منفی بودن قطعی نیس و لازمه در صورت داشتن عوامل خطر این تست تکرار شه. نوع دیگری از تستای تشخیصی، تست تشخیص RNA ویروسیه. این تست به طور محکمی دچار شدن به مریضی رو درزمان ۹ روز اول نشون میده. با اینکه این تست هزینه گران تری از بقیه تستای ساده آزمایشگاهی رو داره.
 

منبع : تبیان


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *