.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

10 علامت اولیه مریضی ام اس

مریضی مولتیپل اسکلروزیس یا همون MS مشکل خودایمنی پیشرونده ایه. در این مریضی غلاف محافظ سلولای عصبی فرسوده شده و تحلیل میره.

 

به دلایل نامعلوم ای، خطر ابتلای زنان به این مریضی دو برابر مردونه. در واقع این مریضی بیشتر زنان رو مورد حمله قرار میده. اما کلا وراثت، اصلی ترین دلیل آسیب پذیری ادما از این مریضی طولانی و دلیل غیر قابل پیشگیری اون هستش.

 

اینجا 10 آسیب شایع مریضی ام اس رو که معمولا به عنوان علائم اولیه MS هم در نظر گرفته می شن، با هم بررسی می کنیم:

 

1- بی حسی

بی حسی و مورمور شدن همیشگی که معمولا صورت و دستا و پاها رو درگیر می کنه، آسیب شایع بیماران گرفتار به MSه که به دلیل آسیب و تخریب سلولا عصبی در مغز و نخاع ایجاد می شه. اما این وضعیت واسه فردی که هنوز به مریضی گرفتار نشده و یا واسه اولین باره که اونو تجربه می کنه، بسیار عجیب به نظر می رسه. در واقع بی حسی و مورمور شدن می تونه در اول به صورت حمله ای فرد رو مورد آسیب بذاره. پاها شایع ترین بخش بدن واسه بروز این آسیب ان.

 

2- خستگی

خستگی می تونه به دلایل زیادی ایجاد شه، اما هر خستگی نشونه MS نیس. خستگی بدون دلیل، مثلا خستگی که فرد بعد از بیدار شدن از خواب و یا بدون هیچ گونه فعالیت بدنی میگه می تونه نشونه اولیه مریضی MS باشه. این خستگی عضلانی بدون دلیل و هم ضعف عضلانی، مخصوصا در ماهیچه های پاها و ضعف مچ پا، آسیب ایه که تقریبا در 80 درصد مبتلایان اولین آسیب س. این خستگی با تخریب و آسیب سلولای عصبی، شدیدتر می شه.

 

3- ضعف و گرفتگی عضلات

شمام در انجام فعالیتای به ظاهر ساده مشکل دارین؟ زود خسته میشین و احساس ضعف در عضلات رو دارین؟ این وضعیت می تونه نشونه اون باشه که سیگنالای عصبی نمی تونن به درستی از مغز و نخاع به سیستم عصبی محیطی منتقل شن. اینجا لازمه که به دکتر مراجعه کنین. اما مشکل در کنترل عضلات خیلی وقتا به دلیل اسپاسم، گرفتگی و سختی عضلات ایجاد می شه. اسپاسما و گرفتگیای عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ام اسه. این اسپاسما معمولا شدیدا دردناک هستن، در بخشای انتهایی بدن مثل دستا و پاها  درست می شن و بعد از چند دقیقه برطرف می شن.

در بیشتر مبتلایان، راه رفتن همراه با سرگیجه و مشکل در کنترل حرکات می تونه علامت اولیه مریضی باشه. این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارن

4- مشکلات بینایی

یکی از اولین نشونه های MS مشکل در بیناییه که آروم و کم کم شدیدتر شده و با درد در چشما همراه می شه. مشکلات بینایی به دلیل التهاب عصب چشمی ایجاد می شه. این شرایط تقریبا 50 درصد بیماران گرفتار به MS رو تحت تاثیر قرار داده و در 15 درصد از بیماران اولین آسیب دچار شدن به بیماریه. این شرایط که به دلیل مشکل عصب بینایی ایجاد می شه، منتهی به تاری دید تو یه یا هر دو چشم و هم اینکه کوررنگی می شه. پس تاری دید، کوررنگی، دوبینی و درد چشم ها از علائمیه که می تونه نشونه دچار شدن به MS باشه.

 

5- مشکل در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در مریضی MS دور از انتظار نیس.  تقریبا 80 درصد بیماران گرفتار به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارن. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار تکراری و یهویی در عذاب هستن. مشکل آزاردهنده دیگه در این افراد، اسهال همیشگی و مشکل کنترل تخلیه رودهه. اگه این واسه شما یه مشکل شده، بهتره هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کرده و وضعیت رو بازگو کنین.

 

6- کاهش حافظه

از اونجایی که MS به سیستم عصبی مرکزی حمله می کنه، کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از مشکلات عادی در نتیجه پیشرفت MSه که خیلی وقتا می تونه از علائم شروع این مریضی باشه.

 

7- مشکلات جنسی

در بیماران گرفتار به ام اس در مراحل شدید، مشکلات جنسی یکی از شایع ترین مشکلات در نظر گرفته می شه. این وضعیت که در بیشتر اوقات آسیب ای غیر قابل پیشگیریه، خیلی وقتا یکی از علائم دچار شدن به MS در نظر گرفته می شه.

 

8- سرگیجه

در بیشتر مبتلایان، راه رفتن همراه با سرگیجه و مشکل در کنترل حرکات می تونه علامت اولیه مریضی باشه. این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارن. در واقع این نبود تعادل در کنترل حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلولای عصبی فرد رو تحت تاثیر قرار میده. به همین خاطره که خیلی از مبتلایان به MS واسه راه رفتن نیاز به عصا دارن.

 

9- تشنج

تشنجای صرعی از علائم بسیار عادی مریضی ام اس هستن که از گسترش مشکلات در مناطقی از مغز به نام قشر مغز ناشی می شن. قشر مغز خارجی ترین و البته بزرگ ترین بافت عصبی مغزه که مغز رو می پوشونه و از اون مراقبت می کنه.

 

10- افسردگی

دچار شدن به مریضی آزاردهنده ای مثل  MS، علاوه بر آسیب جسمی می تونه ابزاری واسه شکنجه روحی فرد باشه. خیلی از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو رو یکی از مشکلات عادی خود میگن.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *