: نشونه های خطرناک مریضی لثه

مریضی لثه می تونه در هر سنی ایجاد شه، اما احتمال دچار شدن به این مریضی در بین افراد بزرگسال بیشتره. اگه این مریضی در مراحل اولیه اون تشخیص داده شه، بیماریهای لثه رو میشه با مراجعه به دندون دکتر درمان کرد. اگه شما با علائم زیر مواجه شدید لازمه به خاطر درمان مریضی لثه به دندانپزشک مراجعه کنین.

: 10 علائم اخطار دهنده و خطرناک مریضی لثه

علائم مریضی لثه

این درمان نامیده شده و هدف اون استخون و بافت مریض با لیزر کوچیک، کشتن باکتریا واسه برطرف کردن عفونت و تورمه. لیزر قوی اون لثه ها رو تمیز می کنه، محیطی که لازمه از اون در برابر پس روی لثه و بستن دوباره بافت لثه دفاع شه رو می بنده.

اگه دندانا به صورت روزانه با مسواک زدن و نخ دندون کشیدن تمیز نشن، امکان تشکیل پلاک هست و باکتریای موجود در پلاک دندون نه فقط بر لثه ها و دندانا تاثیر می ذارن، بلکه علاوه بر این می تونن بر بافت لثه ها و استخون نگهدارنده دندون ها هم تاثیر داغون کننده دارا باشن و باعث تحلیل لثه شن.مریضی لثه از جمله عفونت لثه می تونه در نتیجه تعدادی از عوامل واسه فرد ایجاد شه، اما نبود رعایت مناسب بهداشت دهن و دندون عادی ترین دلیل دچار شدن به این بیماریهای لثه س. رعایت نکردن مناسب بهداشت دهن مثل نبود مسواک زدن مناسب یا منظم می تونه باعث ایجاد پلاک روی دندانا شه.

اما چیجوری میفهمید که به مریضی لثه گرفتار شده یا در خطر دچار شدن به اون هستین؟

علائم فهرست شده در زیر می تونن اونو بررسی کنن، اما توجه به اونا و هر گونه تغییر در دندون یا لثه مهم بوده و باید با دندانپزشک خود در میان بذارین. اگه بدون درمان رها شه، نه فقط دلیل مریضی دور و بر دندون می شه، بافت پشتیبان دندون رو نابود می کنه و هم اینکه ممکنه خطر دچار شدن به مریضی قلبی رو زیاد کنه.

خونریزی دهن

اگه پس از مسواک زدن یا کشیدن نخ دندون در روشویی خون مشاهده کردین، نشونه اون هستش که مشکلی هست. خونریزی پس از شستشوی دهن، شاید نشونه ورم لثه است. ورم لثه یکی از اشکال ناچیز مریضی لثه س که دلیل خونریزی لثه خصوصا پس از مسواک زدن و غذا خوردن می شه. حالا خوبیش اینه این مریضی خیف با مسواک زدن و استفاده روزانه از نخ دندون و هم اینکه تمیز کردن منظم به وسیله دکتر برعکس می شه.

بوی بد دهن

همه افراد تو یه سری موقعیتا دهانشون بوی بد میده، اما اگه قبلا شما رو آزار نمی داده و بدتر نشده، می تونه نشونه مریضی لثه باشه. همیشه بویی داره که دور و بریا میفهمن، اکثرا بویی مثل الکل یا سیب گندیده س. وقتی که باکتری به زیر بافت لثه کوچ می کنه، جایی که مسواک و نخ دندون نمی تونه به اون برسه ممکنه بوی بد بوجود آید.

تغییر دندانا

بعضی افراد متوجه فاصله کوچیک بین دندانا که قبلا وجود نداشته می شن، یا دندنهای جلوی اونا مایل به جلو یا عقب می شه، این تغییرات می تونن نشونه مریضی لثه باشن.

لثه های قرمز یا متورم

لثه های قرمز، پف کرده یا نازک می تونن نشونه ورم لثه باشن. جهت جلوگیری از پیشرفت التهاب لثه مهمه که اونو درمان کنین. شکل جدی تر مریضی لثه باعث می شه لثه ها از دندون عقب نشینی کنن و شکل کیسه ای رو پیدا کنه که آلوده شده.

تشکیل جرم دندون

نوار چسبنده ای که روی دندون تشکیل می شه جرم نامیده می شه (ممکنه متوجه یه ماده سفید یا زرد رنگ در بین دندانا یا در طول خط دندون شید) این جرم می تونه جلو رفتن کرده و تارتار شه(سخت، رسوبات کلسیمی که باید به وسیله دندانپزشک برطرف شن)با مسواک زدن یا نخ دندون کشیدن منظم برطرف نمی شه.

دندونای حساس

اگه حساسیت دندون های شما شروع شده می تونه به این معنا باشه که شما خیلی محکم مسواک رو به دندونای خود می کشید یا می تونه نشونه دچار شدن به مریضی لثه باشه که از حالت ناچیز پیشرفت کرده. وقتی که بافت لثه کم میشه، ریشه دندون که کمتر از مینای خارجیه و دلیل حساسیت می شه، نمایان می شه.

دندونای لق

داشتن دندون لق واسه بزرگسالان باحال نیس. اگه حس می کنین دندانتان وقتی که به اون زبون می زنید یا با انگشت اونو لمس می کنین، تکون می خوره مریضی التهاب لثه تون شدیدترشدهه.

استرس طولانی

استرس داشتن، حتما معنیش این نیس که به مریضی پیشرفته لثه گرفتار شدین؛ اما باتوجه به آکادمی آمریکایی پریودنتولوژی، استرس طولانی ممکنه خطر دچار شدن به این مریضی رو بالا ببره چون مقابله با عفونتا از جمله التهاب لثه رو واسه بدن سخت تر می کنه. اگه احساس ساییدگی می کنین و علائم دیگه رو هم دارین با دکتر خود صحبت کنین.

فشردگی یا سایش دندانا

اگه موقع خواب یا بیداری دندون هاتون رو به هم فشار می دید یا می سایید شاید خطر دچار شدن به مریضی لثه رو بالا می برید. این کارا نیروی بیشتر از حدی روی بافتای پشتیبان وارد کرده و ممکنه دلیل نابودی اون شه.

عادت سیگار کشیدن

تحقیقات تلاش می کنن که افراد سیگاری جرم دندون بیشتری نسبت به آدمایی که سیگار نمی کشن دارن. هم اینکه، تنباکو به دندون و لثه ها آسیب می زنه، دلیل ورود عفونتای باکتریایی به لثه و در آخر منتهی به مریضی لثه می شه.

10 علائم اخطار دهنده و خطرناک مریضی لثه

برگرفته از بهداشت نیوز – ایران دنتال کلینیک -/ح

.

منبع : namnak.com


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *