مجله دانستنیها:
خیلی وقتا کارای بسیار ساده و روزمره ای رو به صورت عادت انجام می دیم که یا اصلا انجام دادنشون برامون مضره یا باید بعضی چیزها رو در مورد اون رفتار و عادت بدونیم.  تا اوایل قرن بیستم در غرب، کارای اشتباهی مثل مصرف مواد رادیواکتیو، کشیدن سیگار، مصرف تریاک و نژادپرستی به یه اندازه عادی و طبیعی به نظر می رسید. هنوزم میشه عادتهایی در بین رفتارای روزمره پیدا کرد که در اونا ضررها و مشکلاتی واسه آدم هست و حتی بعضی وقتا می تونه موجب مرگ شه؛ کارایی طبیعی مثل آفتاب گرفتن، نفس نفس زدن عمیق در خونه و لبخند زدن از جمله همین عادتای معمولی هستن که در این متن به اونا اشاره شده.

1- نوشیدن آب میوه

نباید اشکالی داشته باشه؛ وقتی غذای سالم بخورین، خوب کار کنین، تفریح کنین و البته کمی ورزش جای نگرانی نیس. بله؟ درسته اما این دی اکسید سولفوره که کمی معادلات رو به هم می ریزه. ماده ای که در پودر میوه خشک و عصاره غلیظ شده میوه ها و هم آب میوه های بسته بندی شده دیده میشه، همون چیزیه که پزشکان رو نگران کرده. این ماده معمولا واسه افزایش موندگاری مواد غذایی T به خصوص آب میوه ها و هم واسه مخلوط شدن بهتر مواد غذایی ترکیبی استفاده می شه.

بدیش اینه این ماده ای نیس که واسه بدن ساخته شده باشه. تازگیا آثار داغون کننده اون بر سیستم عصبی، کارکرد درست ریه و حساسیت زایی اون اثبات شده اما از همه اینا بدتر اینه که طبق تحقیقات، مادرانی که در دوره بارداری هر روز، سه تا چهار لیوان آب میوه مصنوعی می خوردند، سقط جنین بیشتری نسبت به مادران دیگه داشتن. باحال اینجاس که این دی اکسید سولفور، خود یکی از آلاینده های هوا هم هستش.

2- خوردن فست فود و ذرت بو داده با ماکروویو

خوردن ذرت بو داده یا سیب زمینی سرخ کرده پر از چربی، هیچ وقت به شما کمک نمی کنه برنده دو ماراتون شید. همه می دونن که فست فودها پر از مواد مضر و کشنده هستن اما این تنها دلیل مضر بودن اونا نیس. بسته ای که فست فود رو در اون واسه شما میارن هم می تونه «بسته شامل مرگ» لقب بگیره.

محققان در تورنتو کشف کردن مواد شیمیایی که در بسته بندی مواد غذایی مثل فست فود، سیب زمینی سرخ شده یا پاپ کورن هستن و طبیعتا از یه جور جفت و جور می شه که ضد روغن باشه، از پوشش به درون غذا و از اونجا به درون بدن ما منتقل می شه. این مواد شدیدا واسه گرفتار کردن مردم به سرطان مستعد هستن.

3- خوردن ماهی

ماهی به همون اندازه که خوشمزه س، واسه مغز هم به درد بخور هست. اما این در حالیه که درون ماهی مقادیر زیادی سم هست که در تموم قسمتای بدن ماهی هست. با این وجود بیشتر شکلای جور واجور ماهیا اونقدر سم ندارن که واسه آدم مسموم حساب شن. اما به طور بالقوه بدن اونا این استعداد رو داره که سموم محیط زندگی خود رو جذب کنن.

به خاطر همین ماهیایی از یه جنس که در مناطق جور واجور صید می شن اندازه سم متفاوتی دارن. اندازه ترکیبات مسموم جیوه ای موجود در ماهیای صید شده در بعضی مناطق جهان از حد خطرناک گذشته س. ماهیای اقیانوسی بیشتر به سم جیوه و ماهیای پرورشی بیشتر به سموم دفع آفات نباتی آلوده ان. مثلا اندازه سم آفت کش در قزل آلای پرورشی، 16 برابر قزل آلای آزاده. در خیلی از کشورها ماهیای مناطق جور واجور از نظر اندازه آلودگی شناسایی و استاندارد شدن و در خیلی از مناطق صید و پرورش ماهی ممنوع اعلام شده.

4- نوشیدن آب

دو ماده بد شیمیایی که در مطالعاتت آزمایشگاهی مشخص شده به سیستم ایمنی موشا آسیب می زنه، شاید دچار شدن به سرطان کبد و پروستات رو در موشا زیاد می کنن، احتمال مرگ جنینی و نوزادها رو بالا می برن و استعداد جذب و ذخیره چربی و در نتیجه چاقی رو هم زیاد می کنن؛ در خیلی از چیزایی که هر روز با اونا سر و کار داریم، مانند غذاهای بسته بندی شده، فرشای ماشینی، قطعات الکترونیک و از همه مهمتر در آب آشامیدنی بسته بندی شده وجود دارن.

این دو ماده PFOA و PFOS نام دارندکه به ترتیب مخفف PerFluoroOctanoate و PerFluoroOctaneSulfonate هستن. اندازه کمی این مواد در آب مناطق جور واجور فرق داره اما حتی در کشورای پیشرفته هم هنوز به طور دقیق و استاندارد، تفکیکی در مورد سلامت آب از نظر آلودگی این مواد انجام نشده. حتی در کارخانه های آب معدنی و آب نوشیدنی هم آزمایشی واسه بررسی اندازه این مواد در آبشون وجود نداره.

5- به کار گیری کیسه آب گرم

تا چند سال کیسه های آب گرم از پلاستیک پولی کربونات ساخته می شد که در اون بیسفونل آ، هست. بی پی آ یا همون بیسفونل آ ماده ای شیمیایی و سمیه که باعث بروز سرطان سینه و پروستات می شه، آسیبای مغزی به دنبال داره و کار گوارش غذا و ترشح آنزیمای هاضمه رو دچار مشکل می کنه. در سال 2008 بعضی شرکتا فروش کیسه های آب با این ماده شیمیایی رو متوقف کردن؛ اما هنوز کیسه های قدیمی در خونها هستن و از سویی کیسه های جدید هم از نظر نداشتن آلودگی به این ماده سمی تضمین نشده ان؛ ولی آزمایشا نشون میدن موشایی که در قفسای ساخته شده با پلاستیک پولی کربنات نگهداری می شن بین 2 تا 40 درصد جهش ژنتیکی دارن.

نکته نگران کننده دیگه اینه که بی پی آ در شیشه شیر بچه ها هم دیده شده. در کانادا، فرانسه و آلمان تولید شیشه های نوزادی با این ترکیبات ممنوعه و اتحادیه اروپا هم به زودی این قانون رو تصویب می کنه. بی پی آ در سی دی و دی ایشون دی و لپ تاپ هم پیدا میشه.

6- کرم ضد آفتاب

سالای سال بود از پزشکان و کارشناسان پوست گرفته تا فیلمای هالیوودی مردم رو به بیشتر آفتاب گرفتن دعوت می کردن. از سویی واسه جلوگیری از آفتاب سوختگی به کرم یا روغن ضد آفتاب نیازه. ویتامین D واسه استواری استخوانا، تقویت سیستم ایمنی، مقابله با سرطان و … واسه بدن لازمه اما از سویی انواعی از سموم شیمیایی تازگیا شناسایی شده که با تابش خورشیدبه این کرما تولید می شن.

این سموم ترکیباتی شامل بنزوفنونا، سینامیتا و منتیل آنترانیلیت دارن و به خاطر همین به کار گیری خیلی از این کرم و روغنا از طرف اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا ممنوع اعلام شده اما این اجناس هنوز در سراسر جهان به طور زیادی فروش میره و این در حالیه که حتی خیلی از اونا استانداردهای عادی رو هم ندارن.

ترکیبات سمی به وجود اومده بر اثر تابش آفتاب می تونه باعث کاهش قدرت اسپرم، کاهش توان بدن در هضم چربیا و پروتئینا، کاهش مقاومت دیواره سلولی دی ان ای، پیری زودرس پوست و سرطان پوست شه.

7- تنفس عمیق و شدید در خونه

هوای شهر آلوده س؟ دود ماشینا و کارخانه ها اتمسفر شهر رو کثیف کردن؟ اما بد نیس بدونین که بعضی وقتا هوای داخل خونه تا چهار برابر آلوده تر از هوای شهر می شه. این نوع آلودگی «ترکیبات آلی تبخیر شده» و به طور خلاصه ایشون اون سی نامیده می شه. چیزایی مانند گیاهان، رنگ کاری و مواد تمیز کننده می توانندمولد این آلودگی باشن؛ به خصوص در خونهای تازه ساز که هنوز وسیله ای داخل اون نرفته یا تازگیا رنگ آمیزی شده این آلودگی بیشتره. آثای «ایشون اون سی» ها بر سلامتی هولناکه. این مواد روی کبد، کلیه وسیستم عصبی تاثیر منفی میذاره. دست کم تاثیر اونا هم که خیلی راحت قابل تشخیصه، سوزش و آبریزش چشم و بینی و سرگیجه است.

8- بهداشت زیادی

ترکیبات پرفوریناته یا پی اف سیا از خونواده مواد شیمیایی شامل فلورین هستندکه ترکیبی ثابت و مقاوم نسبت به تجزیه دارن. این ترکیبات که به سختی تجزیه می شن در خیلی از مواد زندگی مون یافت می شن. ویژگی دیگر مواد شامل پی اف سی 6 سمی بودن اوناس. این ماده در بیشتر مواد شوینده و لوازم بهداشتی شخصی مانند مواد دندون سازی، شامپو و شیشه پاک کن پیدا میشه. پی اف سی پس از ورود به بدن در کلیه و کبد انباشته و به مرور موجب آسیب دیدگیای جبران ناپذیر اونا می شه و به خصوص اندازه آسیب رسانی به نوزادان و کودکان بیشتره. آمریکا بیشترین اندازه انباشتگی پی اف سی در دنیا رو داره.

9- تماشای تلویزیون

انگار تماشای تلویزیون هیچ وقت قرار نیس به طور کامل سالم و بی ضرر باشه؛ حتی با وجود ورود تکنولوژیای نو و تلویزیونای بدون لامپ تصویر. محققان دانشگاه کوئینزلند تازگیا خطرات مضر تلویزیون رو شناسایی و اعلام کردن. شاید کمی بزرگ نمایی شده به نظر برسه اما اونا می گن هر ساعت تماشای تلویزیون 22 دقیقه از عمر آدم رو کم می کنه.

طبق این آمار استرالیاییای بالای 25 سال تا الان نزدیک به 10 میلیارد ساعت تلویزیون تماشا کردن و این عدد برابر از بین رفتن 286000 سال از عمر اوناس. یعنی اگه کسی به صورت میانگین در روز 6 ساعت تلویزیون تماشا کنه، شاید فوت اون پنج سال به جلو میفته و از این جهت میشه گفت تماشای هر ساعت تلویزیون با کشیدن 2 نخ سیگار در هر ساعت برابری می کنه. پس خودتون حساب کنین چه بلایی سر کسی میاد که همراه تماشای تلویزیون ساعتی 2 نخ سیگار هم میکشه.

10- خنده اضافی

زیاد اهل ورزش نیستین؟ به اندازه کافی هم میوه نمی خورید؟ از سیگار هم چیزی نگیم بهتره اما یه چیز در شما مشخصه و اون اینکه خوشحالید و این عادتای نادرست و ضد سلامتی خم به ابرویتان نمی آورد. پس یه نکته باحال بشنوین. از پروژه ای که از سال 1921 شروع شده و تا الان 1500نفر در اون آزمایش شدن. این پروژه «طول عمر» اسمشه و یکی از یافته های عجیب و غریب اون اینه که مردم خوشحال و بی درد و غم تقریبا زودتر از مردم گرفتار و غمناک می میرن.

دکتر اسلی مارتین از دانشگاه لاسیه رو و عضوی از این پروژه بزرگ میگه: «آدمایی که همیشه خوشحال بودن و در زندگی گرفتاریای کمتری داشتن، تقریبا کمتر از کسائی که کمتر خنده رو بوده و در زندگی شون غم و غصه بیشتری داشتن، عمر کردن.» آدمایی که شادی بیشتر از اندازه دارن، بیشتر در خطر هستن، ریسکای بزرگتری می کنن، در مقابل خطر کمتر احتیاط می کنن، بیشتر غذا می خورن و بعضی وقتا به تفریحات مضر روی میارن، در نتیجه احتمال فوت در اونا بیشتر می شه. البته این در حالیه که قبلا تحقیقاتی نشون داده بود خوشرویی و خوشبینی در درمان بیماریا به طور معجزه آسایی عمل میکنن. پس باید دید محققان چیجوری بین این دو، نتیجه درستی می گیرن.

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *