: واسه هممون پیش اومده که با فردی هم کلام شیم و در دلمون بگیم: آدم موفق یعنی این! اگه همچین چیزی گفتید؛ شاید اون فرد با زبون بدنش موفق شده کاری کنه که این باور تو ذهن تون شکل بگیره. افراد کاریزماتیک علاوه بر فن بیان قوی، زبون بدن خوبی دارن و میتونن بین زبون بدن و زبون گوش خود هماهنگی برقرار کنن. همین هماهنگی باعث میشه تا فرد واسه ما شخصی موفق به نظر برسه. در این مطلب ۱۰ عادت زبون بدن رو معرفی می کنیم که نه فقط اعتماد به نفس تون رو بالا می برد بلکه باعث میشه شما به موفقیت نزدیک شید.

۱. صاف بشینید

اگه دولا دولا راه برید یا موقع نشستن قوز کنین مردم فکر می کنن حوصله ندارین یا در جایی که نشستید ناراحت هستین، پس ممکنه با این کار به اونا بی احترامی کنین.

وقتی صاف می نشینید یا راه می روید، موفقیت از سر و روی تون می ریزد و فضای دور و بر تون هم حسابی پر از کاریزما می شه. در واقع وقتی شونه هاتون عقب باشن، قدرت بیش تری دارن و در نتیجه شمام تو یه موقعیت درست و قائم قرار می گیرید. آدم هایی که صاف می شینن به نظر می رسه اعتماد به نفس بیشتری دارن و آماده ی اقدام هستن.

واسه اینکه موقع انجام این کار راحت باشین، عضلات شونه هاتون رو شل کنین و پاهای تون رو به اندازه ی کمتر از عرض شونِه باز کنین. باید احساس کنین به پشتی یه صندلی تکیه داده اید حتی اگه واقعا تکیه بعضی وقتا ندارین. هر موقع فهمیدین که قوز کرده اید، به یاد بیارین که این نتیجه ی به هم خوردن حالت درست تونه و چون فضای کمتری اشغال می کنین ضعیف به نظر می رسید.

۲. رو به جلو بشینید

وقتی رو به جلو می نشینید، مردم حس می کنن گوش شنوا دارین و این برگ برنده تون می شه. وقتی می خواین به فردی جواب بدین، ممکنه در حالت عادی کمی به سمت عقب مایل شید. این کار به مخاطب تون هم فرصتی می دهد تا به سمت جلو مایل شه و علاقه اش رو نشون بده.

۳. ژست بگیرین

حرکات و حالات شما می تونه صلاحیت تون رو به بقیه نشون بده. بین یه ارائه از نشون دادن چیزی که در موردش صحبت می کنین نترسین و از دست تون استفاده کنین تا با مردم رابطه برقرار کنین.  اونا وقتی ببینن که چقدر با ژست های تون راحت هستین، متوجه می شن که شما به مطالبی که می گویید مسلط هستین و اینطوری آدمی غیرمصنوعی و مورد پسند به نظر می رسید.

اما از طرف دیگه، اگه در ژست گرفتن بزرگ نمایی کنین، ممکنه مخاطب ها فکر کنن که دارین حقیقت رو طور دیگری جلوه می دید. عوضش اگه دست های تون رو از بدن تون دور کنین و کف دست تون پیدا باشه انگار چیزی واسه مخفی کردن ندارین.

۴. لبخند زدن، خندیدن و سر تکون دادن

حتی اگه در مورد یه موضوع جدی صحبت می کنین، لازم نیس همیشه قیافه تون هم جدی باشه. بعضی وقتا خیلی سخت نگیرید و کمی ملایم تر باشین تا به بقیه نشون بدین که به اونا توجه دارین و با اونا موافق هستین. وقتی با فرد گوینده موافق هستین می تونید کمی سرتون رو تکون بدین، اگه از فکرش خوش تون اومده لبخند بزنین یا اگه شوخی کرد، بخندین.

۵. رابطه چشمی موثر برقرار کنین

رابطه چشمی می تونه بسیار اثر داشته باشه البته تا وقتی که به درستی ازش استفاده کنین. فکر می کنین به چه دلیل مردم می می گن: «اگه پلیس شما رو متوقف کرد، رابطه چشمی تون رو با اون حفظ کنین»؟ باید ۶۰ تا ۷۰ درصد زمان گفت و گو این کار رو بکنین.

به طور میانگین مردم حدود ۷ تا ۱۰ ثانیه رابطه چشمی شون رو حفظ می کنن. اگه این کار رو به درستی بکنین، اعتماد به نفس و باورتون رو نشون داده اید. این کار خیلی به شما کمک می کنه، مخصوصا اگه قرار باشه یه پیام پیچیده یا مهم رو منتقل کنین.

اما حواستون باشه، زیاده روی نکنین. اگه هیچ وقت رابطه چشمی رو با یه نفر قطع نکنین ممکنه شما رو به عنوان یه فرد متعصب یا ناشی بشناسن. بعضی وقت ها نگاهی هم به دور و بر بندازین. چون به پایین نگاه کردن ممکنه شما رو مرموز یا ضعیف نشون بده؛ عوضش به دور و بر نگاه کنین.

۶. قاطع دست بدین

روش ی دست دادن می تونه چیزای خیلی از شما به طرف مقابل تون بگه. اگه خیلی بی حال و ضعیف دست بدین لیاقت و اعتماد به نفس تون زیر سوال می رود و اگه هم خیلی محکم این کار رو بکنین بداخلاق به نظر می رسید و طرف مقابل فکر می کنه کار کردن با شما سخته.

اگه می خواهید درست دست بدین، دست فرد رو تکون ندین بلکه بگیرین و به آرومی بفشارید. بهتره صبر کنین تا اون دست تون رو رها کنه چون اگه خیلی زود دست دادن رو تموم کنین فکر می کنه عجله دارین.

ضعیف دست دادن نشونه ی نبود اعتماد به نفس یا استقلال همه. دست دادن تون رو با در نظر گرفتن فرد مقابل و موقعیت تون تنظیم کنین و مطمئن شید که همیشه باثبات باشه نه تهاجمی.

۷. زبون بدن طرف مقابل رو آینه کنین

مردم از آدم هایی که مثل خودشون باشن خوش شون می آید. زبون بدن می تونه کاری کنه که شما به فردی که با اون صحبت می کنین مثل تر به نظر برسین.

تحقیقات نشون می دهد اگه پیام هایی که طرف مقابل با زبون بدنش به ما می رساند رو تقلید کنیم، واقعا می توانیم احساساتی که اون تجربه می کنه رو بهتر درک کنیم. اگه فرد به سمت جلو مایل می شه شمام باید همین کار رو بکنین. اگه اون دستش رو زیر چانه اش میذاره شمام دست تون رو زیر چانه تون بذارین.

البته این حرکات باید به طور کامل طبیعی به نظر برسن تا فرد متوجه نشه. هم اینکه، اگه حرکات صورت فرد رو به شکل بامزه ای تقلید کنین اون نسبت به این تعامل احساس بهتری داره.

۸. هیچ وقت دست ها یا پاهای تون رو ضربدری نگیرید

اگه دست ها یا پاهای تون رو ضربدری بگیرین، ذهن تون بسته به نظر می رسد، اما وقتی این کار رو انجام ندین نشون می دید که پذیرای صحبتای بقیه هستین. در واقع از اونا استقبال می کنین و این خیلی جذابه. حتی اگه لبخند بزنین یا در حال یه صحبت ی دلنشین باشین این کار می تونه شرایط رو خراب کنه. اگه می خواهید مردم شما رو روشنفکر یا علاقه مند به موضوع ببینن، انگشتای تون رو در هم گره نکنین.

۹. به اندازه ی طول یه دست فاصله بگیرین

اگه خیلی نزدیک وایسید فرد ناراحت می شه. اگه هم خیلی دور وایسید ممکنه این طور به نظر برسه که اعتماد به نفس تون کمه. اما اگه فاصله تون به اندازه ی طول یه دست باشه، نشون می دهد به صحبت کردن با فرد مقابل علاقه دارین.

۱۰. حواس تون به پلک زدن تون باشه

این یکی به مهارت زیادی احتیاج داره، چون پلک زدن غیر ارادیه و وقتی تلاش می کنین کنترلش کنین ممکنه عجیب به نظر برسین. در هر صورت، زیادی پلک زدن نشون می دهد که صحبت کردن با این فرد واسه تون ناراحت کننده س. تلاش کنین آروم باشین و اگه حس کردین زیادی پلک می زنید، یه لحظه چشمون تون رو ببندین و دوباره باز کنین تا شاید پلک زدن تون آروم تر شه.

.

منبع : hidoctor.ir


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *