10 عادت خطرناک که به سلامتی چشمون شما آسیب میرسونه

با این عادتای غلط بینایی خود رو به خطر میندازین

افراد واسه خیلی از کارای روزمره از رانندگی گرفته تا خوندن اخبار از چشماشون استفاده می کنن و به خاطر همین سلامت چشم و بینایی خوب خیلی مهمه. بعضی عادات به چشما آسیب میزنن و ممکنه شما تعدادی از اونا رو بدون اینکه از عوارضشان آگاهی کامل داشته باشین، انجام بدین. در این نوشته عاداتی که به بینایی شما آسیب میزنن معرفی شدن.

سلامت چشم

عاداتی که به سلامتی چشم آسیب می رسونن:

1. سیگار کشیدن

بیشتر از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی در دود سیگار پیدا میشه که بعضی از اونا مانند مونوکسید و نیکوتین به سلولای خونی آسیب میزنن و مانع گردش خون می شن. چشم یکی از اعضای بدن است که خیلی راحت از گردش خون ضعیف آسیب می بینه و بدون اکسیژن کافی و مواد مغذی سلامتی چشم به خطر میفته. مصرف سیگار ناراحتیای چشمی مانند آب مروارید رو شدید شدن می کنه.

2. نگاه کردن به لپتاپ یا تبلت

فیلم دیدن با به کار گیری گجتایی مانند لپتاپ و تبلت بی ضرر به نظر می رسه ولی چون به اونا از فاصله خیلی نزدیک نگاه می شه، باعث آسیب به چشم ها می شن. در صورت امکان از این کار دوری کنین یا فواصل وقتی واسه استراحت در نظر بگیرین.

3. نبود به کار گیری عینک آفتابی

همه می دونن اشعه UV آفتاب باعث پیر شدن پوست می شه مخصوصا نواحی دور چشم. اما می دونستین این اشعه ها می تونن بیماریای چشمی هم بسازن؟ در هوای آفتابی و ابری از عینک آفتابی مناسب که از اشعات مضر جلوگیری می کنه استفاده کنین.

4. مصرف کم میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات دارای ویتامین و آنتی اکسیدان هایی هستن که واسه چشم بسیار به درد بخور هستن. خوراکیایی مانند پرتقال، گریپ فروت، تمشک، هویج، گوجه، کدو حلوایی و بروکلی دارای موادی هستن که بینایی رو تقویت کرده و از بیماریای چشم جلو گیری می کنن.

5. مطالعه در ماشین درحال حرکت

مسافرتای طولانی می تونن خسته کننده باشن ولی بهتره سرگرمی بهتر از مطالعه در ماشین پیدا کنین. موقع مطالعه در ماشین در حال حرکت چشم شما باید همیشه خودشو با محیط تطبیق دهد و این کار ممکنه باعث سر درد و تاری دید شه و سلامتی چشم شما رو به خطر بندازه.

6. دراز کشیدن در مقابل تلویزیون

دراز کشیدن در مقابل تلویزیون می تونه مشکلاتی مانند خستگی چشم بسازه چون چشم شما از زاویه ناجور به تلویزیون نگاه می کنه.

7. پلک نزدن هنگام کار با کامپیوتر

واسه هر کاری که از کامپیوتر استفاده می کنین احتمال زیادی هست که پلک زدن رو از یاد ببرین. بهتره هر چند ثانیه یه بار واسه مرطوب نگه داشتن چشماتون پلک بزنین. واسه اینکه به کار گیری کامپیوتر این روزا پیشگیری ناپذیره قطره های چشمی خاص این شرایط طراحی شده.

8. نگاه کردن با چشم نیمه باز

اگه شما این کار رو انجام می دید، به نوشته زیاد نزدیک شدین یا نوشته ها ریز هستن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که این کار می تونه به چشماتون آسیب بزنن.

9. نخوابیدن به اندازه کافی

خواب کم می تونه سنگینی چشم و تیرگی پشت اونو به دنبال داشته باشه. علاوه بر اون کم خوابی می تونه باعث بیماریای چشمی هم بشه.

10. مطالعه در نور کم

این مورد بسیار روشنه هر قدر مطالعه عادت پسندیده ایه انجام اون در نور کم به چشم شما آسیب می زنه. بهتره قبل از غرق شدن در کتاب از کافی بودن نور محیط مطمئن شید.

نظر شما در مورد سلامتی چشم چیه؟ با نکات بیان شده در این نوشته موافقید؟/ ایسام

.

منبع :


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *