درست هست که هندوانه به عنوان یه میوه آب دار در تابستون فواید و مصارف بسیاری داره اما باید بدونین که این میوه ضررهایی هم داره. همون طور که هر میوه ای واسه سلامتی خواصی داره مصرف خیلی از هر میوه هم میتونه عوارضی داشته باشه. در این نوشته در کنار ما بمونین تا مهم ترین ضررها هندوانه رو بدونین.

در طول فصل تابستون, هندوانه رو در همۀ جا می تونیم پیدا کنیم! هندوانه, این میوه کامل تابستونی, با داشتن مقدار زیادی آب به همراه خود, یکی از بهترین انتخابا واسه آرامش و بر طرف کردن تشنگی هست. هندوانه نه فقط خوشمزه و شادی آور هست, بلکه واسه سلامتی هم فایده داره! این میوه شامل مقادیر زیادی ویتامین A, ویتامین C, ویتامین B6, و پتاسیم هست.

هندوانه همین طور شامل مواد شیمیایی گیاهی مثل سیترولین و لیکوپن هم هست. این مواد شیمیایی, هندوانه رو به یه انتخاب به درد بخور واسه حفظ سلامتی مون تبدیل کردن. ولی مانند هر چیز دیگه, مصرف بیش از حد هندوانه هم میتونه مشکلاتی واسه بدن به وجود بیاره.

ضررها هندوانه
ترکیبات زیادی در هندوانه وجود دارن که می تونن دلیل ایجاد بعضی مشکلات جانبی شن. در ادامه به بعضی از ضررها مصرف این میوه آبدار و خوشمزه اشاره میکنیم:

۱. مشکلات روده

هندوانه غنی از لیکوپن هست. پس, نباید هندوانه رو به مقدار بسیار خیلی استفاده کنین. این ماده ممکن هست باعث ایجاد تهوع, نفخ, اسهال, استفراغ, سوءهاضمه, و گاز معده شه. این علائم می تونن واسه افراد سالخورده شدیدتر باشن, چون معمولاً دستگاه گوارش آدم کم کم زمان ضعیف تر میشه.

۲. مشکلات قلب و عروقی

هندوانه شامل سطح بالایی از پتاسیم هست. مصرف مواد غذایی غنی از پتاسیم به مقدار بسیار خیلی میتونه به ایجاد دشواریای قلبی و عروقی منجر شه. بعضی از این دست دشواریای و مریضیا عبارت هستن از از دست دادن یا ضعف نبض, تپش قلب بی نظم, ایست قلبی و چیزای دیگه ای به جز اینا هستن. این ماده هم اینکه می تونه بر بازرسی حرکتی و دستگاه عصبی بدن هم تاثیر بزاره.

۳. واسه دیابتیا مناسب نیس

وقتی فردی دچار پایداری در مقابل انسولین باشه, معمولاً قند در خون ایشون باقی می مونه و وارد سلولای بدن نمی شه. وقتی سلولا با کمبود گلوکز مواجه شن, اون گاه مقدار بیش تری انسولین در بدن فرآوری میشه. هم اینکه قند باقی باقیمونده در خون میتونه بر سطح تری گلیسرید بدن تاثیر بزاره. به خاطر همین هم بیماران دیابتی باید از مصرف هندوانه دوری کنن.

۴. کاهش سطح فشار خون

مصرف بیش از حد هندوانه می تونه به کاهش ناچیز و کوتاه مدت سطح فشار خون بدن منجر شه. اگه فردی از پایین بودن فشار خون رنج می بره, بهتر هست کلا از مصرف هندوانه به هر شکل دوری کنه.

۵. واکنشای آلرژیک «حساسیتی»

مصرف هندوانه هم اینکه می تونه در بعضی آدما باعث بروز واکنشای حساسیتی شه. این واکنشا عبارت هستن از بثورات ناچیز یا شدید پوستی, آنافیلاکسی, و تورم صورت. آدمایی که به هویج, شیره گیاهان, و خیار حساسیت دارن به آسونی میتونن به هندوانه هم حساسیت دارا باشن.

۶. دوری از مصرف هندوانه در دوران بارداری

دیابت بارداری یکی از دشواریای شایع و در عین حال, خطرناکی هست که میتونه تعداد خیلی از زنان حامله رو با سخت مواجه کنه. مصرف بسیار خیلی هندوانه سطح قند خون رو افزایش می ده, که این مسئله می تونه به دیابت بارداری منجر شه. پس, زنان حامله باید در طول چند ماه بارداری از مصرف هندوانه دوری کنن. همۀ وقت} پیشگیری بهتر از درمان هست.

 ۷. اسهال و مدفوع آبکی

هندوانه شامل یه جور خاصی از قند به اسم سوربیتول هست. آدمایی که دچار نبود بردباری سوربیتول هستن با مصرف هندوانه به اسهال و گاز معده گرفتار می شن.

۸. دشواریای مربوط به اعصاب و ماهیچه ها

آدمایی که به مقدار بسیار خیلی هندوانه مصرف می کنن ممکن هست دچار دشواریای عصبی, ماهیچه ای, و کلیوی شن.

۹. اضطراب نعوظ

از دیگر ضررها احتمالی مصرف زیادتر از اندازه هندوانه میشه به ناتوانی جنسی و اضطراب نعوظ در مردان اشاره کرد.

۱۰. خستگی بیشتر از اندازه

کارکرد ضعیف کلیه ها به کاهش تصفیه خون و اضطراب در دفع مواد مضر از بدن, و بعدا به تورم پاها منجر میشه. مصرف زیادتر از اندازه هندوانه می تونه اندازه حجم آب رو در بدن زیاد کنه. اگه آب اضافی از بدن خارج نشه, اون گاه باعث افزایش حجم خون میشه. این مسئله تورم پاها, و هم اینکه اندازه خستگی و فرسودگی بدن رو شدیدتر میکنه.

پس, هنگام نوش جون کردن هندوانه, حواس تون به اندازه مصرف باشه! این میوه اونقدر خوشمزه هست که با کم ترین غفلت ممکن هست خیلی راحت در مصرف اون زیاده روی کنین. ولی حالا دیگه از مشکلات جانبی هندوانه با خبر شدین, و همین طور میدونید که نباید در مصرف چیزای به درد بخور هم زیاده روی کرد.

اونقدر که هر کدوم از این مشکلات جانبی رو بدنتون دیدن کردین, نباید خیلی راحت از اونا بگذرید و باید به سرعت به دکتر مراجعه کنین.

.

منبع : parsnaz.ir


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *