: بدن ما یه ماشین واقعیه. کارخانه ای که بیست و چهار ساعته کار می کنه. این کارخانه هم سر و صداهایی داره. این صداهای فیزیولوژیکی باحال، عجیب و بعضی وقتا نگران کننده هستن.

بدن ما یه ماشین واقعیه. کارخانه ای که بیست و چهار ساعته کار می کنه. این کارخانه هم سر و صداهایی داره. این صداهای فیزیولوژیکی باحال، عجیب و بعضی وقتا نگران کننده هستن.

: 10 صدای عجیبی که بدن تولید می کنه!

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تبیان، در این مطلب در مورد صداهای عجیبی که بدن تولید می کنه ، صحبت می کنیم.

سرفه

بر خلاف چیزی که بنظر میاد، سرفه مخصوص مواقع مریضی نیس. سرفه صدای هوای تخلیه شده از ریه ها و برونشا در بین بیرون روندن میکروبا، ترشحات مخاطی و دیگر مواد ناجور مانند گرد و خاکه. سرفه های ناچیز صبحگاهی هم به دلیل بیرون روندن رسوباتیه که در طول خواب در برونشا جمع شدن. ممکنه سرفه از ناحیه گوش و حلق و بینی، از آلرژی یا مشکلات گوارشی مانند ریفلاکس معده، از وجود عفونت و یا مشکلات جدی تر مانند سرطان ناشی شه.

در صورت سرماخوردگی، سرفه ناشی در اثر التهاب در ناحیه گوش، حلق و بینی بروز می کنه.

سکسکه

در بعضی فرهنگا می گن سکسکه علامت بزرگ شدنه. یه سریای دیگه بر این عقیده ان طرف دزدی کرده و دچار سکسکه شده. اما این صدای عجیب ارتباطی با این مسائل نداره. سکسکه از تحریک عصب فرنیک (که به دیافراگم عصب دهی می کنه) ناشی می شه. عضلات دیافراگم منقبض شده و نمی تونه به درستی شل شه. در نتیجه هوای زیادی وارد ریه ها شده و تکانایی ایجاد می شه.

به این مسائل، چاکنای (دریچه واقع در بالای حنجره) رو هم اضافه کنین که با صدا بسته و صدای سکسکه ایجاد می شه. معمولا سکسکه پدیده نگران کننده این نیس. اما اگه از بین نره می تونه نشون دهنده مریضی جدی تر از جمله بیماریای مربوط به دستگاه گوارش و یا ریه ها باشه. بهتره بدونین که استرس زیاد و یا مصرف الکل جزو عوامل ایجادکننده سکسکه هستن.

باد شکم

باد شکم در ناحیه روده بزرگ تولید می شه. این گازهای بد بو به وسیله باکتریای روده تولید می شن که در آخر از راه مقعد با صدا خارج می شن. این گازها طبیعی بوده و بعضی وقتا بروز می کنن. اما وقتی که اندازه تولید گاز زیاد و تکراری می شه و یا همراه با سنگینی و درد باشه، می تونه نشون دهنده مشکلاتی در گوارش و مشکلات غذایی مانند نفخ باشه. اگه باد شکم با بوی بد دهن، یبوست یا اسهال همراه باشه، پای یه مشکل گوارشی مخفی در میونه.

عطسه

کارکرد عطسه به سختی قابل کنترله. این صدا از هوایی که از بینی و دهن خارج می شه تولید می شه و سرعت اون به 200 کیلومتر در ساعت می رسه. در واقع عطسه کارکرد دفاعی بدن به دنبال تنفس یه عنصر محرک مانند گرد و غبار، آلودگی و موی حیواناته.

تلق و تلوق مفاصل

واسه هممون پیش اومده که انگشتان مون رو بشکنیم و از صدای اون ذوق کنیم. این صدا یه پدیده طبیعی و در بیشتر موارد کم اهمیت (البته اگه با درد همراه نباشه) است. این صدا از ضربه به غضروف مفاصل ناشی می شه که پر از مایع سینوویال یا همون مایع مفصلی هستن. این مایع شامل گازه. وقتی که مفصلی رو با شدت تکون می دیم، حرکت گاز در مایع سینوویال باعث بروز حبابای هوا می شه و در ناحیه مفاصل صدای تلق تلوق ایجاد می شه. این صدا معمولا با افزایش سن مخصوصا در مفصل زانو بیشتر می شه. بر خلاف چیزی که می گن، شکستن انگشت ها باعث بروز آرتروز نمی شه.

قار و قور شکم

صدای قار و قور شکم بسیار بد موقع ایجاد می شه و مطمئنا اولین ژس العمل دور و بریا این هستش که:«گرسنه هستی؟». صدای قار و قور شکم نشون دهنده وجود هوا در ناحیه روده ها و یا معده س. عضلات روده ها یه حرکت طبیعی ایجاد می کنن که واسه گوارش چیزی لازمه. اگه غذایی در دستگاه گوارش نباشه و یا هضم غذا با وجود هوا در حال انجام باشه، در این صورت صداهایی از شکم به گوش می رسه. اگه عادت دارین تند غذا بخورین، بدونین که هوای بیشتری وارد معده تون می شه که ممکنه بعدا به صورت آروغ دفع شه. اگه دقت کرده باشین بعد از جویدن آدامس شکم تون بیشتر قار و قور می کنه، چون در بین جویدن آدامس هم ناخواسته هوای زیادی می بلعید.

صدای دندون قروچه

این صدا شبا شنیده می شه و بعضی وقتا اونقدر بلنده که ممکنه همسرتون رو از خواب بیدار کنه. دندون قروچه (براکسیسم) صدای سایشی و ضربه ای بوجود میاره که بیشتر غیرارادیه و فرد متوجه اون نمی شه.

سایش غیرعادی دندانا، قفل شدن فک و سردرد در بین بیدار شدن از خواب می تونه جزو علائم براکسیسم باشه. مشکل در بعضی حاملای عصبی (مثلا دوپامین) و استرس می تونه باعث بروز دندون قروچه حتی در طول روز شه. طبق دلیل این مشکل، روشای درمانی زیادی مانند تکنیکای ریلکسیشن و یا به کار گیری محافظ دندون در طول شب می تونه کارساز باشه.

خمیازه

هر کسی به روشی خمیازه میکشه، اما در هر حال خمیازه کشیدن وسط صحبت خیلی با ادب نیس. خمیازه کشیدن جزو پدیده هاییه که تا کنون تعریف دقیقی از اون ارائه نشده. براساس یکی از تئوریای مطرح شده، خمیازه کشیدن عکس العمل غیرارادی بدن به وجود اومده به وسیله کمبود اکسیژن (مخصوصا در بین بیدار شدن از خواب) است. در این صورت مغز واسه افزایش دریافت اکسیژن از بینی و دهن، دستور خمیازه کشیدن رو صادر می کنه و این کارکرد هم ریه ها و مغز رو تغذیه می کنه. براساس تئوری دیگه، ما خمیازه می کشیم تا دمای مغزمون خنک شده و هوشیارتر شیم. ما هم اینکه در مواقع گرسنگی، کم خوابی و نیاز به آرامش خمیازه می کشیم.

خس خس سینه

صدای خس خس سینه ناچیز در بین تنفس (مخصوصا بین بازدم) نشون میده که راه عبور هوا به دلیل تنگ شدن مجاری تنفسی در ناحیه بینی، حلق، حنجره، نای یا برونشا دچار اختلالی شده. معمولا خس خس سینه به دلیل فعالیت بدنی بیشتر می شه. عوامل زیادی مانند برونشیت، آسم، بیماریای ویروسی، باز شدن برونشا، مصرف داروهای خاص و چیزای دیگه ای به جز اینا در بروز خس خس سینه دخالت دارن.

آروغ زدن

آروغ زدن، یکی از علامتای افزایش گاز شکم است که در بعضی موارد هم بدون افزایش گاز شکم انجام می شه. این وسط عوامل زیادی می تونن ایجاد کننده آروغ زدن باشن، ولی مهم ترین اونا بلعیدن هوا و تولید گاز زیاد در معده و رودهه. در واقع شایع ترین علل بلعیدن مقادیر زیاد هوا شامل خوردن و آشامیدن تند غذا، صحبت کردن بین غذا خوردن، مکیدن مایعات با نی، داشتن دندونای ناجور، سیگار کشیدن، جویدن آدامس، مصرف نوشیدنیای گازدار، وجود ترشحات بینی در سینوزیت طولانی و مریضی ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری (در این وضعیت، مریض به دنبال بلع مواد اسیدی برگشتی از معده مقداری هوا هم بلع می کنه) و … است.

منبع :


0 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *