.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

: فکر می کنین حقایق مربوط به HIV (ویروس مشکل ایمنی بدن آدم) و ایدز (سندرم مشکل ایمنی بدست اومده) رو میدونید؟ علم خود رو امتحان کنین. این دو یعنی HIV و ایدز بیشتر درک نشده ان. در واقع، از وقتی که ایدز در سال 1981 واسه اولین بار توصیف شد، تعدادی از شایعات، خیالات غلط و سخنان دروغ خطرناک در مورد اونا گفته شده.

با اینکه آموزش HIV / ایدز در حال افزایش، و اندازه مرگ و میر و داغ ننگ اونم درحال کاهش یافتنه، وقتی که به این شرایط می رسه، هنوزم مهمه که حقیقت رو از افسانه تشخیص بدیم. شما در مورد این شایعات عادی درباره HIV چه میدونید؟

1- شایعه: افراد گرفتار به HIV از خود تست HIV گرفتار شدن.

بعضی از افراد ادعا می کنن که آزمایش HIV خود می تونه ویروس رو به شما انتقال بده. اما تا وقتی که یه کلینیک، یه سوزن رو که قبلا در فرد گرفتار به HIV مورد استفاده قرار گرفته، (یه سناریوی بسیار نامطلوبه که هیچوقت گزارش نشده) دوباره واسه کس دیگه ای استفاده نکرده، هیچ راهی واسه دچار شدن به HIV در این آزمایش موجود نیس.

2- شایعه: شما می تونین ایدز رو از صندلی توالت بگیرین.

ویروس HIV رو نمیشه از راه تماس گاه به گاه، از صندلی توالت، یه دستگیره در، چنگال و یا دستشویی واسه این موضوع انتقال داد. تنها روشای شناخته شده انتقال HIV شامل رابطه جنسی مراقبت نشده، سرنگ مصرف <a href="https://100daraje.ir/search/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D8%AE%D8%AF%D8%B1/" title="<a href="https://100daraje.ir/search/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AF+%D9%85%D8%AE%D8%AF%D8%B1/" title="مواد مخدر“>مواد مخدر“>مواد مخدر، قرار گرفتن در برابر خون یا مایعات بدن از یه فرد آلوده، از مادر به کودک در دوران بارداری و از راه انتقال خونه که خون از یه فرد گرفتار به HIV گرفته شده باشه. (انتقال ویروس از راه انتقال خون یا اجناس خونی در دهه 1980 اتفاق افتاد، قبل ازاینکه آزمایش HIV واسه همه اهدا کنندگان خون اجرا شه،اما بعیده که تو یه مرکز پزشکی مدرن اتفاق بیفته.)

3- شایعه: HIV می تونه درمان شه.

داروهایی واسه سرکوب ویروس HIV در افراد آلوده و کاهش بار ویروسی اونا هست. اینجور درمانایی می تونه طولانی بوده یا حتی واسه جلوگیری از رشد ایدز واسه چند سال یا حتی یه عمر ادامه داشته باشه. با این حال، هنوز محققان یه درمان واسه HIV پیدا نکرده ان که ویروس رو از بدن یه فرد آلوده به طور کامل حذف کنه.

4- شایعه: اگه آزمایش شما واسه HIV مثبت باشه، به طور یقین از ایدز میمیرید.

در سالهای اولیه، تشخیص HIV بیشتر به معنی اون بود که فرد آلوده، گرفتار به ایدز می شه و طی چند سال بعد، به دلیل مشکلات مریضی جون خود رو از دست میده؛ اما این دیگه خیلی غلطه. داروها، همراه با تغییرات روش زندگی و درمانای مکمل که از توانایی بدن واسه نگه داشتن ویروس تحت بررسی پشتیبانی می کنن، می تونن یه فرد گرفتار به HIV رو از پیشرفت مریضی ایدز یا مشکلات کشنده مربوط به اون واسه چند سال یا حتی همه عمر نگه داره.

5- شایعه: اگه هر دوی شما و شریک زندگی خود HIV داشته باشین، می تونین رابطه جنسی مراقبت نشده با همدیگه داشته باشین.

اگه آزمایش شما و همسرتون هر دو واسه داشتن ویروس HIV مثبت باشه، این بدون معنا نیس که شما می تونین تشخیص رو ندیده گرفته و درست مانند زمان قبل از تشخیص با همدیگه زندگی کنین. واسه به کمترین حد ممکن رسوندن احتمال شانس دچار شدن به ایدز، هر دو باید با یه مرکز پزشکی حرفه ای به خاطر کنترل مریضی به طور گسترده همکاری کنین. شمام اینکه باید هر گونه اقدام احتیاطی رو واسه جلوگیری از قرار گرفتن بقیه در برابر ویروس HIV انجام بدین.

این شامل نبود داشتن رابطه جنسی غیر مراقبت شده و یا نبود به اشتراک گذاشتن سوزن با هرکی، احتیاطای لازم واسه جلوگیری از قرار گرفتن بقیه در برابر مایعات بدن خود (مانند وقتی که دارای خونریزی هستین) و دنبال کردن مشاوره های دیگه از تیم مراقبت از HIV خوده.

هیچ فردی با HIV، نمی تونه به خاطر خودش و یا به خاطر بقیه که می تونن در برابر ویروس قرار گیرند، از روند تشخیص خود صرف نظر کنه.

6- شایعه: شما نمی تونین HIV رو از راه رابطه جنسی دهانی انتقال بدین.

یکی از شایعه هایی که بیشتر کارشناسان HIV می شنون، اینه که HIV نمی تونه از راه رابطه جنسی دهانی پخش شه. این غلطه. اگه فردی که رابطه جنسی دهانی انجام میده، اگه در دهن خود بریدگی یا زخمی داشته باشه و در برابر سیالات آلوده به ویروس HIV قرار گیرد، می تونه با این ویروس آلوده شه، درست همونطور که اونا می تونن از راه رابطه جنسی مراقبت نشده از راه واژن یا مقعد آلوده شن. به کار گیری بندای دندانی یا کاندوم در طول رابطه جنسی دهانی، شدیدا این خطر رو کم می کنه.

7- شایعه: پشها می تونن HIV رو گسترش بدن.

در حالی که پشها می تونن تعدادی از بیماریا مانند ویروس رسیدن غربی و یا مالاریا رو گسترش بدن، موارد شناخته شده ای از انتقال ویروس HIV از راه نیش پشه موجود نیس. اگه پشها بتونن ویروس HIV رو انتقال بدن، در بین کودکان جوون، نوجوانان و دیگه آدمایی که در خطر بالای دچار شدن به HIV قرار دارن، موارد بیشتری هست.

8- شایعه: شما اگه HIV داشته باشین، می فهمید.

افراد گرفتار به HIV حتما “احساس” مریضی نمی کنن؛ ممکنه ویروس HIV رو به مدت زمان طولانی قبل از بروز هرگونه نشونه یا علامتی دارا باشن. آزمایش HIV تنها راه واسه تعیین اینه که فردی ویروس HIV رو داره یا خیر.

9- شایعه: HIV و ایدز ممکنه به وسیله یه ویروس مشابه ایجاد نشن.

بعضی ادعا می کنن که HIV و ایدز به وسیله یه ویروس مشابه ایجاد نمی شه. این غلطه. اگه درمان انجام نشه، احتمال این که ویروس HIV به سندرم کمبود ایمنی (ایدز)، که از پایه سقوط سیستم ایمنیه تبدیل شه، بیشتر می شه. با این حال با درمان HIV، بیشتر آدمایی که با ویروس زندگی می کنن، قادر به جلوگیری از پیشرفت یا به تاخیرانداختن مریضی ایدز هستن.

10- شایعه: اگه شما در حال مصرف دارو واسه درمان HIV هستین، نمی تونین ویروس رو انتقال بدین.

حتی در صورت مصرف دارو، اگه فرد گرفتار به HIV، دارای رابطه جنسی مراقبت نشده بوده، سرنگ تزریقی به اشتراک گذاشته، یا افراد دیگه رو در برابر خون و بقیه مایعات بدنش بذاره، هنوزم می تونه بقیه رو آلوده کنه.

.

منبع : hidoctor.ir


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *