.estp-changedby-essin a{color:#0404B4 !important}

10 دلیل ادرار خونی

دیدن خون در ادرار باعث نگرانی شخص می شه. ادرار خونی که هماچوری (hematuria) اسمشه، همیشه مشکل جدی نیس، مثلا انجام ورزش شدید باعث ادرار خونی می شه. هم اینکه مصرف بعضی داروها مثل آسپیرین باعث مشاهده خون در ادرار می شه. اما بعضی وقتا هم نشون دهنده یه مشکل جدی در بدنه.

بعضی وقتا وجود خون در ادرار قابل مشاهده به وسیله خود فرده، ولی بعضی وقتا فقط زیر میکروسکوپ قابل دیدنه و بعد از آزمایش ادرار به وسیله دکتر کشف می شه.

 

ادرار خونی در اثر ورزش معمولا بعد از یه یا دو روز برطرف می شه، ولی بعضی علل ادرار خونی نیاز به درمان پزشکی دارن.

 

علائم ادرار خونی

علامت قابل مشاهده ادرار خونی، ادرار صورتی یا قرمز یا قهوه ای رنگه که در اثر وجود گلبولای قرمز خونه. ادرار خونی معمولا دردی نداره، ولی اگه لختهای خونی همراه با ادرار از بدن دفع شه می تونه درد هم بسازه.

 

10 دلیل ادرار خونی

کلیه ها و بقیه قسمتای دستگاه ادراری می تونن باعث نشت خون در ادرار شن.

 

1- عفونت مجرای ادراری

ورود میکروب (باکتری) به داخل بدن از راه مجرای خروج ادرار و افزایش اونا در مثانه باعث ایجاد عفونت ادراری می شه. علائم عفونت ادراری شامل تکرر ادرار، درد و سوزش موقع ادرار کردن و بدبو شدن ادراره. در بعضی آدما مخصوصا افراد سن بالا، تنها علامت عفونت ادراری، مشاهده میکروسکوپی خون در ادراره.

 

2- سنگ مثانه یا کلیه

املاح موجود در ادرار تغلیظ شده بعضی وقتا رسوب می کنن و باعث تشکیل کریستالایی در دیواره کلیه و مثانه می شن. این کریستالا با گذشت زمان به سنگای کوچیک و سختی تبدیل می شن.

 

این سنگا بیشتر باعث درد می شن. سنگ کلیه یا مثانه باعث پیدایش خون در ادرار هم می شه.

 

3-  عفونت کلیه

عفونت کلیه یا پیلونفریت، در اثر ورود باکتری به داخل کلیه از راه جریان خون و یا بالا اومدن باکتری از طرف مثانه و از راه میزنای به داخل کلیه س. علائم عفونت کلیه بیشتر مثل علائم عفونت مثانه است، هرچند عفونت کلیه، بیشتر باعث تب و درد پهلوها می شه.

 

4- بزرگ شدن پروستات در مردان

غده پروستات در مردان بیشتر بعد از سنین میانسالی بزرگ می شه و این طبیعیه. وقتی پروستات بزرگ می شه، روی میزنای فشار وارد می کنه و راه جریان ادرار رو می بنده. علائم بزرگی پروستات شامل به سختی ادرار کردن، نیاز فوری به دفع ادرار، تکرر ادرار و مشاهده خون در ادرار (با چشم و یا میکروسکوپ) است.  عفونت پروستات (پروستاتیت) هم این علائم رو بوجود میاره.

مشاهده خون در ادرار می تونه در اثر سرطان پیشرفته کلیه، مثانه و یا پروستات باشه

5- بیماریای کلیه

گلومرونفریت (التهاب سیستم تصفیه کردن کلیه ها) باعث ادرار خونی (میکروسکوپی) می شه. گلومرونفریت می تونه در اثر یه مریضی سیستمیک مثل دیابت و یا به تنهایی اتفاق بیفته.

گلومرونفریت می تونه در اثر یه عفونت ویروسی یا استرپتوکوکی، مریضی عروق خونی (واسکولیت) و مشکل ایمنی مثل نفروپاتی ایمونوگلوبولین A اتفاق بیفته که همه روی مویرگایی که خون رو در کلیه ها تصفیه می کنن (گلومرولی) اثر می ذارن.

 

6- سرطان

مشاهده خون در ادرار می تونه در اثر سرطان پیشرفته کلیه، مثانه و یا پروستات باشه. متأسفانه ممکنه در مراحل ابتدایی (شروع) این سرطانا علامتی وجود نداشته باشه. در حالیکه در مراحل ابتدایی و شروع سرطان، امکان درمان بیشتره.

7- مشکلات ارثی

کم خونی داسی شکل (کمبود ارثی هموگلوبین در گلبول قرمز خون) باعث پیدایش خون در ادرار می شه (قابل مشاهده با چشم و یا میکروسکوپ).

 

هم اینکه یه مشکل ارثی به نام سندرم آلپورت (alport) با اثر برروی غشای فیلتر کردن گلومرولی در کلیه ها باعث ادرار خونی می شه.

 

8- آسیب کلیه

برخورد ضربه به کلیه ها در اثر تصادف و یا یه حرکت ورزشی، باعث پیدایش خون در ادرار می شه.

 

9- داروها

داروهایی که باعث پیدایش خون رو در ادرار می شن شامل آسپیرین، پنی سیلین، هپارین رقیق کننده خون و داروی ضد سرطان سیکلوفسفامید (سیتوکسان) است.

 

10- ورزش شدید و سخت

هنوز دلیل دقیق ایجاد ادرار خونی در اثر ورزش معلوم نشده. شاید در اثر آسیب مثانه، کم آبی بدن یا شکسته شدن گلبولای قرمز خونی باشه که در ورزش هوازی تند و ثابت اتفاق می افته.

ورزشکاران دونده بیشتر دچار ادرار خونی می شن، هر چند هر ورزشکاری می تونه بعد از یه تمرین سخت ورزشی دچار ادرار خونی شه.

 

چه موقع پیش دکتر بریم؟

با اینکه خیلی از دلیلای ادرار خونی خطرناک نیستن، ولی به محض مشاهده خون در ادرار خود باید به دکتر مراجعه کنین تا دلیل اونو کشف کنه.

یادتون باشه مصرف بعضی داروها مثل ملینا (داروهای ضد یبوست) و بعضی مواد غذایی مثل چغندر، توتای قرمز رنگ و ریواس باعث قرمز رنگ شدن ادرار می شن.

تغییر رنگ ادرار در اثر داروها خوراکیا و ورزش معمولا طی چند روز برطرف می شه.

ولی شما خودتون نمی تونین به طور دقیق بگید دلیل قرمز رنگ شدن ادرار چیه، پس باید به دکتر مراجعه کنین تا دلیل رو تشخیص بده.

نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *