دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

بقعه متبرکه سید مرسلین: در جوار چهل دختر در کنار خیابان حکیم الهی امامزاده‌ای هست که به سید مرسلین معروف می باشد. از اصل و نسب و شجره‌نامه مدفون این بارگاه اطلاع صحیحی در دست نمی‌باشد و مردم سمنان او را از نواده‌های امام زین‌العابدین می‌دانند و با در نظر داشتن اینکه در اعصار مختلف به‌ویژه عهد خلافت عباسیان زاوغانی مکانی امن برای سادات سجادی بوده بعید به نظر نمی‌رسد که امامزاده مذکور یکی از سادات سجادی باشد. این بقعه شامل بنای کوچک و مستطیل شکلی می باشد که چندان قدیمی به نظر نمی‌رسد. اتاق حرم محوطه چهارگوشی به ضلع 60/4 متر می‌باشد و در قسمت شمال و شرق دارای دو درب می باشد. ایوان روبه شمال و کنار خیابان و تقریباً نیم‌متر بلندتر از آن و ارتفاع آن بیش از 3 متر و دهنه آن 5/4 متر بوده می باشد. گنبد مخروطی امامزاده بر روی چهار فیل پوش پهن و بزرگ که از پایین بنا شروع شده و به کمک چهار، نعل اسبی شکل طرح مدوری ساخته، قرار گرفته می باشد این گنبد بدون گردنی و ساقه می­باشد. نمای داخلی و خارجی بقعه را با گچ سفید کرده اند. در وسط و زیر گنبد ضریحی چوبین و مشبک بر روی قبر گچی قرار دارد. در حال حاضر این بقعه قدیمی (به دلیل تعریض خیابان حکیم الهی) تخریب گردیده و به جای آن در سال‌های اخیر بقعه دیگری ساخته شده می باشد. (مخلصی،سال1388، صص134الی135)                          

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

بقعه متبرکه سید جلال: در یکی از کوچه‌های فرعی محله زاوغان در شمال بارگاه سید زین‌الدین علی صالح قرار دارد. از شجره‌نامه این امامزاده اطلاعی در دست نیست. اما قدر مسلم این می باشد که وی یکی از معصوم زادگانی می باشد که زیرا بقیه سادات سجادی و ابوالفضلی به زاوغان آمده و در این محله ساکن شده می باشد. این بقعه دارای ایوانی کوچک به ارتفاع 3 متر و گنبد مخروطی نامنظم و اتاق حرم می باشد. سطح داخلی و خارجی امامزاده را با گچ سفید کرده اند. (مخلصی،سال1388، صص140)

ش) بقعه متبرکه سید اسد: در میان کوچه باغ‌های غربی سمنان، بنام سید هست که می‌گویند اصل و نسب وی به امام سجاد (ع) می‌رسد. این بنا کوچک می باشد دارای حرم و گنبد می‌باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، ص112)

5-4-11 آرامگاه‌ها و معابر:

الف)مقبره پیر نجم‌الدین: در انتهای خیابان پیر نجم‌الدین و در گورستانی به همین نام منسوب به پیر نجم‌الدین دادبخش یا تاج بخش می‌باشد. از شجره‌نامه مدفون این آرامگاه اطلاع صحیحی در دست نیست اما عده‌ای وی را یکی از سرداران ملی سمنان در حمله مغول می‌دانند.احتمالاً می توان شیخ نجم الدین دادبخش را یکی از شاگردان شیخ نجم الدین خوارزمی به حساب آورد که به دستور وی برای مقابله با سپاه مغول به وطن و زادگاه خود سمنان آمده می باشد و رفیع نیز ایشان را به پدر بی بی منجمه سمنانی معروف می داند. این مقبره یکی از آثار دوره مغول می باشد و شامل ایوان، حرم و گنبد می باشد و به علت اینکه قبلاً در وسط گورستان قرار داشته می باشد و اکنون در خیابان می باشد فاقد صحن می‌باشد.ایوان رو به جنوب و متصل به بقعه ساخته شده و 7 متر ارتفاع و 5/3 متر دهنه دارد.در ایوان دو در چوبین به چشم می خورد. یکی به سمت شرق که به اتاق مقبره باز می گردد و در دیگر که شمالی می باشد که به باغ برزگی راه می یابد.و نمای داخلی آن محوطه چهارگوشی می باشد به ضلع 70/5 متر که در قسمت فوقانی به کمک چهار ترنبه و چهارطاقنما به صورت طرح هشت ضلعی درآمده و یک ضلع درمیان دارای پنجره های بزرگی می باشد که برای نور گرفتن تعبیه شده می باشد.ساقه گنبد عظیم بقعه از زیر پنجره ها شروع شده و قریب 5/3 متر بلندی  دارد. کاسه گنبد هم به صورت مخروطی بوده و از آجر ساخته شده و فاقد هرنوع پوشش کاشیکاری می باشد. کف اتاق بقعه تقریباً 30 سانتی متر از سطح ایوان پائین تر می باشد.و قبر ساده گچی در وسط آن و زیر گنبد قرار دارد و پوشش روی مرقد را صندوق مشبک چوبین بی ارزش به طول 60/2 متر و عرض35/1 متر و ارتفاع 30/1 متر تشکیل می دهد.در سمت غرب حرم و رو به قبله محراب بلند و ساده ای به چشم می خوردکه چیزی غیر از یک فرو رفتگی بیش نیست. در سه طرف دیگر اتاق سه طاقچه تو گود با طاقهای جناغی ساخته شده می باشد.که به غیر از طاقچه جنوبی از آن به عنوان نورگیر بهره گیری می گردد و بقیه محل دفن اموات می باشد.در گوشه شمال غربی حرم بر بالای سه صورت قبری که تقریباً نیم متر از کف اتاق بلندتر می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه