دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

3وجه تسمیه شهر سمنان:

درمورد وجه تسمیه نام سمنان که به این منطقه اطلاق می‌‌گردد، عقیده‌ها و نظرهای گوناگونی رایج ومعمول می باشد که به بعضی از آن‌ها تصریح می‌‌گردد:

– در گذشته‌های دور در محل آتشکده بزرگ هریس در کومش (سمنان) شهری عظیم با بت خانه‌ای بزرگ با ساختمانی رفیع و با شکوه وجود داشته می باشد. به همین علت احتمال می‌‌رود که مردم این سرزمین قبل از ظهور زرتشت، دارای مذهب «سمتی» یا «سمینه» بوده‌اند و بت خانه بزرگ آنان در محل سمنان فعلی واقع بوده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، جلددوم، 1387،صص7الی10)

– بعضی دیگر بر این باورند که سمنان در اصل «سکنان» منسوب به طوایف سکه‌ها می‌‌باشد و الف و نون آن نشانه نسبت و مکان می باشد که در واژه‌های گیلان و غیره نظاره می‌‌گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387، جلددوم،صص7الی10)

– عده‌ای دیگر از اهالی سمنان عقیده دارند که نام قدیم سمنان (سیم لام) بوده که بنای آن به دست دو نفر از فرزندان نوح پیغمبر به نام‌های (سیم النبی) و (لام النبی) انجام گرفته که مقبره آنان در کوه‌های شمال شرقی سمنان در محلی موسوم به پیغمبران واقع می باشد. بر این اساس کلمه (سیم لام) در اثر کثرت استعمال به مرور زمان به سمنان تبدیل شده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، جلددوم، 1387،صص7الی10)

– بعضی نیز افسانه بنای اولیه را به دو هزار سال قبل از میلاد مسیح به دستور تهمورث دیوبند نسبت داده اند. در آن وقت شهر را به سمینا نام گذاری نموده‌اند که به مررو زمان به سمنان تغییر یافته می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،سال1387، جلددوم،صص7الی10)

– روایت دیگر حاکی از این می باشد که نام قدیم سمنان در زبان محلی «سه مه نان» بوده و مقصود ساکنان آن این بوده می باشد که محصولات کشاورزی این منطقه نان و آذوقه اهالی را بیش از سه ماه تأمین نمی‌کند. بعدها به مرور زمان «سه مه نان» به سمنان تغییر یافته می باشد. به هر حال آن چنان که از منابع و کتب تاریخی استنباط می‌‌گردد سمنان یکی از مناطق کهن و قدیمی ایران می باشد که در درازای تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته می باشد. شناخت طریقه دگرگونی سازمان فضایی و ساختار کالبدی قدیمی شهر تاریخی در طریقه رشد و توسعه شهر آن چیز که مسلم می باشد، سابقه‌ی دیرینه‌ی سمنان به‌عنوان یک نقطه سکونتگاهی معتبر در طول تاریخ منطقه روشن می باشد، اما به دلیل وجود روایات افسانه‌های پیرامون مسایل تاریخی سمنان و نقص چشمگیر اطلاعات مستند در این زمینه خط سیر روشنی برای تاریخچه سمنان و تحولات کالبدی فضایی آن نمی‌توان ترسیم نمود. سیمای این شهر کویری مانند سایر شهرهای ناحیه گرم و خشک ایران، به علت هماهنگی و پیوستگی فضایی- بصری عناصر قدیمی شهر و گسیختگی یا عدم هماهنگی عناصر جدید شهری به دو بخش قدیم و جدید تقسیم شده می باشد. نظر به اهمیت شناخت توسعه و گسترش کالبدی شهر در ادوار مختلف تاریخی در این قسمت از مطالعات: طریقه دگرگونی ساختار کالبدی سازمان فضایی شهر سمنان در 6 دوره‌ی به نسبت مجزا مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،سال1387، جلددوم، صص7الی10)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه