دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

مسجد جامع زاوغان: این مسجد در شمال محلۀ زاوغان و پایین‌تر از چاه آب و در میان باغ‌های سرسبز واقع شده می باشد. از بناهای قرن دوم هجری و مربوط به دورۀ تسلط علویان در این سرزمین می‌باشد و به وسیله سید ضیاء الدین محمد فرزند بزرگ و جانشین سید زین الدین علی صالح پسر عبیدالله بن حسین اصغربن امام زین العابدین علیه السلام بنا گردیده می باشد. مصالح ساختمانی به کار رفته در این مسجد از آجر-گچ-سنگ-خشت خام می باشد. در طرفین ایوان دو گوشواره دو طبقه ساخته شده که سقف گوشواره زیرین دست چپ ایوان فرو ریخته می باشد. در سمت راست ایوان دو ستون خشتی بلند و قطور و مخروبه ای به چشم می خورد. چنین به نظر می رسد که در گذشته در ورودی مسجد از این راه باز می شده و یا راه ورودی به شبستان بوده می باشد. در پشت حجره های پائین اتاق هائی وجود داشته که به وسیله یک راهروی کوچک و تنگ به داخل ایوان راه می یافته می باشد. به علت این که قسمت اعظم این بنا ویران گشته نمی توان به خوبی از نقشه داخلی آن اطلاع حاصل نمود.بلندی ایوان آن به 10 متر می‌رسد و روبه مشرق قرار دارد. از قسمت‌های باقی‌مانده این مسجد می‌توان به قوس بلند ایوان تصریح نمود که دارای تزئینات آجری به صورت مربع های کوچک و بزرگ تودرتو می باشد. که هم اکنون در سمت غربی نهر میان زاوغان نمودار می باشد.

9مدارس قدیمی:

الف) مدرسه حسینیه: این مدرسه مربوط به اوایل دهۀ سیزدهم هجری می باشد که روبروی مسجد امام واقع بوده و تا اواخر دوران قاجاریه وجود داشته می باشد. که به گونه کلی در گذشته مدارس زیادی وجود نداشته که از نظر تاریخی مهم باشد. که صنیع الدوله در کتاب خود از این مدرسه یاد می کند و می نویسد این مدرسه با خشت و گل بنا شده و بر آن کتیبه ای وجود داشته و مربوط به سال 1240 هجری سید قرشی مکی ساخته شده و باتمام رسیده می باشد.که این مدرسه امروزه وجود ندارد. (مخلصی،سال1388، صص106)                       

ب)مدرسه صادق‌خان: مربوط به اوایل دوره مشروطیت بوده که روبروی درب جنوبی مسجد قرار داشته و امروزه اثری از آن باقی نمانده و به جای آن مدرسه ای به نام صادقیه ساخته شده می باشد. (مخلصی،سال1388، صص106)                       

ج) مدرسه مسعودیه: این مدرسه یکی از قدیمی‌ترین مدرسه‌ها بوده که بعدها تجدید ساخت شده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 107)

چ)مدرسه مهدی قلی‌خان: از بناهای دوره مشروطیت بوده که امروزه اثری از آن دیده نمی‌گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 107)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه