دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

عناصر با ارزش بافت قدیم شهر سمنان (باستان شناسی و علمی):

توسعه شهر سمنان و خیابان‌کشی در بافت قدیمی، تضعیف تأثیر بازار، فرسودگی بافت قدیمی، دسترسی‌های نامناسب در بافت قدیم، کمبود امکانات و تسهیلات و تأسیسات در آن، نا امن شدن اجتماعی بافت، همچنین مهاجرت جوانان از آن باعث گردید بافت قدیم دارای جمعیت کمی باشد. این اقدام منجر به متروک ماندن بافت و عدم رسیدگی به آن می گردد. بعضی از مکان‌های موجود در بافت قدیم شهر سمنان مثل
‌مسجد جامع، قلعه کوشمغان، محوطه‌های تاریخی، گورستان‌ها و … از دیدگاه باستان‌شناسی از ارزش زیادی برخوردار هستند.حال در اینجا به شناخت فلسفه وجودی عناصر بافت قدیمی و معر فی این عناصر در شهر سمنان­می پردازیم:(مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 94)

قلعه‌ها:

الف)قلعه کوشمغان: این قلعه در سه کیلومتری غرب سمنان در محله کوشک مغان یا کوشمغان قرار دارد و در گذشته دارای خندقی بوده که به وسیله پل وارد آن می شدند، اما حالا خندق پر شده و بر روی آن خانه ساخته‌اند و مدخل قلعه بالا آمده می باشد در نتیجه از زیر قلعه را سوراخ کرده و به داخل آن می‌طریقه. در این قلعه تا سال‌های پیش چند خانوار زندگی می‌کردند و به‌گونه حتم بزرگان زرتشتی در این محل ساکن بوده‌اند و به‌گونه احتمال آتشکده آنان نیز در این قلعه بوده می باشد به همین دلیل کوشک­مغان نامیده شده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 94)

ب)دزچرمنه(جرمنه): در نزدیکی محلات 3 گانه در جنوب خیابان حکیم‌الهی (جنوب پل سفید) قرار دارد. دارای بیش از 5 متر ارتفاع می باشد، در محل گودی واقع شده و در حال حاضر در اطراف آن زارعت می گردد و به علت آبیاری کشتزارها و بارندگی پی در پی این قلعه به تل خاکی تبدیل شده می باشد و تاریخ بنای این دژ مربوط به پیش از اسلام می باشد. و فردوسی در شاهنامه نیز ضمن اظهار دوره سلطنت یزگرد سوم از این قلعه نام می برد:         دژ گنبدان کوه تاجرمنه                                 دژ لاژوردین برای بنه

(مخلصی، 1388،صص66

قلعه‌ شرقی پاچنار: در جنوب‌غربی میدان ابوذر و در محله بزرگ اسفنجان (کوچه شهید نوروزی) دو قلعه پر اهمیت و قدیمی قرار دارد که به صورت دژهای دوران باستان ساخته شده‌اند و از قلاع مهم نظامی و دفاعی و تاریخی به شمار می‌رفته‌اند. تاریخ بنای اولیه آن دقیقاً روشن نیست، اما عده ای آن را به دوران طاهریان نسبت می دهند. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 95)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه