سبب تغییر در ترکیب اجتماعات موجود در محیط گردد، هم چنین بررسی‌های بسیاری تغییر در غلظت فلزات سنگین در ستون آب را پس از ایجاد آشفتگی در محیط آب را نشان داده‌اند. در این میان کیفیت آب از هدف‌های مهم مورد توجه محققین بوده‌است. کیفیت آب به فاکتورهای گوناگونی بستگی دارد که از آن جمله: BOD, COD, pH و کدورت و دیگر عواملی که لایروبی تأثیر زیادی در ایجاد تغییر در آن‌ها دارد (Royer et al, 1999).

بنابراین مطالعه حاضر در نظر دارد اثرات احتمالی زیست محیطی حاصل از لایروبی را بر رودخانه اروند، از نظر تغییرات ایجاد شده بر کیفیت آب و مقدار فلزات سنگین، تغییر در فاکتورهای فیزیکوشیمیایی آب و اثر لایروبی بر تنوع، تراکم و موجودات بنتیک به عنوان حلقه‌ی مهمی از زنجیره غذایی مورد ارزیابی قرار دهد.

 

1-2رودخانه اروند و موقعیت جغرافیایی آن

رودخانه‌ اروند یکی از مهم‌ترین منابع آبی کشور ایران می‌باشد، که نقش مهمی در تعادل زیستی، اکولوژیکی، اجتماعی، رشد اقتصادی و پیشرفت صنایع دارد.این رودخانه راه ارتباطی کشورهای مجاور می‌باشد، که انتقال فراورده‌های نفتی و صادرات و واردات کالاهای تجاری و کشاورزی از این مسیر و ازطریق سه بندر مهم آبادان، خرمشهر و بصره انجام می‌گردد.

آب این رودخانه از سه رودخانه‌ مهم دجله، فرات و کارون تأمین می‌گردد، که تا دهانه‌ خلیج فارس پیش می‌رود، اين رودخانه ضمن دارا بودن آب شيرين، از طرف مصب و رودخانه بهمنشير تحت تأثير پديده جزر ومد قرار مي‌گيرد، که بیشترین جزر و مد از سمت مصب می‌باشد. این رودخانه از جمله مصب‌هاي دائمي و پر آب‌ترین مصب استان خوزستان می باشد و متوسط دبي ماهانه آن14700 متر مكعب در ثانيه گزارش شده است سالانه نزديك به 1450 ميليون متر مكعب آب شيرين همراه با رسوبات معلق وارد خليج فارس مي‌کند (Partow, 2001).

طول رودخانه اروند از محل تلاقي دجله و فرات و كارون تا دهانه خليج‌فارس 60 كيلومتر و میانگین عرض آن حدود 1600 متر می‌باشد. مساحت اين آبريز مهم 209000 مايل مربع معادل 541308 كيلومتر مربع می‌باشد (Talling, 1980; DouAbulet et al,. 1988; UN-ESCWA, 2013 ).

رودخانه اروند نیاز مردم شهر آبادان و خرمشهر به آب شرب، كشاورزي، نخيلات و مراكز صنعتي مهم و بزرگ شيميايي و غذايي را برطرف ساخته است. وجود فعاليت‌هاي مختلف در كل محدوده جريان اين رودخانه ازجمله فعاليت‌هاي صنعتي و كشاورزي بخصوص نخل داري،وجود زيستگاه‌هاي گياهي مطلوب در اين ناحيه، خود مي‌تواند دليلي بر اين مدعا باشد. كاهش شدت تلاطم آب نیز سبب کاهش عمق و قاعده امواج در دلتاي اروند رود و رأس خليج فارس می‌گردد و شرايط را براي پديده پرغذايي فراهم می‌آورد. که از جمله می‌توان به موارد زير اشاره كرد:

بين 7/2 تا 16 ميكروگرم در ليتر فسفات، 3/14 تا 5/78 میکروگرم در لیتر نيترات، 5/0 تا 1/7 میکروگرم بر لیتر نيتريت و 5 تا 39 ميكروگرم در ليتر آمونيوم در این رودخانه قابل توجه می‌باشد (Talling, 1980, DouAbulet et al,. 1988).

حوزه آبريز اروند از دشت‌هاي پست و مرطوب، چندين باتلاق و درياچه تشكيل شده است. تمامي اين حوزه مسطح بوده و در مواقع طغيان آب، قسمت اعظم آن غرقاب مي‌گردد.

در مجاورت این رودخانه صنایع مهمی مانند پالایشگاه نفت و پتروشیمی آبادان قرار دارند، که حجم بالای مصرف آب در این مراکز، بار آلودگی بسیاری را در بر دارد. از جمله‌ این آلاینده‌ها فلزات سنگین می‌باشند، که همراه با پساب این صنایع به رودخانه راه می‌یابند و در کف رودخانه ته نشست می‌شوند (Maghtouie et al., 2011;Afkhami, et al., 2007).

از آنجا که رودخانه‌ اروند از نظر کشاورزی، کشتیرانی، صیادی و زیست محیطی برای ایران از جایگاه خاصی برخوردار می‌باشد، بررسی کیفیت آب این رودخانه و اندازه گیری میزان آلاینده‌های درون آن امری ضروری می‌باشد (Utang et al., 2012). برخی از منابع آلاینده شهری و صنعتی رودخانه اروند در دو جدول(1-1) و (1-2) زیر نشان داده شده است. قابل مشاهده است که حجم پساب ورودی در سال و مقادیر اندازه گیری شده برای فاکتورهای BOD, COD , TDS بار آلودگی زیادی برای رودخانه دارد.

تعداد صفحه :128

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***