دانلود پایان نامه

سرایت دیگری همچون تلقیح مستقیم باسیل سل در پوست مجروح کسانی که با بافت آلوده سروکار دارند نیز توصیف شده است. ورود باسیل سل به بدن یک فرد ضرورتا ایجاد بیماری سل نمی­کند، اولین فاکتورهای افزایش دهنده امکان ابتلاء فرد آلوده شده، خصوصیات شخصی هر فرد (مانند سن، جنس، ساختمان بدن و حساسیت ژنتیکی)، عوامل اجتماعی (مانند فقر غذایی و شرایط زیستی) و عواملی نظیر سرکوب سیستم ایمنی[3] ناشی از داروهای استروئیدی یا بیماری­هایی نظیر سرطان خون، بیماری­های دستگاه رتیکولواندوتلیال، دیابت شیرین[4]، بیماری­های قارچی سیستمیک و ایدز[5] می­باشد (Jonas  V. et al., 1993).

کمپلکس مايکوباکتريوم توبرکلوزيس (MTB) [6]که شامل مايکوباکتريوم توبرکلوزيس[7]، افريکانوم[8]، بوويس[9]، بوويس[10]BCG، کاپره­اي[11]، ميکروتي(mycobacterium microti)، پني­پدي،  dassie bacillusو کانتي (mycobacteriu canettii)، گرچه خصوصيات فنوتيپي متفاوتي در تست­هاي بيوشيميايي از خود نشان مي­دهند اما همولوژي بالايي به لحاظ ژنتيکي دارند  .(Somoskovi A. et al., 2007)افتراق اعضاي کمپلکس توبرکلوزيس براي پيشبرد درمان موفق ضروري است بالاخص در مناطقي که بيماري به صورت اپيدميک در مي­آيد يا تماس انسان و حيوان زياد است  .(Barouni A.S. et al., 2004)

همان­طور که ذکر شد M. bovis یکی از قدیمی­ترین و مهمترین عامل بیماری سل بین انسان و دام (Zoonoses) و به عنوان یکی از معضلات بهداشتی با گستره جهانی محسوب می­شود. ميزان مرگ و مير ناشي از  M. bovis بيشتر از M. tuberculosis مي­باشد .(Majoor C.J. et al., 2011)  تشخيص M. bovis و M. bovis BCG  از ديگر اعضاي کمپلکس MTB بدليل مقاومت ذاتي (Scorpio A. et al., 1997)  آنها به آنتي بيوتيک پيرازيناميد[12] از اهميت راهبردي برخوردار است  .(Jure´en P. et al., 2008)اين در حالي است که مقاومت به پيرازيناميد در مايکوباکتريوم­هاي غير کمپلکس MTB عموميت ندارد .(Sun Z. et al., 1997)  پيرازيناميد جزو داروهاي خط اول مقابله با بيماري سل و قادر به از بین بردن  باکتري­هاي غیر فعال و احتمالا داخل سلولي است. اين خصوصيات امکان کاهش زمان درمان از ۱۲-۱۸ ماه به ۶ ماه را امکان­پذير مي­کند (Lee K.W. et al., 2001).

روش­هاي کلاسيک افتراقM. tuberculosis  و M. bovis و تست­هاي حساسيت به دارو بر پايه­ي احياي نيترات[13]، فعاليت آنزيم پيرازيناميداز (Pyrazinamide)، تجمع نياسين و رشد در محيط تيوفن ۲-کربوکسيليک اسيد هيدرازيد[14] استوار است  .(Monteros L. et al., 1998)

تعداد صفحه : 116

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***