عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

5تیمچه:

الف)تیمچه­سلطانی: این تیمچه در سمت شرق تکیه پهنه متصل به مسجد امام خمینی سمنان                                (مسجد شاه قدیم) واقع می باشد که یک درب آن در تکیه مزبور و درب دیگرش در کنار بازار جلوخان باز می‌شده می باشد. تیمچه در زمان فتحعلی شاه قاجار و از مال ذوالفقار خان سمنانی حاکم جبار سمنان بعد از مرگ وی ساخته شده و دارای اطاق‌ها و سقف آجری بلند و سردر بزرگی می‌باشد. سطح تیمچه بیش از
نیم متر از سطح تکیه پهنه پایین تر می باشد و از تزئینات تیمچه سلطانی می توان به پشت بغل های کاشیکاری و زیبای طرفین سر در تصریح نمود. که در سالهای اخیر تصمیم گرفته گردید که ساختمان های اطراف مسجد امام را تخریب و به صورت میدان  یا بلوار در آید به همین دلیل حیاط اتاق های اطراف این کاروانسرا تخریب گردید اما تیمچه بسیار زیبای آن با کوشش سازمان ملی حفاظت آثار باستانی باقی مانده و سازمان مذکور این تیمچه را جزو آثار ملی به ثبت رسانده می باشد. که سازمان مذکور در نظر دارد پس از تخلیه آن از مستأجران و تعمیر این بنا موزه ای از سفال سمنان تأسیس نماید. (مخلصی،سال1388، صص158

6دارالحکومه:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

الف)دارالحکومه سمنان: از آثار دوران قاجاریه بوده که در جنوب شهر و در میدان ابوذر غفاری (پاچنار) واقع شده می باشد. بنای دارالحکومه را به دوره فتحعلیشاه قاجار در سمنان نسبت می دهند و می گویند قبل از این که ساختمان ارگ دولتی سمنان در شمال شهر احداث گردد دارالحکومه سمنان در جنوب شهر و در همین بنا که امروزه به خانه کلانتر معروف می باشد مستقر بوده می باشد. بنای دارالحکومه به وسیله دو دالان بزرگ و باریک به بیرون باز می گردد که شامل حیاط وسیع و اتاق های متعدد سه دری در اطراف آن می باشد. بادگیر بلند آجری آن بیش از 10 متر ارتفاع دارد و به صورت چهارگوش ساخته شده به‌طوری که قاعده زیرین آن از قاعده فوقانی آن بیشتر می باشد. این بادگیر بر روی اتاقی که در پشت اتاق های فوق الذکر قرار دارد ایجاد گردیده و بر روی آن پنجره هائی برای نورگیری و عبور جریان هوا و خنک کردن هوای اتاق تعبیه شده می باشد. (مخلصی،سال1388، صص169)

ارگ‌ها:

الف) ارگ دولتی سمنان: این ارگ در خیابان آیت‌الله طالقانی و نواحی اطراف آن واقع بوده و در زمان حکومت حاجی بهمن میرزا بهاءالدوله فرزند فتحعلی شاه در سمنان ساخته شده، اما در زمان حیات وی به اتمام نرسیده می باشد. که طبق نوشته صنیع الدوله در مطلع الشمس دوره بنای ارگ هفتصدو پنجاه ذرع بوده و ارگ 12 برج با عمارت و ابنیه عالی داشته و دو دروازه شمالی و جنوبی در زمان سلطنت ناصرالدین‌شاه به آن اضافه شده می باشد. دور ارگ دیوار چینه­ای بلند به ضخامت 3 متر احاطه می کرده می باشد. در وسط ارگ خیابانی از شمال به جنوب امتداد داشته که در طرفین آن ساختمان های قدیمی واقع بوده که دارای                       آب انبار، حمام و حسینیه بوده اند. در داخل دیوارهای ارگ اتاق­هائی برای نگهبانان ساخته شده بود و
دریچه هائی تعبیه گردیده بود که به وسیله آن پیرامون خارج بنا را کنترل می کرده اند.متأسفانه این بنا در زمان رضاشاه هنگام احداث و تعریض خیابان‌ها به علت بی‌توجهی مسئولین امور ویران گردید و به‌جای آن ساختمان‌های ادارات شهرداری، حوزه انتظامی (شهربانی یا نظمیه سابق)، امور اقتصادی و دارایی و دادگستری(عدلیه سابق) احداث گردیده می باشد. (مخلصی،سال1388، ص170)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه