ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

برج:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

الف) برج چهل دختران: دراواسط خیابان حکیم‌الهی و بر سرراه شهر به‌محلات ثلاث وبین محله‌های کوشمغان و زاوغان برج کهنه و نیمه مخروبه‌ای قرار دارد که برج چهل دختر یا چهل دختران نامیده می گردد. تاریخ بنا به زمان قبل از اسلام برمی‌گردد. برج مذکور زمانی آتشکده و یکی از اماکن متبرکه زرتشتیان بوده می باشد. و وجه تسمیه این برج به عقیده مردم سمنان این می باشد که برج مذکور به وسیله چهل دختر که دست از تجملات و مادی گرایی کشیده و تارک دنیا شده بودند با گل و خشت ساخته شده می باشد.این بنا به صورت برج هشت ضلعی می باشد که هر ضلع آن در خارج 5/4متر می باشد و در گذشته دارای سقف مخروطی بوده که در اثر سوانح طبیعی ویران گردیده می باشد و این برج به علت آن که روی آن را باگل پوشانده اند از حالت کثیرالاضلاعی خارج شده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 96)

چهل دختر یکی از بناهای شوهریاب سمنان می باشد. به این شکل که دختران دم بخت برای باز شدن گره بخت خود و یافتن شوهر به داخل برج می طریقه  و 3 تا 7 سنگ را از داخل به خارج پرتاب می کنند اگر سنگ به خارج پرتاب گردید عقیده دارند که بخت آنها باز خواهد شدو حتماً همان سال به خانه شوهر خواهند رفتدر غیر این صورت بایستی برای بخت گششائی تا سال دیگر صبر کنند. نظر به این که پشت برج که قبلاً گورستان بوده پروژه احداث کودکستان،دبستان و دبیرستان اجرا شده می باشد و بیم آن میرود که این بنای قیل از اسلام در خطر انهدام قرار گیرد. (مخلصی،سال1388، صص68)

کاروانسراها و رباط‌ها: می توان چنین گفت که کاروانسرا ساختمانی می باشد که کاروان را در خود جای­می­دهد و بزرگ ترین نوع ساختمانهای اسلامی می باشد. پلان آن معمولا مربع یا مستطیل شکل می باشد، با یک ورودی برجسته عظیم و بلند، معمولا ساده و بدون تأثیر، با دیوارهایی که گاهی اوقات بادگیرهایی در انتهای آن تعبیه شده می باشد. یک دالان با طاق قوسی که مابین ورودی و حیاط داخلی قرار گرفته می باشد، فضای کافی را برای جا دادن حیوانات بارکش فراهم ساخته می باشد. بر روی سکوی برآمده ای که در پیرامون این حیاط قرار گرفته می باشد، طاقگان هایی واقع شده اند که نمای داخلی را مفصل بندی کرده اند. در پشت آنها حجره های کوچکی برای منزل دادن مسافران تعبیه شده می باشد. در کاروانسرا های دو طبقه، از حجره های پایینی برای انبار کردن کالاها و از حجره های بالایی برای منزل دادن مسافران بهره گیری می گردید. با این حال، تمامی این نوع ساختمان ها و عملکرد ها، کاروانسرا نامیده نمی شوند. تا به امروز، بسیاری از آنها به عنوان رباط تشریح شده اند. این لغت از ریشه عربی ربط می باشد که یکی از معانی آن افسار کردن اسب می باشد. البته تصور توقفگاه کوتاهی که در وجود این لغت نهفته می باشد، دلیل مناسبی برای انتخاب این نام به نظر می رسد، اما رباط معنی تخصصی تری را در بر دارد.این واژه در اواخر قرن چهارم (ه.ق) بیانگر نوعی دژگونه می باشد که به عنوان مبنایی برای تداوم جهاد، مورد بهره گیری قرار می گرفت. بیشتر نمونه های سالم مانده از این نوع ساختمان در مغرب پیدا نمود می شوند.( 1388، www.hamshahri.online.ir)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه