ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

قلعه کنگ دز: کنگ دز که مردم سمنان را کهنه دز یا کندزه می‌نامند از قلعه‌های معروف و قدیمی قبل از اسلام می باشد که در قسمت میانی شهر در محله ناسار کنونی قرار داشته می باشد و شامل دو بخش کنگ دز بالا و کنگ دز پائین بوده. اما در حال حاضر از آن اثری باقی نمانده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، جلد اول 1387، صص 95)

خ) قلعه جنبدان: جنبدان یا گنبدان یکی از محلات بزرگ سمنان می باشد که نواحی شرق (جهادیه و لتیبار) را شامل می گردد. در این محله قلعه معروف جنبدان (گنبدان) قرار داشته که در حال حاضر از قلعه مذکور آثاری باقی نمانده می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 95)

د) نارنج قلعه: یا نارین قلعه از قلعه‌های کهن سمنان می باشد و بنای آن به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. این قلعه در محله جهادیه واقع می باشد و در حال حاضر به غیر از چند دیوار خراب اثری از آن باقی نمانده می باشد و در حال حاضر به نارین قلعه معروف می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 95)

ذ) قلعه برکه: قلعه برکه (برلوکه) در محله چوب مسجد (مسجد الخشب) واقع بوده می باشد. در حال حاضر از این قلعه آثاری موجود نمی‌باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 95)

ر) قلعه زاوغان: در میان باغ‌های زاوغان، یکی از محلات سه گانه غرب سمنان آثار قلعه‌ای دیده می گردد که با در نظر داشتن سابقه تاریخی محلات ثلاث سمنان (سمنگ) و اسلوب ساختمان و مصالح به‌کار رفته در آن از قلعه‌های قابل ذکر سمنان به شمار می‌رود. که مربوط به قبل از اسلام می باشد و مصالح آن از خشت خام و گل بوده و در گذشته توسط خانواده های سادات سجادی و ابوالفضلی که در این ساکن بوده اند بهره گیری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

می شده اما به مرور زمان و در اثر سیل مهیب سالهای اخیر باقیمانده آن به کلی منهدم گشت. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 95)

ز) قلعه سراچه: سراچه محلی می باشد قدیمی که در جنوب سمنان در محله پاچنار واقع گردیده می باشد این قلعه برخلاف قلاع بالا مربوط به دوران بعد از اسلام و قرن هشتم هجری می باشد که به وسیله خواجه یونس سمنانی وزیر فرمانروای دولت ملی سربداراندر سال 739 هجری ساخته شده می باشد. این قلعه در چند سال اخیر بر اثر احداث خیابان شرقی و غربی ابوذر که از وسط آن عبور نموده به‌گونه کلی خراب شده می باشد. بر سر در این قلعه یک بیت شعر بر سنگی نوشته بوده که تاریخ بنای آن را نشان می دهد:

خسرو ایران عز دل و دین طاهر                        کامران باد ایا خواجه دوران یونس

(مخلصی،1388، صص69)

س) قلعه شیرقاضی (میرزا عسگری): قلعه محکم و استواری بود که در محله پاچنار سمنان قرار داشت که در یک زاویه آن برج مدور و عظیمی ساخته شده بود که از آن به عنوان دیده بانی بهره گیری می شده می باشد. به طوری که مرحوم اعتمادالسلطنه  از آن دیدن کرده و درمورد آن در کتاب خود می نویسد: ارتفاع آن به دوازده ذرع می رسد و بیشتر مدخل های این برج به صورت هلالی بوده و در ضلع شرقی و جنوبی آن دو دالان می باشد به عرض یک ذرع و طول پانزده قدم می باشد. حاکم این قلعه در آن وقت سید علی قاضی،
جدسادات شریعت پناهی بود. در حال حاضر از این قلعه پر ابهت تاریخی هیچ‌گونه اثری به جای نمانده و به جای آن مرکز بهداشتی درمانی 17 شهریور بنا گردیده می باشد(مخلصی،سال1388،صص71و مهندسین تأثیر جهان،سال1387،ص96)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه