ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

معرفی داده ها:

شهر سمنان نیز که مرکز استان سمنان می باشد دارای بافت قدیمی­می­باشد؛ که دربین سه ناحیه سمنان بافت قدیمی آن در ناحیه 1 قرار دارد. بافت باارزش سمنان به‌ دلیل ارزش‌های نهفته و ماندگار معماری محیطی و کالبدی در درون و پیرامون آنها از دیدگاه‌های شیوه استقرار، گسترش، معماری بناها و جزییات آنها، ارتباط با محیط پیرامون، بافت کلی، شبکه معابر و فضاهای عمومی و همچنین به خاطر ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی رایج آنها نیازمند توجه، رسیدگی، ساماندهی و تجهیز هستند ؛که این بافت منطقه‌ای می باشد به وسعت تقریبی 46 هکتار که از شمال به خیابان شهدا، از شرق به خیابان‌طالقانی ، از جنوب به خیابان ابوذر غفاری و از غرب به خیابان‌ سه راه ابوذر غفاری­محدود می گردد. البته وسعت محدودۀ قدیمی یا همان­تاریخی شهر که در داخل حصار نادر شاهی قرار گرفته در حدود 100 هکتار برآورد می گردد. این محدوده که در جنوب شهر سمنان واقع شده شامل پنج محله “ناسار”، “اسفنجان”، “لتیبار”، “چوبمسجد” و “شاهجوق” بخشی از باغات و مزارع اطراف آنها می باشد که هر یک در زمان های متفاوتی شکل گرفته‌اند به دلیل شاخصه‌های کالبدی و فرهنگی و گاه منحصر به فرد، خود یکی از اصیل‌ترین بافت‌های کهن شهری ایران به شمار می‌آیند و اما این مناطق به اضافه محلات سه‌گانه (کوشمغان، زاوغان و کدیور) می باشد که به‌گونه منفصل در شرق شهر قرار دارند که این محدوده به‌عنوان هسته‌های قدیمی-تاریخی شهر سمنان می باشند. اما این بافت دارای عناصر ارزشمندی در زمینه گردشگری می باشد، که می تواند گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب کند که در این فصل کوشش شده می باشد به معرفی عناصر بافت قدیم در شهر سمنان و جاذبه های آن  بپردازیم.(مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387،جلد اول ، صص 21الی23)

با در نظر داشتن وجود بازار به‌عنوان هسته اولیه شهر سمنان نظریه اقتصادی پیدایش شهر در این شهر بیشتر از نظریه‌های قابل استناد می باشد. البته جایگاه بدون رقیب این شهر در مسیر جاده ابریشم بین ری و خراسان در خور توجه می باشد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 5الی7)

در نظریه‌های اقتصادی، شهر مرکز مبادله کالا و کانون اصلی تجارت شناخته می گردد. شهر به‌عنوان مرکز یک ناحیه جغرافیایی باعث می گردد مبادلات تجاری در داخل ناحیه، همواره در مرکز آن صورت می‌گیرد و تجارت یا راه دور نیز در آن متمرکز می گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 5الی7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه