دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

 آستانه مبارکه بقاع متبرکه علویان: در محلات سمنان، خیابان خرمشهر بقعه بزرگ و تاریخی هست که به امامزاده علوی معروف می باشد. مدفونین این بارگاه 10 تن ذکر گردیده اند که 8 تن آنان در داخل بنا و 2 تن دیگر در خارج بنا و در صحن شرقی دفن شده‌اند.در گذشته مردم سمنان مدفونین این بقعه را عبدالله و قاسم از اولاد حضرت عباس علیه السلام می نامیدند. ساختمان امامزاده به صورت چهارضلعی بزرگ مرکب از حرم-گنبد و دو ایوان می باشددر این بنا کتیبه یا سنگ نبشته ای که دال بر تاریخ ایجاد بقعه باشد وجود ندارد.بقعه علویان را می توان در زمره یکی از آثار تاریخی دوره قاجاریه به حساب آورد که در زمان فتحعلیشاه قاجار و بوسیله سردار معروف سمنانی اسماعیل خان برادر ذوالفقارخان سمنانی حاکم جبار سمنان ساخته شده می باشد.ساختمان امامزاده شامل حرم-رواق های طرفین دو ایوان شرقی-غربی و در دو صحن وسیع می باشد. اتاق حرم عبارتست از محوطه مربع شکلی به ضلع5/5 متر که در وسط اضلاع چهار گانه آن دری هست در واقع می توان گفت که در ضخامت دیوارهای چهارگانه راهروئی هم عرض درهای مزبور به طول 75/1 متر و عرض 5/1 متر ایجاد گردیده می باشد.دو در شمالی و جنوبی به نمای داخل و بر روی دو اتاق مستطیل شکل به طول 8 متر و عرض 5/3 متر باز می گردد و دو در شرقی و غربی به نمای خارجی و رو به ایوان های فوق الذکر گشوده می گردد. از چهار در فوق سه در شرقی و شمالی و جنوبی از چوب اسده و در غربی آن از آهن ساخته شده می باشد.در طاقنماهای مذکور پنجره مشبک گچی نصب شده که نور داخل بقعه را تأمین می کند. گنبد بزرگ آن بر روی ساقه ای استوانه ای شکل به ارتفاع 30/2 متر قرار دارد.داخل بقعه را با گچ سفید کرده اند و در آن کوچکترین تزئینی به چشم نمی خورد. ایوان شرقی که بیش از 5/7 متر ارتفاع دارد متصل به بقعه مشرف به حیاط بزرگ و پردرختی می باشد. سطح ایوان به اندازه 65/1 متر از کف حیاط بلندتر و بوسیله 5 پله بزرگ و هم عرض ایوان به صحن متصل می گردد. در این صحن قبر آجری بزرگی به طول80/2 متر و عرض 65/1 و ارتفاع 95/0 متر دیده می گردد که روی آن را با دو طبقه از کاشی فیروزه ای پوشانده اند. این قبر متعلق به قاسم فرزند عبیدالله بن حسن و قاسم فرزند امامزاده اشرف می باشد که به قبر عسگری نیز معروف می باشد.ایوان غربی نیز به ارتفاع 5/7 متر متصل به بقعه و مشرف به حیاط وسیع و مشجر زیبائی می باشد

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه