عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

شناخت عناصر وفضاها و محوطه های با ارزش تاریخی، فرهنگی، کالبدی و مذهبی:

یکی از ویژگی‌های اساسی مهم فضاهای شهری پویایی و تغییرپذیری آنهاست؛ زیرا که این فضاها عرصه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بودند و به تبع تغییر و تحولی که در شهر رخ می‌داد متحول و متغیر می‌شدند. برای شناسایی و معرفی فضاهای شهر بایستی به تحولات و دگرگونی‌های آنها نیز توجه نمود. به‌ویژه در نیم قرن اخیر در اثر تحولات اقتصادی، اجتماعی تغییرات فراوان و شگفت‌آوری در بسیاری از فضاها روی داده می باشد. عناصر اصلی بافت مرکزی شهرهای کویری شامل مسجد جامع، بازار، مدرسه علمیه، میدان یا تکیه،حمام وکاروانسرا بوده ومیان این عناصر ارتباط فضایی قوی وجود داشته می باشد. سمنان نیز با در نظر داشتن سابقه قدیمی و تاریخی خود دارای فضاهای با ارزش زیادی می باشد. مانند این فضاها میتوان به قلعه‌ها، کاروانسرا، ارگ، مساجد، تکایا، آرامگاه­ها، بازارها، حمام، آب‌انبار و … تصریح نمود که در زیر به تبیین بعضی از آنها می‌پردازیم: (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 91)

4-4-1  ارزشمندی بناها برحسب فرهنگی و اجتماعی:

امروزه سوق‌دادن کاربری‌هایی با بعد فرهنگی و اجتماعی به‌سوی بناهایی‌که واجد ارزش‌های فرهنگی و تاریخی هستند، به‌عنوان یکی از عمده‌ترین روش‌های حفظ و نگهداری این ساختمان‌ها مطرح می گردد. بناهای تاریخی هر شهر بخشی از شناسنامه فرهنگ و کارنامه مردمی می باشد که در آن زندگی می‌کرده‌اند. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 91الی92)

از مهم‌ترین ساختمان‌های با ارزش در شهر سمنان که موجد ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی می‌باشند می‌توان به مساجد و تکایا مهم تصریح نمود که نشان‌دهنده جایگاه بلند ارزش‌های فرهنگ مردم در تعلق‌خاطر به مذهب می باشد. خود بازار نیز که یک مکان عمومی برای تعامل مردم بود یک مکان اجتماعی با ارزش به‌شمار می‌آمد. در حال حاضر مسجد جامع، ‌مسجد امام، بازار و تکیه ناسار و پهنه عهده‌دار ارزش اجتماعی بالایی در شهر سمنان هستند. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 91الی92)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4-4-2 ارزشمندی به‌دلیل دارا بودن جنبه‌هایی از مهارت‌های ویژه در ساخت بناها:

یک قطعه مصنوع ممکن می باشد به‌خاطر دارا بودن جنبه‌هایی از مهارت‌های ویژه و استثنایی در ساخت ارزشمند باشد مانند یک در، گنبد، کاشی‌کاری و گچ‌بری. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 92)

در سمنان که یک شهر قدیمی و تاریخی می باشد از قطعه‌هایی دست‌ساز که دارای جنبه‌های ویژه‌ای می باشد به وفور پیدا نمود می گردد. از نوع معماری بناهای قدیمی با ستون‌های عظیم که متناسب با جایگاه اقلیمی منطقه بنا گردیده‌اند گرفته تا سردرهایی با نقوش و گچ‌بری، کاشی‌کاری و آجرچینی‌هایی که مزین به آیات و احادیث هستند. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 92)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه