دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

امامزاده و بقاع متبرکه:

الف)آستانه مبارکه حضرت یحیی بن موسی (ع): در انتهای بازار سمنان و در گوشه جنوب‌غربی تکیه معروف پهنه، بقعه رفیع و مجلل حضرت یحیی (ع) هست.صاحب بقعه فرزند حضرت موسی بن جعفر (ع)، برادر حضرت امام رضا (ع) می‌باشد که در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت امام رضا(ع) از مدینه به مرو که هنگامی که به سمنان می رسند حضرت رضا(ع) برادر خود حضرت یحیی را مأمور به ارشاد خلق در سمنان می کند که حضرت یحیی در سمنان به شهادت می رسد و در محل کنونی دفن می گردد. بقعه دارای گنبدی عظیم و ایوان کاشی‌کاری شده و حرم و صحن می‌باشد. ارتفاع ایوان آن حدود 5/12 متر می باشد که به شکل زیبایی در سال 1338 کاشی‌کاری شده می باشد. و کتیبه ای در مجموعه امامزاده که دال بر بنای اولیه آرامگاه باشد وجود ندارد. و قدیمی ترین تاریخ موجود در ایوان مربوط به تعمیر و کاشیکاری ایوان می باشد که گنبد آن مربوط به ششصد سال قبل می باشد (قرن هفتم و دوران مغول) و در سال 1348 مرمت و کاشی‌کاری شده می باشد. ارتفاع ایوان 5/12 متر و مزین به کاشیکاری زیبا و خوش آب و رنگی می باشد و یا موقعیتی دارد دارای شکوه و عظمت خاصی می باشد.و بر پیشانی ایوان کتیبه ای به خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی دیده می گردد.خاطر نشان می گردد که کاشیکاری قسمت فوقانی ایوان قدیمی تر از کاشیکاری تحتانی ایوان از اقدامات جدید می باشد.دو طاقنمای طرفین در حرم متشکل از کاشی خشت های لاجوردی می باشد . در طاقنمای سمت راست درب حرم زیارت نامه و اذن دخول به حرم حضرت یحیی بن موسی نوشته شده می باشد.بر طاقنمای جنوبی آیه شریفه الکرسی به خطی زیبا نوشته شده می باشد. و بر بالای راهروی ورودی جنوبی سوره مبارکه قل هوالله به چشم می خورد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387جلد اول ، صص 109الی116)

دهنه ایوان 7 متر می باشد که به وسیله نرده ای آهنین از صحن مجزا می گردد از اره ایوان از کاشی هفت رنگ الوان بسیار زیبا به ارتفاع یک متر تشکیل شده. نکته قابل توجه در این ایوان پشت بغل های بسیار زیبایی می باشد که طرفین قوس ایوان را پوشانده و حاوی اسلیمی های بسیار جالبی می باشد که حکایت از ذوق و هنر هنرمندان می کند. و بر طرفین ایوان دو قرفه ساخته شده که یکی دفتر هیأت امنای این آستانه و غرفه دیگر موضع امامزاده را تشکیل می دهد. حرم مطهر مربع شکل به ضلع 7 متر می باشد که در وسط ضریح چوبین زیبا و خراطی شده به طول 25/3 متر و عرض 75/2 متر بر پایه ای از سنگ مرمر به ارتفاع 20 سانتی متر بر روی قبر گچی قرار دارد. تزئینات حرم منحصر به از اره کاشیکاری آن می باشد که از کاشی خشت های سفید که دارای گل های لاجوردی می باشد متشکل شده می باشد. سطح داخلی گنبد نیز دارای گچ بری های زیبا می باشد. در دو ضلع شمالی و جنوبی حرم دو طاق نمای بزرگ و در ضلع غربی و رو به قبله دو محراب ساده تو در تو ساخته شده  که فعلاً محل روشن کردن شمع می باشد. و کف حرم از سنگ                    مرمر هایی با رگه های سرخ مفروش گردیده می باشد. از نفایس حرم در کنده کاری شده بسیار زیبایی می باشد که از چوب ساخته شده و گنبد عظیم بقعه که بر بالای حرم بر روی چهار فیل پوش استوار می باشد پیازی شکل با ساقه ای کوتاه می باشد و نمای خارجی گنبد را کاشی های فیروزه ای پو شانده و بر گوشه هر کاشی میخ سر پهنی برای نگهداری آن نصب شده که بر زیبایی گنبد می افزاید. نقوش هندسی بالای گنبد را کاشی های سفید و سیاه تشکیل می دهد. و نوک گنبد یک قپه کوچک کاشیکاری و دو گوی مهتابی خود نمایی می کند و ارتفاع گنبد از سطح بام 6 متر و محیط خارجی آن 27 متر می باشد. بر گردنی کوتاه گنبد سوره شریفه تبارک(ملک) به خط سفید بر زمینه لاجوردی نوشته شده می باشد.سالن بزرگ امامزاده در طرف چپ حرم واقع شده که برای برگزاری جشن ها و سوگواری های مذهبی اختصاص یافته می باشد و صحن وسیع آستانه با درختهای سرسبز کاج و آب نمای جلوی ایوان زیبایی خاصی به این بنای پر ابهت داده می باشد.در گذشته این امامزاده دارای یک هشتی با اتاق گنبد کم خیز و تزئینات معلقی و سردر جالب با چند اتاق در طرفین بود و چنار قطور و سر به فلک کشیده ای در سمت راست ایوان قرار داشت متأسفانه این درخت کهنسال از ریشه قطع و بناهای مذکور نیز ویران گردید. و به جای آن دور صحن را نرده آهنین کشیده اند. مجموعه این امامزاده به وسیله هیأت امنا و زیر نظر اداره کل اوقاف سمنان اداره می گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387 جلد اول ، صص 109الی116)  

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه