عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

بقعه متبرکه سیدزین‌الدین: در دویست متری شمال‌شرقی امامزاده اشرف سمنان واقع می باشد و تا چند سال پیش از آن اطلاع صحیحی نداشته اند و آرامگاه زین‌الدین‌علی صالح، فرزند عبیدالله اعرج بن حسین اصغر بن امام زین‌العابدین می باشد. این بقعه به علت قرار گرفتن در معبر عمومی فاقد صحن می‌باشد، اتاق حرم آن مربع شکل و به ضلع 5 متر می باشد و ایوان غربی آن بیش از 4 متر ارتفاع دارد.آرامگاه سید زین الدین علی صالح به صورت بنای خشتی نیمه ویران می باشد که از ایوان و گنبد حرم تشکیل یافته. در ضخامت دیوارهای چهارگانه راهروهایی هم عرض درهای بقعه با طاق گهواره ای بلند ساخته شده می باشد که راهرو های شمالی و جنوبی و غربی به وسیله درهای چوبین به بیرون راه می یابد اما در راهروی شرقی از طرف خارج دیواری کشیده اند. در چهار گوشه محوطه چهار فیل پوش کوچک و ظریف قرار دارد که برخلاف بقاع دیگر از پائین شروع شده و به کمک چهار طاق نمای تو گود و عمیق پایه ساقه گنبد را می سازد نمای خارجی گنبد دارای دو ساقه دو طبقه می باشد و کاسه گنبد به صورت مخروط کوچک بر روی ساقه دوم قرار دارد در طاقنما های بالای در ورودی پنجره هایی تعبیه شده که روشنایی داخل بقعه را تأمین می کند در وسط حرم و گنبد و ضریح آهنی سبز رنگی قرار دارد که به صورت نرده یا میله های باریک و جالب می باشد داخل حرم را با گچ سفید کرده اند و به غیر از چند شمایل فاقد هر گونه تزئیناتی می باشد.ایوان بارگاه رو به مغرب ساخته شده و بیش از 4 متر ارتفاع دارد و طاق آن قوسی شکل و فاقد پشت بغل می باشد. در سمت راست داخل ایوان اتاقی برای سکونت متولی بقعه بنا گردیده و در سمت چپ بقعه و در نمای بیرونی راه پله های پشت بام احداث شده می باشد. وجود نهربرزگ و درختان سرسبز جلوی بقعه به این بنای نیمه ویران ابهتی بخشیده می باشد. (مخلصی،سال1388، صص131الی132)

د)بقعه متبرکه سی‌سر: زیارتگاه سی‌سر در ضلع جنوبی میدان شهید بهشتی و در ابتدای خیابان شیخ علاءالدوله واقع می باشد و بر اساس داستان نقل شده از مردم سمنان محل دفن سی سر از 40 نفر دهاقانی بوده می باشد که یکی از سادات علوی را که مورد تعقیب عمال بنی‌عباس بوده در میان خود پنهان و به لباس دهقانان ملبس می‌کنند و در نهایت سربازان خلیفه همه آنان را به قتل می‌رسانند و سر آنها را در آب رودخانه گل رودبار می‌اندازند. این سرها در محله جنبدان به دست می‌آید و در بقعه سی‌سر دفن می گردد.و 9 سر دیگر در محله ناسار از آب گرفته می گردد و یک سر دیگر در جریان آب ناپدید می گردد. (مخلصی،سال1388 صص132الی134)

بنای بقعه شامل اتاق بزرگ مربع شکلی می باشد که به وسیله دو درب بزرگ چوبین به بیرون راه می‌یابد. یکی از این دو در میدان و در شرقی آن رو به خیابان واقع می باشد در چهار گوشه حرم چهار فیل پوش کوچک و ظریف به وجود آمده که به کمک طاقنماها و پا باریک ها گنبد کوتاه و بدون ساقه آن را تشکیل می دهند. داخل بقعه را به وسیله پارچه های سبز و چند قاب عکس زینت داده اند. بر بالای دو سر در شمالی و شرقی تزئینات بسیار زیبائی از آجر به صورت ستاره های شش پر متشکل از لوزی های به هم چسبیده دیده
می گردد. بر بالای این تزئینات یک ردیف قطار بندی آجری و بر قسمت فوقانی قطار بندی یک سری تزئینات جالب آجری دیگر به چشم می خورد. در طرفین دو در ورودی دو ستون مدون از آجر قرمز ساخته گردید. که بالای آن دنباله تزئینات سردر هست ستون دیگر از آجر معمولی به گونه ایستاده در گوشه و نبش بنا ایجاد گردیده می باشد. نمای خارجی گنبد از اندود کاهگل پوشیده شده و می توان آن را فقط یک برآمدگی کوتاه تصور نمود. مجموعۀ بقعه قریب 5/1 متر از کف خیابان مجاور بلندتر می باشد که به وسیله سه پلۀ بلند به خیابان متصل می گردد. (مخلصی،سال1388 صص132الی134)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه