عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

. ایجاد محورهای گردشگری در مناطقی مثل بازار می تواند به عنوان یکی از روش های احیای فضاهای قدیمی شهری و جذب توریست مورد بهره گیری قرار گیرد. محورهای گردشگری در صورت دارا بودن ارزش ها و ویژگی های یاد شده می تواند بافت پیرامونی خود را متحول کند.به گونه مثال ایجاد فعالیت های تجاری در محورهای توریستی به نحوی که مورد توجه گردشگران باشد، اقتصاد محله را متحول می کند و با تغییر کاربری بناهای با ارزش به عنوان محل های استراحت مانند هتل و رستوران نیز در این موضوع مؤثر می باشد. شهرداری تهران نیز با الهام از دیدگاه های کارشناسی و تجربه های جهانی، گام های بلندی را در راستای صیانت از بافت های قدیمی و بناهای فرهنگی آغاز کرده می باشد. طرح معرفی بناهای قدیمی توسط سازمان زیباسازی یا شستشوی برج آزادی با همکاری تشکیلات میراث فرهنگی نمونه های خوبی از این اهتمام ملی و تعامل پایدار با میراث فرهنگی کشور به شمار می طریقه. طرح بزرگ پیاده راه سازی بازار تهران نیز مهرتأییدی بر عملکرد شهرداری در روبرو شدن با حفاظت بافت قدیمی بوده و پتانسیل مدیریت شهری را در این حوزه به خوبی نمایان می سازد. ( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

حتی در خصوص بازار تهران دکتر قالیباف شهردار تهران نیز در پروژه پیاده راه سازی تهران گفتند: همه کشورهای دنیا تجربه آن را دارند که مراکز قدیمی شهر و در واقع ارگ قدیم و مرکز اصلی شهر، به عنوان میراث فرهنگی نگهداری­می گردد و در عین حال که مردم در آن زندگی و تجارت می کنند، بهترین ساعات تفریح و استراحت خود را در آن می گذرانند که تأکید بر حفظ مرکز قدیمی شهر به بهترین و زیباترین شهر داشتند. (مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

در شهریور سال1388 نیز شورای شهر تهران مصوبه ای را در راستای صیانت از خانه های قدیمی تهران به تصویب رساند. در این مصوبه پیش بینی گردید مالکان­خانه­های قدیمی از مجموعه از تسهیلات بهره مند شوند همچنین براساس ماده 166 برنامه چهارم توسعه شهرداری­ها موظف شده اند برای کمک به سازمان
میراث فرهنگی و گردشگری، تشکیلات ساختاری شهردار بافت قدیمی را برای حفاظت از میراث فرهنگی شهرها ایجاد کنند. ( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

مجموعه آثار باستانی و تاریخی درون شهرها نه تنها نیاز به مرمت و حفاظت جهت حفظ ارزش های ملی به یادمانده از پیشینیان هر جامعه ای دارد، بلکه با عرضه عینی آنها به جهانگردان، گردشگری فرهنگی اشاعه و گسترش می یابد. گرچه چنین آثار و بناهایی بعضاً کاربری های پیشین خود را بازنخواهند پیدا نمود، لیکن با ارائه کاربرهای فرهنگی-سنتی و با در نظر داشتن جنبه های توریست پذیری آن ها می توان  با حفظ                ارزش­ها از جنبه های اقتصادی بناهای فرهنگی بهره گرفت. با در نظر داشتن اهمیت تأثیر شهرداری به عنوان متولی مدیریت شهری و سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی و سیاست گذار حفظ و مرمت آثار تاریخی، به نظر می­رسد که تشکیل کمیته­ای مشترک برای پیگیری مسایل بافت قدیمی از ضروریات روز باشد.( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه