دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

ضمانت توسعه پایدار گردشگری شهری با حفاظت بافت های قدیمی-تاریخی:

با ظهور مدرنیسم و هجوم فرهنگ های غیر بومی و الگوی مصرف جهان پیشرفته به کشور، فرهنگ شهرنشینی جدید در تضاد با فرهنگ سنتی قرار گرفته و فرهنگ نوگرایی و تجددطلبی جایگزین فرهنگ اصیل و سنتی شده می باشد که این امر منجر به بروز بحران بی هویتی در شهرها و به خصوص در میان ساکنان بافت های قدیمی شهرهای کهن ایران شده می باشد. در میان کشورهای برخوردار از تاریخ و تمدن کهن شاید بدون اغراق شهرهای ایران تنها مناطقی باشند که چنین تجربه ای تلخ و ناگوار را پشت سر می گذارند و نگاهی کوتاه به شهرهای تاریخی جهان زیرا ونیز، آتن، لندن، پاریس و … به خوبی مؤید حفظ بافت های قدیمی-تاریخی  و تاکید بر بهره گیری از المان های معماری گذشته در مناطق توسعه یافته می باشد. بناها و
بافت های  قدیمی نماینده فرهنگ، هنر و فن معماری زمانه ساخت خود و به بیانی دیگر صورت تاریخی و فرهنگی هر کشور و ملتی  بوده و در خاطرات قدیمی ملت ها تجدید حیات هنری تمدن های پیشین را رقم می زنند. این بناها  بی شک در ارتباطی تنگاتنگ با بافت شهری پیرامون خود در زمان ساخت  بوده و معنی کامل خود را با این پدیده های تمدنی  بازکاوی می کنند.به همین دلیل جدا کردن بناها و یادمان های تاریخی  از محیط در برگیرنده  آنها در برهه کنونی ،به مثابه  کشیدن پرده ای از ابهام بر کهنه کتاب تاریخ و تمدن برای آیندگان خواهد بود.( مؤمن لو،1388، سایت ایرانمهران)

ایران با در نظر داشتن پیشینه کهن فرهنگی و تمدنی  برخوردار از فرهنگ شهرنشینی، همواره شاهد پیدایش شهرهای زیادی در دور افتاده ترین مناطق حوزه های مختلف تمدنی خود بوده می باشد. یادگارهایی که اینک در دل
بافت های قدیمی خودنمایی کرده وروزگاری قلب تپنده تمدن بزرگ ایران بوده اند. اصفهان، شیراز، یزد، تهران، همدان، کرمان، بم و… هر کدام شاهکارهایی از دوره های مختلف شهرنشینی و شهرسازی را در خود جای داده اند، یادبودهایی که در پس هزاره ها و دوره های مختلف خود را حفظ نموده، اما با تأسف اکنون در معرض فروپاشی و بی توجهی عمومی قرار گرفته اند. دخالت دستگاه های مسوول و غیر مسوول در حوزه بافت های قدیمی ، اکنون دغدغه های جدی و مهمی را در راستای صیانت از این گنجینه های ملی هویدا ساخته که اگر اکنون برای این دغدغه چاره ای اندیشیده نشود، به گونه حتم فردا غیر از افسوس و پشیمانی چیزی عاید ما و فرهنگ کهن ایران نخواهد گردید. به عنوان نمونه بافت قدیمی شهر یزد با مساحتی در حدود 800 هکتار را می توان سالمترین،  گسترده ترین و اصولی ترین بافت ایران دانست که برخوردهای متفاوتی در زمینه مداخله متولیان امر در شبکه های معابر تجربه کرده می باشد، اما در این بین بی توجهی به ارزش های کالبدی، تاریخی و هویتی بعضی بافت ها در کنار تعلل در تعیین محدوده های قدیمی و تدوین ضوابط و سیاست های جدید در نحوه مداخله در آنها، بیش از پیش این عناصر ارزشمند را در انزوا فرو برده می باشد. تهران  نیز در حوزه میراث فرهنگی و بافت قدیمی شاید سابقه زیادی نداشته باشد، اما اهمیت آن به این دلیل می باشد که تهران به عنوان پایتخت کشورمان در تاریخ معاصر، پایگاه مهمی برای  تحولات سیاسی  و اجتماعی بوده می باشد. تهران قدیم طبق شواهد موجود دارای پنج محله بود شامل که  هرکدام از این محلات دارای پاتوق هایی بود.” مسیو اولیویه، سیاستمدار و پزشک معروف فرانسوی، آنگاه به پیش بینی آینده تهران می پردازد، عظمت امروزی تهران و افزایش جمعیت به این شهر به علت مهاجرت را پیش بینی کرده می باشد.به هر حال تهران کوچک قدیم با انتخاب  شدن به پایتختی ایران زمین  در  طول 200 سال گذشته به چنان رشدی دست پیدا نمود که در زمره یکی از آلوده ترین و بزرگترین پایتخت های جهان به شمارآید و البته ذکر این نکته نیز الزامی می باشد که همپا با توسعه شهری، بافت های قدیمی به مرور وبناهای تاریخی،اکنون در عرصه بین الملل این بافت ها به یکی از ارزشمندترین مناطق شهری تبدیل شده و هزاران گردشگر را جذب خود می کنند. تجاربی که اگر در حوزه مدیریت شهری و تشکیلات میراث فرهنگی و گردشگری چراغ کار برنامه ریزان قرار گیرد، در آینده ای نه چندان دور شهرهای تاریخی ما با گسترش صنعت جهانگردی  نیز از این خوان نعمت برخوردار خواهند گردید. به عبارت بهتر بایستی توسعه گردشگری شهری و پایدار را ضامن حفظ و صیانت از بافت های قدیمی به شمار آورد، زیرا که اکنون خدمات رسانی به بافت های قدیمی به یکی از دغدغه های اصلی مدیریت های شهری تبدیل شده می باشد. از دیدگاه دکتر سید محسن حبیبی، طراحی مسیرهای پیاده گردشگری با هدف حفاظت از بافت و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری یکی از مهم ترین اقدامات برای باز زنده سازی این بافت ها به شمار می رود. زیرا از آن جا که نتایج مثبت این اقدام از سوی ساکنان و بهره برداران این مناطق، درک می گردد می تواند مداخله و مشارکت آگاهانه آنها را برای بهسازی و اصلاح بافت برانگیزد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه