عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

اقتصاد پایدار با تأکید بر گردشگری در مراکز قدیمی می تواند منشأ بهره برداری اقتصادی فراوان از این مراکز گردد که این موضوع خود بهانه ای برای تجدید حیات مراکز قدیمی و موجب ابز گردانده شدن کارکردهای فاخر و برتر با در نظر داشتن ظرفیت های این فضاها به آنها باشد. در زمان معاصر با شناخت عوامل اصلی تخریب بافت های با ارزش قدیمی و سازگاری واژگان جدید طراحی معماری با زبان کهن معماری بومی می توان در جهت بهبود محیط شهری و جهت های توسعه آتی آن تأثیر آفرین بود. فلسفه و احیاء و دوباره سازی اندام های صدمه دیده و فرسوده شهرها ریشه در همین جایگاه دارد و به نظر می رسد یکی از مؤثر ترین راهکارها در احیاء دوباره بافت های قدیمی ، ایجاد فعالیت های مجدد در این مناطق با توجه توانایی های فیزیکی و کالبدی آنهاست. ایجاد محورهای گردشگری را می توان به عنوان یکی از روشهای احیاء فضاهای قدیمی شهری و جذب توریست مورد بهره گیری قرار گیرد. محورهای گردشگری در صورت دارا بودن ارزشها و
ویژگی های یاد شده می تواند بافت پیرامونی خود را متحول کند. به گونه مثال ایجاد فعالیت های تجاری در محور توریستی به نحوی که مورد توجه گردشگران باشد اقتصاد محله را متحول می کند و با تغییر کاربری بناهای با ارزش به عنوان محل های استراحت مانند هتل و رستوران نیز در این موضوع مؤثر می باشد. از دیدگاه دکتر محسن حبیبی، طراحی مسیرهای پیاده گردشگری با هدف حفاظت از بافت و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری یکی از مهمترین اقدامات برای باز زنده سازی این بافت به شمار می رود. زیرا از آن جا که نتایج مثبت این اقدام از سوی ساکنان و بهره برداران این مناطق درک می گردد می تواند مداخله و مشارکت آگاهانه آنها را برای بهسازی و اصلاح بافت برانگیزد. از دیدگاه وی اهمیت و ارزش این بافت های کهن چنان می باشد که هم اکنون با محدودیت امکانات ضروری توانسته اند بسیاری از گردشگران را به خود جذب کنند.

( میرزائی، 1387سایت جغرافیا و برنامه ریزی شهری)

پس ساماندهی و احیاءاین مراکز شهری با بهره گیری از پیاده راه ها علاوه بر تحقق هدف حفاظتی این بافت ها به دلیل ارتقاء کیفی فضاهای مربوطه و تجهیز مناسب آنها نه تنها نیازهای ساکنان به فضاهای مطلوب شهری برای زندگی جاری را تأمین می کند  بلکه چرخ های توسعه گردشگری در این بافت را فعال می کند و این امر نه تنها موجب افزایش هویت اجتماعی و فرهنگی مجموعه بافت می گردد، بلکه راهکارهای مؤثر و تجربه شده برای ایجاد و باز تولیدعرصه های عمومی و هویت از دست رفته و مخاطرات زدوده شده از بافت های تاریخی شهرهای ایران می باشد. ( میرزائی، 1387،سایت جغرافیا و برنامه ریزی شهری)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه