شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

موانع اجتماعی و خدماتی، اجرایی در بخش گردشگری:

در مسیر بسط و توسعه گردشگری در کشور موانعی هست که به بعضی از آنها تصریح می گردد.

1)یکی از این عوامل پایین بودن سطح آگاهی جامعه در مورد گردشگری و جاذبه های توریستی کشور و جدی نگرفتن در آمدهای حاصل آن می باشد.

2)افزایش هزینه های زندگی باعث می گردد تا خانواده ها بعضاً به فکر حذف مخارج سفر افتاده و همچنین کمبود امکانات رفاهی و پزشکی و نبود برنامه ریزی مناسب با آنها.

3)دیگر اینکه آن گونه که بایستی ما با اصل تجارت جهانی آشنا نیستیم و همچنین موانع قانونی و اداری نظیر مقررات دست و پاگیر گمرکی و صدور روادید.

4)نبود امکانات مناسب برای پذیرایی و لزوم متخصص بودن مدیران آزانس های مسافرتی به عنوان یکی از شاخص ها می باشد که ضعف این گونه خدمات و بی توجهی به بیمه گردشگری در این زمینه می باشد.

5)تنگناهای سیستم حمل ونقل درونشهری.

6)ضعف امکانات و تسهیلات ورود و خروج اتباع خارجی و… . (دامغانیان، سال1386،ص 25)

مکان های تاریخی بسیاری به علت های متعددی نتوانسته می باشد گردشگران را جذب کند. در مورد این اماکن آن گونه که بایستی تبلیغ نشده می باشد. و از حیث مراقبت و نگهداری، فعالیت های کافی صورت نگرفته می باشد. بعضی نیز در معرض تخریب قرار گرفته اند. حتی بروشورهای اطلاع رسانی به گونه کافی و کاملاً گویا در ارتباط با آنها وجود ندارد.(دامغانیان، توانمندی‌ها وراهکارهای توسعه گردشگری،صص 25، سال1386)

20-2 تأثیرات اقتصادی- اجتماعی گردشگری (گردشگری و ایجاد اشتغال):اگر گردشگری متناسب با یک برنامه ریزی مناسب و مدیریتی فعال و همچنین حفاظت از توانمندی ها ی ملی، محلی، منطقه ای، باشد می تواند اثرات مثبت داشته باشد.(ارمغان،1386، صص158و159)

1)افزایش درآمد کشور به دلیل سودآور بودن گردشگری. 2) گسترش اشتغال در بخش های مختلف و توسعه اقتصادی کشور 3) بهره برداری از منابع محلی و توسعه و پیشرفت این منابع 4)عمران منطقه به خاطر سرمایه گذاری در پتانسیل ها و توانهای منطقه مانند پتانسیل های طبیعی، فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و غیره و ایجاد تعادل در منطقه. 5) یکپارچگی در درون مرز منطقه مورد مطالعه و شناخت و آگاهی نسبت به اقوام و ملیت ها در درون منطقه مورد مطالعه.6)باعث توسعه در شناخت فرهنگ منطقه و زمینه مناسب برای تبادل فرهنگی بین جوامع و تحول و تکامل ارزشی در جامعه می گردد.( که در حال حاضر گردشگری در سطح جهانی برای بیش از دویست میلیون نفر شغل ایجاد کرده می باشد) حدود 11 درصد از کل اشتغال جهانی را به خود اختصاص داده که اگر گردشگری توسعه پیدا کند باعث افزایش این آمار می گردد. که اکنون گردشگری به عنوان یک صنعت درآمدزا می باشد و باعث رونق اقتصاد جامعه و تأثیر مهمی در ارتباط بین ملل و اقوام در جهان می باشد که جهانگردی یک فرصت می باشد. گردشگری صنعتی می باشد که برای مشاغل گوناگون زمینه های اشتغال ایجاد می نماید. به همین دلیل نیاز می باشد که جاذبه های گردشگری در خارج از مرزها به نحو مطلوب تبلیغ شوند تا زمینه برای رفت و آمد جهانگردان خارجی فراهم آمده و اشتغال سالم وسریع به وجود آورد که این اشتغال در زمینه های مختلف نظیر حمل و نقل، موادغذایی، هتلداری، بانکداری، بیمه و … در بر می گیرد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه