دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف و مفهوم گردشگری:

گردشگری یا گردشگری را به شکل های مختلفی تعریف کرده اند . که اصلی ترین و علمی ترین آن به صورت زیر می باشد : در تعریف فنی از طرف سازمان جهانی گردشگری (WTO) گردشگری را از ابعاد مختلف، بر اساس فرق در رویکرد به مکان بازدید، به صورت زیر تعریف کرده می باشد:

*گردشگری عبارت می باشد از فعالیت های افرادی که برای استراحت،کار و علت های دیگر به خارج از محیط سکونت معمول خویش سفر کرده، حداکثر برای یک سال متوالی در آن جا اقامت می­کنند.(سقایی،پاپلی یزدی،1385،ص 12)

*و اما تعریفی که از سوی اریک کوهن پیشنهاد شده می باشد گردشگر را این گونه تعریف کرده می باشد:” یک مسافر داوطلب و موقت که به امید لذت بردن از یک تجربه متنوع و تازه طی یک سفر طولانی و اغلب غیر قابل تکراری به مسافرت می پردازد.”(ارمغان، 1386، صص24 و25)

*به عقیده swarboke ؛ گردشگری امروزه به عنوان ابزاری می باشد که برای توسعه کشورهای در حال توسعه مطرح می گردد تا جایی که دوکات dekudt از آن به عنوان گذرنامه توسعه کشورها یاد می کند. (ارمغان، 1386،صص25)

*به عقیده کاسترز؛ جهانگردی دانشی می باشد چند رشته ای در صورتی که بدون انجام تجزیه و تحلیل های سیاسی دقیق توسعه و تکامل یابد، قطعاً کامل نخواهد گردید. (ارمغان، 1386، صص25)

*در فرهنگ لغات فارسی، گردشگری را چنین تعریف کرده اند؛ در اقطارعالم سفر کردن و شناخت؛ مسافرت برای تفریح و سرگرمی؛ و سفری که درآن مسافر به مقصدی می رود و سپس به محل سکونت خود باز
می­گردد.(الوانی،دهشتی، 1373،ص18)

2-2 توریست:

شخصی می باشد که به علت های قانونی غیر از مهاجرت به کشور وارد می گردد و در آنجا دست کم بیش از 24 ساعت و حداکثر یک سال اقامت می کند. .(رضوانی، 1381،صص17 و 18)

3-2 تعریف لغوی بافت فرسوده و قدیمی:

بافت فرسوده شهری در ادبیات انگلیسی معادل اصطلاح Inner city می باشد که اکثراً با آن چیز که ما از زمان ، بافت قدیمی نام می بریم، برابر می باشد. در مدل منطقه بندی ارائه شده توسط جامعه شناسان مکتب شیکاگو در سال 1920 Inner city اکثراً با ویژگی های زیر تعریف شده می باشد: 1) منطقه پذیرای مهاجرین جدید به شهر که از آنجا کوشش خود را برای بهبود جایگاه اقتصادی و اجتماعی آغاز کرده و سپس از آنجا به طرف حومه ها حرکت می کند. 2) منطقه تحول؛ Agene interansition منطقه ای که ساکنان آن یا در آنجا زودگذرند یا اعضای پایین ترین گروههای اجتماعی و گروههای اقتصادی راکد و غیر قابل حرکت                    می باشند.(عظیمی،1388،ص630)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

از دیدگاه سازمان میراث فرهنگی آن قسمت از شهر که حدود صد سال یا بیشتر قدمت داشته باشد، بافت تاریخی نامیده می گردد.(طاسیان،1383، ص7)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه