ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

روش پژوهش:

روش پژوهش عبارت می باشد از مجموعه فعالیتهایی که برای رسیدن به هدف خاصی انجام می شود. .(حافظ نیا، 1383،ص19)

گردشگری باعث پر شدن بخش مهمی از اوقات فراغت بشر می گردد.فعالیتهای اقتصادی زیادی نیز در صنعت گردشگری می باشند اما تأثیر توسعه گردشگری چیزی بیشتر از اقتصاد می باشد و آن افزایش صلح و دوستی بین جوامع و حفظ محیط و حقوق انسانها و از همه مهتر ارتقاء سطح فرهنگ جوامع و تکامل فرهنگ غذایی و غیره می باشد که اینها بسیار با ارزش تر از اقتصاد می باشد و در شرایط حاضر نیز یکی از عوامل مهم برای شکوفایی اقتصاد جوامع می باشند.اختصار اینکه گردشگر مشابه یک میهمان می باشد، خانه هم بایستی برای میهمان مهیا باشد و همه اعضای خانواده یعنی همان جامعه بایستی پذیرای میهمانان باشد اما اگر جوامع زمینه لازم برای پذیرایی را نداشته باشند همه تلاشها در زمینه توسعه این صنعت بی نتیجه خواهد بود.(سقایی،پاپلی یزدی، 1385، ص42)

یکی از این موارد گردشگری در میان جوامع گردشگری در بین بافت های قدیمی شهرها می باشد.اگر چه بافت های قدیمی شهرهای تاریخی ایران دارای معضلات رفاهی-عمرانی مانند عدم دسترسی، نبود تسهیلات شهری و همچنین معضلات اجتماعی زیرا اعتیاد، بزهکاری، مهاجرنشینی و … دارد.( دهقان نژاد،1389،سایت مؤسسه فرهنگی و هنری راسخون)

همچنین با ظهور مدرنیسم و فرهنگ های غیر بومی، فرهنگ جدیدی از شهر نشینی به وجود آمده که در تضاد با فرهنگ قدیمی شهرها می باشد و باعث بی هویت شدن شهرهای کهن ما شده می باشد. و اما در حال حاضر نیز دخالت دستگاههای مسئول و غیر مسئول در این زمینه از معضلات مهم در خصوص بافت های قدیمی می باشد. این بافت های قدیمی و عناصر آنها به عنوان ارزش های تاریخی و فرهنگی جوامع
می­باشند و حتی نشان دهنده فرهنگ و هنر معماری زمان خود می باشند، که این بافت باعث ارتباط بین گذشته با زمان حال هستند. پس بایستی در حفظ و بهسازی آنها کوشا باشیم. اما متأسفانه می توان گفت که شهرهای ایران تنها مناطقی هستند که بافت قدیمی آنها دچار تغییر و تحول شده می باشد. در حالی که در کشورهای توسعه یافته ای زیرا انگلستان (لندن)، ایتالیا (ونیز)، پاریس و… بافت های قدیمی حفظ شده اند. (مؤمن لو، 1388،سایت ایرانمهران)

و با این که در مناطق توسعه یافته­اند اما معماری گذشته در آن ها هست. که حال هدف از این پژوهش ارائه تصویری از بافت قدیم و عناصر آن در شهر سمنان می باشد، که بایستی در خصوص موضوع مربوط یکسری اطلاعات اولیه راجع به آن داشته باشیم که امکان پذیر نیست مگر با روش های تصریح شده:

مرحله اول: شامل جمع آوری داده های مورد نیاز(معرفی عناصر بافت قدیمی) به روش کتبی و بهره گیری­ازداده­های­کتابخانه­ای،فیش­برداری،بهره گیری از منابع موجود اعم از (تألیفات، مقالات،عکس،نقشه)موجود در میراث فرهنگی،شهرداری،اداره­ثبت­واملاک­و داده های آماری،مدارک و اسنادمربوط به منطقه مورد مطالعه.

مرحله دوم: شامل نظاره مستقیم با پژوهشهای میدانی از مکان های یاد شده به همراه مصاحبه با افراد آگاه و مطلع.

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل اطلاعات داده ها با بهره گیری از مدلSWOT و پردازش آنها به معنای این که با تجزیه و تحلیل و تفسیر عناصر بافت قدیمی-تاریخی و اثرات آنها می باشد. که از تصاویر عکسبرداری شده، نقشه های تهیه شده توسط­نرم افزارهایی زیرا Arc GIS وAutoCAD و جداول و نمودارهایی تهیه شده و در نهایت اثبات فرضیات وجمع بندی و نتیجه گیری نهایی.

مانند مشکلاتی که در طول پژوهش با آن مواجه بودیم مانند: 1- همکاری نداشتن بعضی از سازمان ها در زمینه در اختیار گذاشتن بعضی از منابع و اطلاعات.2- کمبود منابع اطلاعاتی در زمینه موضوع مورد مطالعه را می توان تصریح نمود.