دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

منابع آب سطحی

بر اساس طبقه بندی هیدرولوژیک منابع آب سطحی دشت سمنان در حوزه آبریز دشت کویر  سمنان واقع شده می باشد. حوزه آبریز دشت کویر  سمنان بر اساس چند ویژگی مانند شبکه رودخانه ، پراکنش و جایگاه دشت ها، شهرها و نواحی قابل توسعه شهری و صنعتی و غیره به واحد های کوچکتری تقسیم بندی شده می باشد. بر این اساس محدوده قانونی شهر و حومه اطراف آن در زیر حوزه سمنان قرار می گیرد از مشخصات واحد هیدرولوژیک حوزه آبریز این می باشد که شهرهایی مانند مهدیشهر و سمنان در شمال این واحد و سرخه در نیمه غربی واحد واقع شده می باشد. از رودخانه های این واحد می توان به رود شورآب تصریح نمود که با طریقه شمال شرق – جنوب غرب و دریافت شاخه های فرعی مانند رودخانه سمنان، آبگرم، جوین و شور آب بیابانک جریان دارد. مهمترین رودخانه حاشیه شهر سمنان رودخانه گل رود بار (گل رود) می باشد. تعداد  زیادی از شاخه های فرعی به آن تخلیه می شوند و به دلیل کمی بارش و نفوذ آب زیرزمینی معمولا غیر از در مواقع سیلابی و فصل مرطوب فاقد آب جاری می باشد. این رودخانه فصلی به همراه رودخانه فصلی آب گرم در حاشیه غربی از جنوب کوه های شهمیرزاد و از محلی به نام (سربند کله رودبار) سرچشمه گرفته، به جانب درجزین و به سوی شهر سمنان و مزارع و باغات آن جریان دارد. این منابع جریانات فصلی و اتفاقی  به صورت مسیل های کوچک و بزرگ از حاشیه غربی شهر که کاربری عمده آن مزارع و باغات می باشد عبور کرده می باشد. (طرح جامع عمران و حوزه نفوذ شهر سمنان 1388، صص64 و65)

9-3معادن: معادن شهر سمنان یکی از غنی ترین معادن در مناطق استان می باشد که به خصوص در شمال سمنان گسترش و تنوع زیادی دارند و با در نظر داشتن جایگاه مناسب از لحاظ آب و هوا و حمل و نقل در نزدیکی مرکز استان می توان بیشتر تصریح نمود. در این منطقه معادنی مانند سرب و روی و معادن غیر حفری زیرا گوگرد، دولومیت، سنگ گچ و سنگ نمک می باشد.(طرح جامع شهرستان سمنان، سال 1374،صص98الی104)

2-ویژگی های انسانی منطقه مورد مطالعه:

10-3 ویژگی های تغییرات و تحولات جمعیتی در شهرستان و شهر سمنان:

جمعیت شهرستان سمنان در طی سه دهه گذشته به تبیین زیر می باشد: شهرستان سمنان در سال 1365 تعداد 107239 نفر جمعیت داشته و در سال 1375 به 142330 نفر و سال 1385 تعداد جمعیت شهرستان سمنان 191618 نفر و همچنین شهر سمنان در سال 1385دارای 126780 نفر بوده می باشد.( مرکزآمار ایران نتایج تفضیلی سرشماری عمومی نفوس و مسکن، سال 1385)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه