عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

ارزش فرهنگی، تاریخی در شهرها عبارتند از:

  • وجود مرکزیت همیشگی برای وحدت‌بخشی به تمام پیکره شهر، که ضامن زندگی روان و سالم شهری می باشد.
  • بافت تاریخی با ارزش کالبدی، تاریخی و فرهنگی نهفته در خود بهترین نشانه هویت شهری می باشد.
  • حیات و رشد بافت تاریخی مانع فرسودگی شهر از درون و همچنین توسعه بی‌رویه آن می گردد.
  • بافت کهن شهر به‌دلیل جایگاه خود در مرکزیت شهر بهترین محدوده‌های تمرکز خدمات تجاری، اداری، سیاسی و اقتصادی به شمار می‌آید.

کلی‌ترین شیوه‌های حفظ و احیای بافت تاریخی شهر (در نظر داشتن بافت تاریخی) با محوریت مرمت در سه قالب ذیل اختصار می گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387، جلد اول،  صص 93)

25-2 تدقیق اهداف کلی ساماندهی و مداخله در بافت قدیم:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در جریان مرمت و احیا، ایجاد دید مثبت به بناهای قدیمی و تعلق خاطر نسبت به آن، مهم‌ترین و بنیادی‌ترین دغدغه را تشکیل می‌دهد. زیرا که صرف ایجاد تغییرات فیزیکی، تنها در کوتاه مدت پاسخگوست و تداوم حیات بافت را ضمانت نمی‌کند. آن چیز که موجب ارزیابی مثبت و ایجاد دلبستگی ساکنین به بافت می گردد تنها نمی‌تواند ناشی از ویژگی‌های زیبایی شناختی بافت باشد. طبق نظریه (مازلو) نیازهای فیزیولوژیک و آسایش بشر در سلسله مراتب پایین‌تر و نیازهای احساسی و زیبایی‌شناسانه بشر در مرحله بالاتر قرار دارد. از این رو، برای ایجاد دیدی مثبت نسبت به بناها و بافت‌های قدیمی ، لازم می باشد نخست نیازهای آسایشی ساکنین بافت تأمین گردد تا توجه ساکنین به ارزش‌های زیبایی شناسانه بافت جلب گردد. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387، جلد دوم، ص 12)

این نظریه مازلو را می‌توان چنین نیز تعبیر نمود که آدمی دو بعد مادی و معنوی دارد و برای رسیدن به مرحله غنای معنوی، چاره‌ای غیر از گذر از معبر مادیات وجود ندارد. تأمین نیازهای مادی، احساس آسایش را به بار می‌آورد و پاسخگویی به نیازهای معنوی به ایجاد احساس آرامش منجر می گردد. تا حداقلی از نیازهای مادی بشر تأمین نشود، امکان درک و دریافت پیام‌های معنوی، همچون زیبایی مهیا نمی‌گردد. از این‌رو بناها و بافت‌های قدیمی که اغلب فاقد عناصر کالبدی متناسب با نیازهای آسایش ساکنین خود در مقایسه با ساختمان‌های جدید هستند، برای آنها مطلوبیت لازم را ندارد و همین امر باعث می گردد که ساکنین نسبت به زیبایی‌های نهفته در این بافت‌ها بی‌توجه شوند. حال آنکه بازدیدکنندگان این بافت‌ها که نیازهای مادی خود را از فضای کالبدی دیگری تأمین کرده‌اند، توان دریافت پیام‌های ثبت شده در بافت‌های کهن را دارند و آنها را زیبا می‌بینند. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387،جلد دوم،  ص 13)

بافت‌های قدیمی در هنگام شکل‌گیری، علاوه برتأمین آرامش‌روانی، آسایش مادی ساکنین خود را نیز تأمین می‌کرده‌اند از این‌رو، این‌گونه فرض می گردد که در نگاه به بافت تاریخی به ویژه اگر هدف تداوم‌بخشی حیات طبیعی بافت قدیمی به‌‌عنوان فضای سکونتی باشد، در نظر داشتن نیازهای مادی آسایش بخش ساکنین این بناها و تأمین این نیازها امری اجتناب‌ناپذیر می باشد و بایستی این بناها و بافت‌ها به لحاظ امکانات زیستی با بناها و بافت‌های جدید و رو به توسعه به رقابت بر خاسته و حداقل برابری کند. در غیر این‌صورت طریقه متروک شدن بافت‌های قدیمی ادامه خواهد داشت.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه