ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعه جایگاه بافت قدیمی در سازمان فضایی و ساختار کالبدی شهر امروز:

شهر در موجودیت خود بسان کالبد زنده اقدام می کند. این کالبد زنده را می‌توان به صورت یک موجود زنده تشبیح نمود، موجودی که بافت‌های حیاتی و اعضای زیستی آن بر استخوان‌بندیش استوار می باشد. از همین رو ساختار کالبدی شهر را می‌توان استخوان‌بندی بافت شهر خواند. استخوان‌بندی شهر همان شبکه راه‌هاست و گوشت و پوست نیز همان محلات و کاربری‌های شهر هستند که به تناسب اهمیتشان در این نظام (استخوان‌بندی) جای می‌گیرند. محلات در انسجام فضایی خود فضای شهری را ایجاد می‌کنند، محلات فضاهای ویژه و مستقل از هم هستند که هر کدام برحسب اینکه اهمیت وجودیشان بر چه اساسی بوده شکل گرفته و قوام یافته‌اند. نظاره‌های امروزه و نقشه‌های گذشته این بافت حاکی از ساختاری ارگانیک و درهم تنیده دارند. در این بافت بازار در قلب شهر می باشد و شکل بازار و شهر از یکدیگر متأثرند (بازار و دیگر عناصر شاخص شهری به‌گونه کامل در جهت‌گیری ساختمان‌ها و بافت شهری اطرافشان تأثیر گذار بوده‌اند، تاب بافت نشان دهنده‌ی این شاخصه می باشد که امروزه تاب بافت تابع عناصری همچون خیابان‌های تازه تأسیس و … می باشد). بازار با راسته‌ها و سراها و تیمچه‌ها و… در شهر توسعه یافته و توسعه آن گذرها و میدانچه‌ها و بن‌بست‌ها در سطح شهر به‌وجود آورده می باشد. بازار با تمامی اجزایش عنصری شهری بوده که در سطح کلان نیازهای شهر را رفع می کرده می باشد و به‌عنوان اصلی‌ترین معبر شهر اقدام می‌کرده می باشد. همچنین حلقه ارتباطی با شهرهای دیگر بوده و قلب اقتصاد شهر محسوب می‌شده می باشد. آن چیز که امروز از این نظام منسجم باقیمانده می باشد، بریده شدن محلات توسط خیابان‌ها و تغییر نظام کاربری مراکز محلات و شکسته شدن حریم‌های خاص هر محله می باشد. امروزه با ایجاد خیابان‌ها، فعالیت‌های تجاری در شهر از حالت متمرکز خارج شده و کاربری‌های متناسب با روز و عدم همخوانی این کاربری‌ها با بازار شکل سنتی بازار را به هم زده و از قدرت و قطعیت آن کاسته می باشد. فعالیت‌ها به‌صورت عمده به جداره بافت و لبه خیابان کشیده شده‌اند. تعدادی از خانه‌های قدیمی که با معماری اصیل و با مصالح بومی احداث شده بوده متروکه شده و درحال حاضر رو به تخریب نهاده‌اند. بیشتر مساجد و حسینیه‌های موجود در سطح بافت تاریخی که روزگاری صحبت از معماری بی‌نظیر آنان بوده می باشد نوساز شده و مصالح به کار رفته و نمای خارجی آن غیربومی و امروزی می باشد.(مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان، 1387، جلد اول، ص 81)

شناخت عناصر، فضاها، راسته‌ها، میادین، گذرها، محورها، مجموعه‌ها، لبه‌ها و محوطه‌های باارزش تاریخی، فرهنگی، کالبدی و مذهبی:

فضاهای شهری، مکان اصلی وقایع و حوادثی هستند که امروز را با فردا پیوند می‌دهند. فضاهای شهری مکان آمد و گردید میان گذشته، حال و آینده به حساب می‌آیند که در بر گیرنده چهار عنصر اساسی ساکنان، عناصر بشر ساخت، روابط و زمان می‌باشند. عناصر و اجزایی که در شهرهای قدیمی ایران وجود داشته‌اند. در ارتباط متقابل با هم، دارای یک ارتباط فضایی یکپارچه و به‌هم پیوسته‌ای بوده‌اند. عناصر اصلی و الگوی شکل‌گیری بسیاری از سکونتگاه‌های ایران در مراحل نخستین تکوین آنها عبارت بودند از: زیارتگاه یا عنصری مقدس، گورستان، دروازه، بازار، میدان، منبع یا مسیر آب، بناهای مذهبی، واحدهای مسکونی، قلعه، مزارع و باغات و راه. فضاهای شهری همان فضاهای باز و سرپوشیده شبکه ارتباطات یعنی راه‌ها و میدان‌ها و فضاهای ورودی هستند. راه‌ها شامل بازارها و معابر نیز می گردد. بازار همیشه مرکز شهر به‌شمار می‌آمد و علاوه بر مرکزیت فعالیت‌های اقتصادی در آن کانون فضاها و فعالیت‌های اجتماعی، مذهبی و فرهنگی بود. تأثیر مهم و تعیین‌کننده‌ای در سرنوشت اقتصادی و سیاسی شهر داشت. البته همه فعالیت‌های عمومی در مقیاس شهر تنها به فضاهای تصریح شده محدود نمی‌گردد. بلکه بسیاری از آنها به درون بناهای معماری-شهری مانند صحن مساجدجامع و سایر مساجدبزرگ، مزارها، قهوه‌خانه‌ها،مقبره‌ها، بقعه‌ها ونیز درون فضاهای سبز طبیعی واقع درپیرامون شهر گسترش می‌پیدا نمود. (مهندسین مشاور ایوان تأثیر جهان،1387، جلد اول، ص 87)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه