عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه ایران در گردشگری جهانی:

جمهوری اسلامی ایران از لحاظ دارا بودن ابنیه و آثار تاریخی جزء 9 کشور نخستین دنیا به شمار می رود و به لحاظ جاذبه های اکوتوریستی در میان 10 کشور برتر دنیا قرار دارد.(ارمغان، 1386،ص236)

این در حالی می باشد که بایستی متناسب با این قابلیت ها از درآمد 400 میلیارد دلاری گردشگری بهره ببرد و سهم آن حداقل 5 درصد این اندازه درآمد باشد. و اما درآمد ایران نه تنها این اندازه نیست بلکه درآمد سالانه ایران بسیار پایین تر و حدود 5 صدم درصد سهم گردشگری می باشد و در میان دنیا در رتبه 92 قرار دارد که ذکر اینها باعث تأسف می باشد و نیاز به مطالعه و حل معضلات در این زمینه می باشد که برای حل این معضلات نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و منسجم داریم. که این شکست در میان کشورها به اعمال سیاستهای حمایتی و تصویب قوانین متناسب با استقرار نظام پایدرا گردشگران و گردشگری باز می گردد.دولت بر اساس چشم انداز بیست ساله بایستی تا سال 2020 میلادی مقدار بیست میلیون گردشگر را به داخل کشور جذب کند. اما با در نظر داشتن این معضلات و موانع، رسیدن به آن قدری بلند پروازانه می باشد.(ارمغان، 1386، ص267)

اما با در نظر داشتن پتانسیل های ایران با شناخت و آگاهی کافی از شرایط و یک برنامه ریزی مناسب می توانیم موفق شویم. ضمن آنکه نباید فراموش کنیم که گردشگری امروزه با عنوان سومین صنعت درآمدزا در دنیا تبدیل شده و پس از صنعت نفت و اتومبیل سازی قرار دارد پس بایستی به صنعت گردشگری توجه کنیم. زیرا نیاز به ماده اولیه ندارد، سرمایه سنگین نمی خواهد و با ایجاد سرمایه گذاری و زیرساختها نه تنها دارای درآمدی ابدی و مادام العمر برای کشور خواهیم گردید بلکه باعث توزیع عادلانه درآمد، کاهش بیکاری، و مفاسد اجتماعی نیز می گردد. در بسیاری از کشورهای جهان گردشگری به عنوان منبع اصلی درآمد دولتها می باشد. کشورهایی که نفت دارند، صنعت نفت درصد ناچیزی از درآمد آنها را تشکیل می دهد و منافع اصلی آنها از­طریق ارزی می باشد­که از طریق گردشگری وارد کشورشان می گردد.(رضوانی، سال 1381،صص17 و 18)

14-2 بافت قدیمی شهرهای ایران:

بیشتر شهرهای مهم و بزرگ ایران را شهرهای سنتی تشکیل می دهند از ویژگی های مهم و باز آنها تشکیل شهر از دو بخش قدیم و جدید می باشد به گونه کلی آن بخش از شهرهای ایران که تا اوایل قرن 20 شکل
گرفته اند را می توان بافت قدیم نامید و مقصود زمانی می باشد که تأثیر صنعتی شدن و یا تغییر و تحولات شهری دوران پهلوی(1924-1300) شروع نشده می باشد. شهری ایران به سه بخش درونی و میانی که تحت عنوان بافت قدیمی که در طول صدها سال به آرامی رشد کرده و شکل گرفته می باشد و کمربند بیرونی  شهر که بافت جدید شهری باشد دارای رشد شتابان بوده می باشد تقسیم می گردد. اصولاً این ویژگی که شهر از دو بخش قدیم و جدید و قابل تفکیک از همدیگر باشد از خصوصیات شهرهای اسلامی می باشد. بخش جدید شهری ایران به نام دوران بساز و بفروشی نیز معروف می باشد.وسعت این بخش جدید معمولاً چندین برابر بخش قدیمی آن می باشد. (جداری عیوضی، 1383، ص59)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه