دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

گسل ها: دلیل اصلی رخ داده های زمین لرزه ای که اکثراً ناشی از حرکات تکنویکی و زمین ساختی ناحیه می باشد، وجود گسلهای جنبایی می باشد که در کواترنر برش داشته اند. مهمترین این گسله ها در گستره شهر سمنان عبارتند از:

3-3-1-1 گسل سمنان: این گسل جدا کننده زون ساختاری البرز می باشد. از شمال کوه های نوکه و چندران
می گذرد و در بیشتر جاها در حالت راندگی می باشد. دنباله غربی آن از کوهپایه جنوبی کوه نمکدان گذشته و کم و بیش از مرز جنوبی کوه های البرز می گذرد. و دنباله شرقی پس از گذشتن از جنوب کوه پیغمبران به سوی جنوب کوه یاران (ناحیه جم) کشیده شده و به گسل عطاری می رسد. (طرح  جامع شهرستان سمنان ،1374،صص 20الی 25)

3-3-2 ناهمواریها: ناهمواریها شامل ارتفاعات و عوارض زمینی می باشند.

3-3-2-1عوارض زمین: عمده عوارض موجود در شهر که مانع مهمی جهت توسعه همه جانبه شهر می باشد، وجود کوره­پزخانه­ها و خطوط راه آهن می باشد. در شرق شهر و بعد از خط آهن متروکه، در منطقه نسبتاً وسیعی، کوره های آجر­پزی واقع شده می باشد، این کوره ها به مقصود تهیه خشت خام اقدام به برداشت خاک اطراف خود نموده اند که در نتیجه طی مدت زمانی چاله های بزرگی بر جای گذاشته شده می باشد. علاوه بر آن خط آهن متروکه آهن که از این سمت شهر تا پای ارتفاعات حرکت کرده و عارضه مهمی جهت توسعه شهر به شمار می رود. (طرح  جامع شهرستان سمنان ،1374،صص 20الی 25)

3-3-2-2شیب: شهر سمنان بر بستری استقرار یافته می باشد که دارای شیب عمومی رو به جنوب می باشد. این شهر در پای ارتفاعات قرار گرفته و هر چه به سمت جنوب حرکت می کنیم، از اندازه شیب کاسته می گردد به گونه ای که در کویر، به حداقل خود می­رسد. در قسمتهای غربی به علت وجود ارتفاعات، شیب تا حدودی به سمت شهر متمایل بوده، اما در قسمت­های شرقی دشت تمایل بیشتری به سمت جنوب پیدا می­کند و در کویر به حداقل خود می رسد این شیب از میدان جهاد تا میدان راه آهن حدود 4/2 درصد می باشد. (طرح  جامع شهر سمنان ،1374،صص 20الی 25)

3-3-3 توپوگرافی:

هدف از مطالعات توپوگرافیک، ارزیابی و تجزیه و تحلیل خصوصیات ناهمواری سطح زمین می باشد. خصوصیات ناهمواری یک مکان جغرافیایی نه تنها در پراکندگی یا تجمع فعالیت های انسانی مؤثر می باشد . بلکه در نهایت یکی از عوامل مؤثر در شکل و سیمای فیزیکی ساختمان های فضایی نیز به شمار می آید. گسترش عوارض طبیعی منطقه مورد مطالعه به گونه ای می باشد که قسمت های شمالی تحت تأثیر ارتفاعات البرز بوده و اقلیم کوهستانی بر آن حاکم می باشد و نواحی جنوبی با گسترش کویر و نمک زارها تبدیل به ناحیه خشک بیابانی گردیده می باشد. بلندترین نقطه ارتفاعی آن در قسمت شمال آن واقع شده و در حرکت به سمت جنوب ارتفاع عمومی منطقه با شیب حدود 8 تا 10 درصد کم می­گردد. (سالنامه آماری،1387،ص30)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه