دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

مطالعات جغرافیایی سمنان

1-3 موقع جغرافیایی شهرستان سمنان:

شهرستان سمنان در سال 1387 با مساحت 20240 کیلومتر مربع با برآورد جمعیت 160656 نفر در دامنه جنوبی سلسله جبال البرز واقع گردیده و از شمال به شهرستان مهدیشهر و استان تهران از سوی جنوب به استان اصفهان و از شرق به شهرستان دامغان و از غرب به شهرستان گرمسار محدود شده می باشد. حداقل طول شرقی جغرافیای شهرستان سمنان 52 درجه و 46 دقیقه و حداقل عرض شمالی جغرافیایی 34 درجه و 15 دقیقه و ارتفاع ایستگاه هواشناسی مرکز شهرستان از سطح دریا 1127 متر و اختلاف ساعت مرکز شهرستان با تهران 7 دقیقه و 40 ثانیه می باشد. ارتفاع شهر سمنان از سطح دریا 1117 متر و اختلاف ساعت تهران با آن 7 دقیقه و 40 ثانیه می باشد. (سالنامه آماری،1387،صص35)

شهرستان سمنان یکی از شهرستان­های استان سمنان که در سال 1340 به عنوان فرمانداری کل سمنان شناخته گردید. در این سال شهرستان های تابعه آن شامل: دامغان، شاهرود و بخش­های مربوطه می­گردید که در سال 1355 با ترکیب شهرستان­های دامغان، شاهرود، دماوند، ورامین، گرمسار و سمنان به استان تبدیل گشت. شهرستان سمنان در سال 1345 با مرکزیت شهر سمنان به 2 بخش، 3 دهستان، 2 مرکز شهری و 318 مرکز روستایی، مکان و مزرعه تقسیم می­گردید. شهرستان سمنان در سال 1387 دارای 2 شهر به             نام های سمنان و سرخه و 2 بخش با عناوین مرکزی و سرخه و 3 دهستان برابر جدول شماره (1-3)
می باشد. که مجموعاً دارای 404 آبادی که تنها 160 آبادی آن دارای سکنه می باشد. (سالنامه آماری،1387،صص47)

این شهر در دشت وسیع واقع شده که از سمت غرب با شهر سرخه از سمت شرق با شهر دامغان و  از سمت شمال با شهر درجزین ارتباط دارد. علاوه بر محورهای ارتباطی فوق الذکر از طریق جاده فیروزکوه با شهرهای شمالی رشته کوه های البرز (سواحل جنوبی دریای خزر) و از طریق خطوط ریلی نیز از شرق با مشهد و از سمت غرب با تهران ارتباط دارد. (طرح  جامع شهرستان سمنان ،1374،ص 1)

3موقع جغرافیایی شهر سمنان

شهر سمنان مرکز استان سمنان بوده که در 35 درجه و 33 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 23 دقیقه طول شرقی در حاشیه کویر و بر دامنه های کم شیب جنوبی رشته کوه های البرز واقع شده می باشد.ارتفاع این شهر از سطح دریا 1100 متر و دارای شیب عمومی شمالی جنوبی می باشد. (طرح  جامع شهر ستان سمنان ،1374،ص 1)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه