دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

براساس ویژگی های معماری بازار و مکان یابی آن؛ علاوه بر رفع نیازهای مردم در شهرها، به جنبه های معنوی، شخصیت انسانی و اخلاقی جامعه هم توجه لازم می گردید، به طوری که می توان گفت بازار سرپوشیده شهرهای ایران با اقلیم های متفاوت، هنوز هم مناسب ترین محل برای پیشه ور و خریدار ایرانی می باشد. رقابت سالم میان فروشندگان، قدرت انتخاب برای مشتری به خصوص در راسته بازارها، تقویت بعد معنوی و اسلامی و تشریک مساعی و نوع دوستی به واسطه مجاورت با مساجد و به خصوص مسجد جامع، تأمین آسایش و امنیت مردم و به خصوص زنان، به دلیل احساس مسؤولیت فروشندگان در قبال خریدار، احساس انس و الفت به رسم برادری میان فروشنده و خریدار، که شاید همه به این دلیل می باشد که فضای بازار،
ارزش هایی را به مردم عرضه می داشت، و کماکان این ارزش ها در بازارهای قدیم هست. یکی دیگر از عناصر عمومی بافت قدیم، حمام یا گرمابه بوده می باشد. وجود گرمابه های بسیار، در محلات مختلف، نشان از اهمیت دادن ایرانیان به پاکیزگی دارد که البته پس از اسلام، بیشتر مشهود شده می باشد. «کارکرد گرمابه به نظافت تن محدود نمی شده می باشد. گرمابه، محل گردهم­آیی اقشار مختلف اجتماعی می باشد. که محل ورودی و خروجی آقایان و خانم ها جدا بوده و مکان هایی هم جهت تعامل هر چه بهتر آنان در نظر گرفته شده بود، به همین خاطر می باشد که مردم و به خصوص زنان، ساعت ها با رغبت در حمام به گفت و گو می پرداختند، و مراسمی زیرا حنابندان، حمام عروس و حمام زایمان و غیره را انجام می دادند». به این ترتیب در گذشته، حمام هم به بعد جسمانی بشر ها توجه داشته می باشد، و هم به روح بشر به طوری که حمام ها فضایی را داشتند که یک فرد زمانی که از حمام می آمد سریع به محیط بیرونی نمی رسید بلکه این فضا را با یک فاصله زمانی طی می نمود و این از بیماری فرد جلوگیری می­نمود که نشان دهنده در نظر داشتن سلامت افراد داشته می باشد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

در ساخت حمام، مسائل اعتقادی هم از نظر دور نمی ماند، و به «دلیل عدم بهره گیری از آب غصبی، حتی اگر حمام در کنار قنات هم بود، چاهی را جهت بهره گیری از آب آن حفر می کردند» . ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

میدان نیز یکی از عناصر عمومی شهرهای قدیمی به شمار می آید که به عنوان مثال، میدان تأثیر جهان اصفهان را در زمره ی میادینی می شمارند که «تأثیر جمع کردن خانه ها یا عناصر شهری و محله ای را داشته می باشد. این میدان، از نظر کالبدی، جزیی از ساخت فضایی شهر به شمار می رود، و از نظر اجتماعی، این مجموعه در روح و روان شهروندان جای داشته، و تکیه گاه شهروندان ایرانی بوده می باشد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

به نظر بعضی کارشناسان شهرسازی، این که میدان تأثیر جهان با 520 متر طول و 152 متر عرض، یعنی یک و نیم کیلومتر بدنه، فقط در چهار نقطه شکسته می گردد؛ نهایت تواضع و خویشتن داری معمار این میدان در برابر هیجان های غیر اصولی را نشان می دهد، و در سایه ی همین اصول می باشد که معماری، تکوین می یابد، و به ارث می رسد، تفکر پیشینیان، سرمایه های فکری بعدی می شوند، و این، غیر از با یک جریان مداوم، پیوسته و با اصول مدون شده، امکان پذیر نیست. بایستی ارتباط میان اجزاء و عناصر شهر، اعم از مادی و غیر مادی، که با تغییر یکی، یک یا چند عنصر دیگر، دست خوش تغییر می گردد، نیز مورد توجه قرار گیرد تا از دخالت های نابه جا در بافت قدیم خودداری گردد. ( دهقان نژاد،1389،سایت فرهنگی-هنری راسخون)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه