عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

توسعه درون شهری:

در کشورهای پیشرفته؛ توسعه درون شهری و احیاء و در نظر داشتن بافتهای تاریخی، پیشینه ای بس طولانی دارد. در این رهگذر، طرحها و آرای منطقی همیشه وجود داشته و به گونه مستمر بحث و نظریه های مختلفی ارائه شده می باشد، که زمان عامل اصلی اجرای این گونه اقدامات در ارتباط با طرحهاست و تأثیر اساسی و مهمی را اعمال می کند. زمان اجرای چنین طرحهایی در بافت قدیمی نباید به درازا کشیده گردد زیرا که متوقف شدن کار در چنین محیط هایی بر دلسردی و سرخوردگی مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی در آن                   می انجامد. هرچه کار سریعتر و به ثمر بنشیند، آغاز مراحل بعدی باعث استقبال بیشتر و دلگرمی مردم به امر مشارکت و نوسازی خواهد گردید. تنوع بخشی کارکردی و تجدید سازمان در حیات شهری بافت هایتاریخی بایستی در زمینه تسهیلات و تنوع پذیری چشم اندازها به مکانی جذاب تبدیل شوند که در طریقه آن بازده سرمایه گذاری بطور قطعی تأمین و راه را  برای  برنامه ریزی و استمرار تجدید حیات دوباره از بافت های تاریخی خود هموار گردد. کوشش جهت احیاء در محله های تاریخی شهر بایستی در چارچوب بافت و محیطی حساس صورت پذیرد.در این صورت فرآیندهای حفاظت، صیانت،و بهسازی محله های تاریخی در طریقه تجدید حیات خود به محیطی سرزنده و فعال و پویا تبدیل می شوند. (­رومینا،سال 1384، ص 36)

16-2 انواع گردشگری:

گردشگری را به صور مختلفی طبقه بندی کرده اند که عمده ترین آنها به قرار زیر می باشد:

الف) متمرکز وگسترده؛ گردشگری متمرکز معمولاً نیازمند تأسیسات خاصی می باشد مانند استخر شنا، پیست اسکی، تور گشت، اردو زدن، دوچرخه رانی، بازدید آثار فرهنگی، و… اما گردشگری گسترده نیازمندی به تأسیسات و تجهیزات ندارد. مانند کوهپیمایی، شکار، یا نیاز اندکی به تأسیسات دارد. مانند صحرا گردی، ماهیگیری، اسب سواری، تماشای جانوران در طبیعت، و … .(رضوانی،1381،ص18)

ب) درون مرزی و برون مرزی؛گردشگری درون مرزی: گردشگری می باشد که سفر تفریحی – توریستی در داخل مرزهای یک کشور می باشد و گردشگری در سایر کشورها، گردشگری برون مرزی نامیده می گردد.  خاطر نشان می گردد که در دنیای امروز صنعت گردشگری برون مرزی دومین صنعت درآمد زای جهان به شمار می رود. .(رضوانی، 1381،ص18)

ج) گردشگری بر پایه هدف مسافرت: وانس اسمیت  جهانگردی را به 6 نوع تقسیم می کند؛ جهانگردی قومی، تاریخی، تفریحی، هنری، طبیعت گرا و شغلی. البته این طبقه بندی غیر قابل تغییر نیست، زیرا در اغلب موارد جهانگردان ترکیبی از این هدف ها را در ذهن داشته و با این اهداف چند گانه سفر می کنند. (الوانی، دهشتی،1373 ،صص 108و110)

 د)گردشگری تابستانی و زمستانی : شرایط مساعد و مناسب طبیعی در کنا دیگر جاذبه های جهانگدی باعث رونق گردشگری تابستانه می گردند که شامل مدت زمان آفتابی بودن روزها، دوره درجه حرارت مناسب، درجه حرارت آب دریا، ناهمواریها و ذخیره آب، رطوبت نسبی و پوشش گیاهی می باشد. در اینجا مدت آفتاب درخشان را در دوره ای معین می گردد. که حد متوسط درجه حرارت روزانه از 15 تا 20 درجه سانتی گراد، در فصل تابستان باشد. (شکویی، 1354،ص28)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه