دانلود پایان نامه

 ارزیابی توانها وقابلیت های عناصر بافت قدیمی در توسعه صنعت گردشگری

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی: با در نظر داشتن این که مقدار ریزش های جوی از جنوب منطقه به سمت شمال برحسب ازدیاد ارتفاع افزایشمی یابد. پوشش گیاهی نیز از جنوب به شمال انبوه تر و متنوع تر می گردد و نوع گیاهان بیشتر به نمونه های سردسیری و کوهستانی تغییر می یابد و در قسمت های جنوبی و شمال شرقی گیاهان نسبتاً گرمسیری تری نظاره می گردند. از گیاهانی که در قسمت های جنوبی جلب نظر بیشتری می کنند       می­توان­خارشتر،درمنه،کاروانکش،شور(salsola)،گرجاز(lactaca)،چرخک،اسفند(Harmala-pegoanu)،سریش و تنگرس(Rnamnus palasi)، نام برد.درقسمت های­شمالی­گونه هایی از همه گیاهان بزرگ نیمکره ای شکل متراکم و اکثراً خاردار و نیز گون و درمنه کوهی جالب توجه می باشد. این نیمکره­ایها از انواع و جنس ها و حتی خانواده های مختلف­اند. که شکل ظاهری آنها به هم شباهت دارند.یوشان و درمنه نیز از گیاهان فراوان و نسبتاً مرغوب این سامان و دارای بوته های درشت و نیمه متراکم اند.آنقوره با بوته ای درشت و بلند(اما غیر متراکم) نیز در ارتفاعات شمالی نظاره می گردد.زرشک، گل سرخ، سیاه قلو و ارس نیز در قسمت های مرتفع تر هست. پوشش گیاهی علاوه بر نقشی که در سلامت زیست محیطی دارد، به‌عنوان عامل مهم در ارتقاء کیفیت بصری محیط شهری به شمار می رود. وجود گیاه در محیط بشر ساخت، تضاد خوشایندی را با خطوط سخت ساختمان‌ها و دیگر سازه‌های بشر ساخت پدید آورده، بافت‌ها، الگوها، شکل‌ها و رنگ‌های متفاوتی را ارایه داده و موجب ارتقاء کیفیت بصری محیط می گردد. پوشش گیاهی غالب سمنان به علت حاکمیت آب و هوای خشک پوشش گیاهی از نوع بیابانی بوده و گیاهان تنوع چندانی ندارند. وبیشترین نوع بومی آن به گونه عمده شامل: درختان کاج،اوکالیپتوس،زبان گنجشک، افرا، چنار و ارغوان تزیینی و درختان میوه (به ویژه انار و انجیر) می‌باشد.(طرح جامع شهرستان سمنان، سال 1374،ص92)

8-3منابع آب:

امروزه معلوم شده که پیدایش و تداوم حیات در سیاره زمین وابسته به وجود این ماده و تغییر حالت و حرکت همیشگی آن می باشد.به گونه کلی رودها و آبهای زیرزمینی چندان در زندگی بشر و فعالیت های اقتصادی وی دارای اهمیت هستند که نمی توان به تأثیر یکی از آنها پیش روی دیگری تأکید بیشتر نمود.(جداری عیوضی، سال1373،ص1)

8-3-1: منابع آب زیر زمینی

سفره اصلی منابع آب های زیرزمینی ناحیه سمنان از رسوبات دوران چهارم زمین شناسی بوده که در نیمه جنوبی دشت سمنان واقع می باشد . روش های بهره برداری از منابع آبهای زیرزمینی از طریق قنات، چاه و چشمه می باشد در حال حاضر بدلیل کاهش نزولات جوی و آبهای سطحی عمده ترین منبع تامین آب، منابع زیرزمینی بود که برداشتهای بی رویه فشار مضاعفی را بر آنها وارد کرده و افت عمومی را در سفره های آب زیرزمینی ایجاد نموده می باشد. (طرح جامع عمران و حوزه نفوذ شهر سمنان 1388، صص64 و65)

8-3-1-1 : قنات: در حال حاضر در دشت سمنان تعداد 148 رشته قنات موجود می باشد که عمده آنها در فصول پر باران پرآب بوده و در فصول خشک یا ماههای کم باران از اندازه آبدهی آنها کا سته می گردد. جدول شماره (8-3) تعداد و اندازه قناتهای دشت سمنان را در فاصله سالهای 1353 تا 1372 نشان
می دهد. (طرح جامع عمران و حوزه نفوذ شهر سمنان 1388، صص64 و65)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1) آیا عناصر بافت قدیمی می تواند تأثیر مؤثری در جذب گدشگر و سرمایه گردشگری موثر باشد ؟

2) تا چه اندازه شناخت کافی از ظرفیتهای توریستی و معرفی و تبلیغات کارا از بافت قدیمی شهر سمنان در جهت توسعه گردشگری این شهر تأثیر موثری دارد ؟

3) آیا سرمایه گذاری کافی در زمینه توسعه گردشگری (بافت قدیمی شهر سمنان ) شده می باشد ؟

4) آیا شهر سمنان دارای تاسیسات زیر بنایی مناسب جهت جذب گردشگری را دارد؟

5) آیا تبلیغات و اطلاع رسانی لازم از طریق چاپ بروشور و ایجاد پایگاه اینترنتی در زمینه گردشگری بافت قدیمی شهر سمنان انجام شده می باشد ؟

6)  آیا مرکزی برای معرفی فرهنگ بومی بافت قدیمی شهر سمنان هست ؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

7)آیا اقداماتی در جهت تقویت بخش خصوصی و ارائه تسهیلات ویژه به آنان برای سرمایه گذاری در زیر ساخت های گردشگری انجام شده می باشد ؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه